Drifující řidiči trápí v posledních dnech Šumavu. Strážci národního parku hovoří o extrémním počtu případů, kdy se řidiči na chráněném úzamí baví smykováním ve sněhu. Problémem není podle mluvčího národího parku Jana Dvořáka jen hluk, ale také nebezpečí střetu se zvířaty či lidmi, obzláště třeba večerními turisty. Podle místních je jen otázkou času, než se stane neštěstí.
Policisté, včerně bavorské policie, v této souvislosti rozdali na Šumavě už dvě desítky pokut a chystají speciální akce. V Bavorském lese dokonce jeden smykující šofér přišel po zásahu policie o auto.
„Tuto zimu je počet driftujících aut podle našich strážců extrémní, což je zřejmě způsobeno tím, že v nížinách není sníh a jezdí tak za ním na Šumavu,“ řekl mluvčí
Národního parku Šumava Jan Dvořák. Připomněl dva extrémní případy z posledních týdnů. První na Gerlově Huti, kde driftující řidiči porazili parkovací automat, a druhý na Kvildě, kde šoféři aut nejen smykovali, ale ještě při tom odpalovali zakázanou pyrotechniku.
„Problémem není jen hluk, který driftující řidiči dělají a který plaší zvířata. Problémem je i to, že při jejich jízdách ve volném terénu může dojít ke střetu se zvířaty včetně chráněných živočichů, jako je vlk nebo rys. V neposlední řadě jsou ohroženi i turisté, neboť tu funguje i večerní turistika,“ upozornil Dvořák.
„Neznám tady nikoho, kdo by jich neměl plné zuby, protože jim padesátka v obci nic neříká a je jenom otázka času, než někoho srazí,“ posteskla si Kateřina Macháčková z Prášil. „Většina z těch lidí to moc neumí. Jezdí přitom po parkovištích i ve vsi, jezdí mezi Modravou a Filipovou Hutí. Je jen otázkou času, kdy se něco stane,“ souhlasí starosta
Modravy Jaroslav Doležal. Obec proto hledá řešení, jak s driftery bojovat. Jednou ze zvažovaných možností je pořízení kvalitních kamer.
Klatovský policejní mluvčí Michal Schön řekl, že driftařům, kteří dojíždějí zejména na Modravsko a Železnorudsko, se policisté z územního odboru Klatovy intenzivně věnují od poloviny prosince loňského roku. „Policejní hlídky se zaměřují na místa, kde k driftování dochází, a to především ve večerních nebo nočních hodinách. Jsme v kontaktu se zástupci místních samospráv, kterých se problematika driftování dotýká, máme s nimi dohodnuta pravidla o vzájemné informovanosti. Také spolupracujeme s kolegy z Jihočeského kraje,“ uvedl Schön s tím, že od zmíněné poloviny prosince policie eviduje přes deset oznámení a některé hříšníky se podařilo přistihnout přímo při činu.
V souvislosti se smykováním řešila policie tuto zimu v západní části Šumavy dvě desítky přestupků. Důvodem byl technický stav vozidel, nesprávný způsob jízdy a v jednom případě se dokonce podařilo odhalit řidiče se zákazem řízení. „Problematice driftování věnujeme nadále zvýšenou pozornost a připravujeme další opatření,“ uzavřel Schön. Nejvyšší možná sankce, kterou je za driftování možné uložit, je 1500 korun.
Problémy s
driftaři mají i v sousedním Bavorsku. Jak informovali policisté z Deggendorfu, udělali koncem minulého týdne akci, při níž si posvítili na parkoviště Arbersee a Arber Talstation v oblasti Velkého Javoru, ležícího v sousedství českých hranic. Podařilo se jim dopadnout tři muže ve věku 18, 19 a 51 let, kteří hlasitě vytáčeli motory svých vozů značek Audi či BMW a dělali s nimi po parkovišti smyky.
Všechny tři čeká postih. Ještě hůře dopadl 20letý mladík v autě se čtyřmi kruhy, který strážce zákona zaujal nejen razantním výjezdem z parkoviště na silnici, při němž se vůz několikrát otočil, ale zejména právě svým autem. „Při prohlídce vozidla bylo zjištěno několik nepřípustných změn, jako například neregistrovaný
výfukový systém, chybějící minimální světlá výška či světelná lišta na střeše,“ informovala deggendorfská policie. Z místa už mladík neodjel. Další jízda mu byla zakázána a vůz byl zajištěn.