Auta, která nepotřebují řidiče

Our theme
Karel Směšný | 15.08.2013
Automat točí volantem rychleji, než by to dokázal sám řidič. První setkání s inteligentním parkovacím systémem je bez nadsázky fascinující.
V provozu, i když pouze testovacím, jsou v USA a některých dalších zemích tzv. autonomní automobily. Tyto vozy se obejdou bez řidičů - řídí je počítače, radary, kamery a GPS.

Automobilový průmysl udělal za poslední desetiletí obrovský krok vpřed. K doplňkovým funkcím některých vozů, které řídí lidé, patří i systémy pomáhající při zaparkování vozů. Tady samozřejmě nelze hovořit o plně autonomních vozech, i když pomoc, jež tyto systémy poskytují mnohdy bezradnému řidiči, který často neví, kde může zaparkovat, je důležitá a užitečná: tyto systémy ho informují, kde je v dané oblasti města volné místo k zaparkování, a když k němu řidič dojede, usnadní mu vjezd do volného prostoru.

Novinka firmy Volvo

Automobilka Volvo vyvinula systém, který používá mj. smartphone, který umožňuje, aby řidič při zajíždění na parkovací místo ve voze vůbec neseděl. Systém sdělí řidiči před vjezdem na parkoviště, kde je na něm volné místo. Ten může buď s vozem zajet až k tomuto místu, tam vystoupit a nechat systém, aby zařídil vjetí auta do volného prostoru, anebo může vystoupit hned na začátku parkoviště a nechat systém, aby auto dovezl ke zmíněnému volnému místu a tam je zaparkoval.

Jedním z aspektů, na nichž se při rozvíjení systému ve firmě dále pracuje, je jeho možnost, resp. schopnost komunikovat se systémy v jiných vozidlech, a to nejen při parkování, ale i při jízdě v ulicích a na volných silnicích.

Také BMW zkouší auta bez řidičů na silnicích kolem Mnichova i na některých dálnicích. Vozy navenek vypadají jako běžné modely série BMW 5, až na to, že na střechách mají různé nástavby: radary, které zjišťují, jak daleko před autem jsou na silnici jiné vozy, resp. překážky, a lidary, fungující jako radary, ale na optických frekvencích. Lidar skenuje jízdní dráhu před vozem laserovými paprsky a ze získaných údajů sestaví v počítači trojrozměrný obraz situace před vozem. Počítač ve voze pracuje i s informacemi z jednotky GPS. Na předních oknech jsou namontovány kamery identifikující dopravní značky, silniční tabule a ukazatele. Vůz má i nadzvukové sonary, jež doplňují informace o situaci při jízdě akustickými daty.

Testování ukazuje, že auta BMW jezdí bez řidičů, automaticky zpomalují i brzdí anebo naopak zrychlují podle situace na komunikaci, dokážou se sama rozhodovat, zda a kdy přejet z jednoho jízdního pruhu do jiného atp. BMW ale počítá s tím, že ověřování takto vysoké míry autonomie bude trvat ještě dlouho a uvedení takových vozů na trh plánuje kolem roku 2020.

Podobnou, ale menší flotilou autonomních vozů disponuje řadu let také Volkswagen. Pokročilou technikou - pokud jde o parkování - disponuje i nový model Škoda Superb. Automobil zvládá parkování kolmo k chodníku, i do řady stojících vozidel.

Průkopníkem v automatickém řízení aut je Google. Minulý rok nechal upravit Toyotu Prius, která najela už přes půl milionu kilometrů.

Progresivní platba parkovného

V Ingolstadtu začala testovací fáze projektu bezdotykových plateb Audiconnect. Řidičům umožňuje úhradu poplatků za parkovné přímo z vozu. Audi tak dále urychluje propojení mezi automobilem, řidičem a infrastrukturou.

Novou službu nabízí firma IFG Ingolstadt. Ta provozuje v městě na Dunaji devět parkovišť a podzemních garáží s 6 200 parkovacími místy a 21 vjezdy a výjezdy. Od konce letošního roku budou moci nový systém využívat všichni uživatelé parkovišť v Ingolstadtu.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů