Jak si stojí Škoda Enyaq cenově proti Kodiaqu

Our theme
Dominik Valášek | 10.01.2025
Škoda Kodiaq a Enyaq | foto: Se svolením Škoda
Jsou to dva dny, co se světu oficiálně představila modernizovaná verze Škody Enyaq. Velké elektrické SUV od Škody dostalo novou přední masku s designovým jazykem „Modern solid“, novou výbavu a samozřejmě i nový ceník. Přirozeně se nabízí srovnat ceny s konkurenčními elektromobily, optikou mnoha zájemců však bude největší konkurencí Enyaqu další model Škody – spalovací Kodiaq.
1 015 000 korun. To je první cena, za kterou pořídíte faceliftovaný Enyaq. Všechny informace o voze jako takovém si můžete přečíst ve článku Radka Pecáka, který se zúčastnil mezinárodní premiéry, tentokrát pouze doplníme, že nejlevnější varianta je ta s výbavou Selection, doplněná o menší baterii 60 (63 kWh celková kapacita). To znamená také pouze jeden elektromotor na zadní nápravě, výkon 150 kW a uváděný dojezd dle výbavy 408 až 434 kilometrů na nabití.

Základ dostačuje
Výbava Selection pak zahrnuje naprostou většinu prvků, které od moderního auta chceme. Jsou zde parkovací senzory vpředu i vzadu, doplněné zadní kamerou, sada jízdních asistentů, bezklíčový přístup včetně zamykání, třízonová klimatizace, vyhřívané přední sedačky, infotainment s 13“ dotykovým displejem, navigací a konektivitou nebo digitální přístrojový štít.

Za mnoho věcí si lze pochopitelně dále připlatit, ovšem pokud se obejdete bez luxusních prvků jako jsou kožená sedadla nebo nastavitelný DCC podvozek, vejdete se s příplatky do rozumných mezí. Ke zvážení je zde hlavně tepelné čerpadlo, které stojí 30 500 korun, a které citelně sníží náklady na vytápění vozu v zimním období.

Ceník Škody Enyaq, zdroj: Se svolením Škoda


Druhá výbava Sportline, která začíná se základní motorizací na 1 125 000 korunách, nabízí fakticky jen několik funkčních prvků navíc. Nejdůležitější jsou Matrix-LED světlomety a boční airbagy zadních sedadel, pak se jedná o větší či menší drobnosti jako bezdrátové nabíjení telefonu, elektrické víko zavazadelníku nebo sportovní podvozek. Nejvíce se Sportline dotkne vnějšího vzhledu a interiéru.

Co se dalších motorizací týče, zajímavá je střední varianta s baterií 85 (82 kWh), která má v kombinaci se zadním náhonem 210 kW výkonu a dojezd až 581 kilometrů. Začíná na 1 130 000 korunách. Čtyřkolka 85x má potom dva elektromotory, ovšem stejný výkon 210 kW, dojezd až 544 kilometrů a příplatek za ní je rozumný – začíná na 1 190 000 korunách.

Srovnání s Kodiaqem
Jak už je naznačeno výše, mnoho lidí se nebude rozhodovat ani tak mezi Enyaqem a jinými elektromobily, jako mezi Enyaqem a Kodiaqem, kdy půjde zejména o rozhodnutí, jestli sáhnout po ověřené klasice v podobě spalovacího vozu, nebo přejít do světa elektromobilů.

Ve vlastním srovnání je potřeba zdůraznit, že u Kodiaqu dostáváte benefit většího vozu, ovšem rozdíl není zásadní. Přestože je Kodiaq s celkovou délkou 4 758 milimetrů o plných 100 milimetrů delší než Enyaq, rozdíl v rozvoru činí pouhopouhých 18 milimetrů, za což mohou kratší převisy u Enyaqu. Prostory pro posádku jsou tím pádem téměř stejné, Enyaq má navíc výhodu rovnější podlahy.

Větší rozdíl je v zavazadelníku, neboť základních 910 litrů Kodiaqu zní o mnoho lépe než 585 litrů Enyaqu. Podstatná část tohoto rozdílu ale spočívá v chybějícím místě pod podlahou zavazadelníku. Se sklopenými sedadly se tak rozdíl do značné míry smazává – 1 194 litrů pro Kodiaq a 1 004 litrů pro Enyaq.

A jak jsou na tom ceny? Se základní ceníkovou položkou 995 000 korun je Kodiaq o 20 000 levnější než základní Enyaq. To není úplně velký rozdíl s ohledem na absolutní částky, zároveň je potřeba doplnit, že u Kodiaqu má základní mild-hybrid 1.5 TSI výkon pouze 110 kW (Enyaq 150 kW), a některé prvky výbavy v základním stupni Selection oproti elektromobilu chybí. Specificky Kodiaq postrádá bezklíčový přístup KESSY (má startování tlačítkem, ale klasické dálkové odemykání na klíči), a větší verzi infotainmentu. Ten základní má pouze 10“ displej a chybí mu integrovaná navigace.

Ceník Škody Kodiaq, zdroj: Se svolením Škoda


Když budeme chtít dorovnat výkony obou vozů, musíme u Kodiaqu sáhnout po motorizaci 2.0 TSI 150 kW, u které sice dostaneme pohon všech čtyř kol, ale za cenu 1 125 000 korun, která už soupeří s Enyaqem s větší baterií.

V konečném důsledku se tedy dá říci, že pokud vezmeme ohled na motorizaci a zvolenou výbavu, stojí oba vozy téměř stejně. Dráž, a to pouze o pár desetitisíců, vychází spíše Kodiaq. Vidět je to u plně vybavených vozů. Pokud v konfigurátoru naklikáme nejvyšší možné specifikace Kodiaqu 2.0 TDI 142 kW 4x4 Sportline (provedení RS vynecháme) a Enyaqu 85x Sportline, vychází nám Kodiaq na 1 588 800 korun a Enyaq na 1 509 100 korun.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů