Praha - Henrymu Fordovi, zakladateli automobilky Ford, se připisuje slavný výrok související s nabídkou barevných provedení úspěšného Modelu T: "Zákazníci mohou mít jakoukoli barvu, jen když bude černá." V Turkmenistánu si zájemci naopak můžou koupit auto s libovolným lakem, jen když nebude černé. Nejvhodnější možnou variantu ovšem představuje bílá.
Za všechno mohou vrtochy autoritářského prezidenta Gurbanguliho Berdymuhamedova. Vládce Turkmenů je totiž posedlý bílou, věří, že tato barva nosí štěstí. I to je ostatně důvod, proč neváhal za desítky miliard korun přeměnit hlavní město Ašchabad v bílé sídlo - je dokonce zapsáno v Guinnessově knize rekordů jako město s největším počtem budov z bílého mramoru na světě.
Loni si prezident Berdymuhamedov navíc pořídil několik bílých vozidel do své prezidentské kolony, na což okamžitě zareagovalo asi 160 nejvyšších představitelů země, kteří po bílých autech sáhli také.
A teď je zřejmě řada na ostatních občanech země ležící na břehu Kaspického moře, jež kdysi byla součástí Sovětského svazu. Podle opozičního webu Chrono-tm.org totiž celníci odmítají do Turkmenistánu pouštět nové, k prodeji určené černé automobily a importérům doporučují, ať raději volí vozidla s bílým lakem.
Pokud je to pravda, "barevné omezení" se přidá k dalším absurdním nařizením, která zahrnují například zákaz dovozu vozů s karoserií kupé, supersportů či aut s tónovanými skly.
Samotný prezident Gurbanguli Berdymuhamedov má mimochodem k řízení a autům zvláštní vztah: v dubnu roku 2012 totiž dorazil za volantem v národních barvách vyvedeného Bugatti Veyron na vůbec první automobilový závod své země. Původně prý jel jen jako divák, ale pořadatelé ho přesvědčili, aby se klání účastnil jako závodník.
Usedl tedy za volant závodního speciálu - a ano, "překvapivě" zvítězil...