Česká pojízdná plynová komora málem způsobila mezinárodní ostudu. Účel byl jiný

Our theme
Radek Pecák | 26.11.2019
Nápis na boku vozu byl poněkud nešťastný | foto: Muzeum karosářství
I v dnešní době jsou čas od času vidět v ulicích měst nebo na různých akcích automobily upozorňující na ten či onen produkt. Za první republiky však vznikala velmi pozoruhodná vozidla.
Na jeden velmi zajímavý příklad, jak dobře zamýšlený projekt může po letech přinést obrovské problémy, upozorňuje ve své expozici Muzeum karosářství ve Vysokém Mýtě.

Je zde totiž vystavena fotografie vozidla Walter PN, což byl náklaďák vyráběný pražskou továrnou Walter s uzavřenou autobusovou karosérií, na jehož boku se skví v češtině i němčině provedený Nápis pojízdná plynová komora. Kromě toho je zde také upozornění, že výcvik probíhá zdarma.

Již méně výrazné nápisy vyzývají: "Kupte si masku" a prinášejí informace o nabízených produktech. Těmi byla "Lidová plynová maska s krabicí a filtrem za cenu 99 Kč a Samaritánská maska s univerzálním filtrem a krabicí.

Automobil si v rámci kampaně na své plynové masky nechala na podvozku vozu Walter v polovině třicátých let minulého století vyrobit firma Fatra Napajedla u vysokomýtské karosárny Sodomka. Ta v té době nabízela jak luxusní sportovní karosérie, tak i autobusové skříně a dokonce třeba i obytné přívěsy.

Problémem bylo, že kdosi na tento vůz po skončení druhé světové války poukázal a začalo se tvrdit, že firma Sodomka za druhé světové války vyráběla pro Třetí říši pojízdné plynové komory, které pak Němci využívali pro svůj zvrácený cíl konečného řešení židovské otázky.

Pravda to samozřejmě nebyla, i když prý k ní shodou okolností nakonec nemuselo být zase až tak daleko. Skutečné pojízdné plynové komory se vyráběly v Německu. Jenže s jejich kvalitou, jak tvrdí vysvětlující materiál ve vysokomýtském muzeu, panovala značná nespokojenost. Prý při jejich používání na Ukrajině a v Rusku dokonce docházelo k explozím a tím současně také k usmrcení obsluhy. Firma, která komory skutečně produkovala, odpověděla stěžovatelům, že na úpravy nemá kvůli dalším válečným povinnostem čas a doporučila jim firmu Sodomka.

Naštěstí zapojení vysokomýtské karosárny do tohoto barbarství zabránily německé orgány: "Firma Sodomka se nalézá v ryze českém prostředí v protektorátu a s českými zaměstnanci. A z důvodu utajení proto není možné, aby se takové automobily v české firmě vyráběly," uvádí se v dochovaném dokumentu.

Muzeum, které sídlí přímo ve Vysokém Mýtě, má i v zimní sezóně otevřeno každý den.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů