Zisky Volkswagenu loni táhly prémiové značky

New models
iHNED | 21.03.2013
foto: km77.com
Skupina Volkswagen loni vydělala 22 miliard eur po zdanění. O polovinu více než o rok dříve, trojnásobek oproti roku 2010, a dokonce 24krát více než v problematickém roce 2009.

I když zisk na jednu akcii tvořil téměř třicet procent její hodnoty na burze, její cena začala krátce po oznámení výsledků padat. Zatímco šéf firmy Martin Winterkorn popisoval úspěchy koncernu, akcie klesly ze 160 ke 150 eurům.

Evropská bída

Výsledky totiž ještě jednou připomněly, že situace na evropském trhu je těžká. Prodeje i marže na tomto kontinentu klesají a rostoucí prodeje v jiných částech světa to jen složitě vyrovnávají. Výsledky je také třeba očistit o růst, který přináší nově přikoupené značky Porsche a MAN.

Samotné srdce koncernu - značka Volkswagen - totiž vykázala pokles provozního zisku o 4,1 procenta, tedy o 160 milionů eur, a to navzdory tomu, že dokázala prodat o 400 tisíc více aut. Stejným tempem klesl zisk i české automobilce Škoda Auto. Koncern uvedl pouze výsledky v eurech, v korunách jsou o něco příznivější. V roce 2011 byla koruna nejsilnější v historii, loni ale oslabila. Provozní zisk v korunách tak klesl "pouze" o 1,8 procenta. Čistý zisk a další detaily Škoda zveřejní až příští středu.

Horší výsledky vykázaly i značky skupiny, které se orientují na užitková vozidla a autobusy.

To, co zisky Volkswagenu zvyšuje, jsou nyní pouze prémiové značky: Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini i Porsche. Už tvoří většinu provozního zisku skupiny.

"Na tomto základě ještě dál rozšíříme naši vedoucí pozici v tomto vysoce ziskovém byznysu," popisoval Winterkorn. Podle něj skupina našla rovnováhu mezi prémiovými značkami a těmi, které se orientují na prodané objemy aut.

"Aktuální prostředí je beze sporu složitou výzvou, a to hlavně pro evropské automobilky. Volkswagen je na to ale připravený. Už dlouho si uvědomujeme, že se důležitost jednotlivých trhů posunuje k Asii, východní Evropě a Jižní Americe," řekl Winterkorn.

Volkswagen tak chce i v dalších letech snižovat svou závislost na evropském trhu. Jen v posledních pěti letech se podíl evropského trhu na odbytu skupiny snížil z 60 na 40 procent. A klesat má ještě dál.

Směr východ

Do roku 2015 chce investovat rekordních 50 miliard eur do nových závodů, modelů a technologií. Dalších deset miliard půjde pouze do společných projektů s čínskými partnery. Hlavním cílem je ještě posílit význam mimoevropských aktivit koncernu. Nové výrobní kapacity vzniknou v Číně, Indii, Rusku i Mexiku.

"Budoucnost Volkswagenu se stále víc rozhoduje v Číně, Rusku, Indii, Amerikách a jihovýchodní Asii," uvádí Winterkorn. Právě tam firma hledá svůj další růst, který potřebuje ke svému cíli - stát se do roku 2018 světovou jedničkou ve výrobě aut. Manažeři koncernu nechtějí, aby se největší automobilkou stali na jediný rok, chtějí proto být silní ve všech segmentech a na všech trzích. Na růstu se má podílet i Škoda Auto. Winterkorn zmínil indickou verzi Škody Rapid jako ukázku toho, jak se budou jednotlivé modely přizpůsobovat trhům. Trojčata Škoda Rapid, Seat Toledo a Volkswagen Santana pak mají přinést výrazný růst v Číně. K mání jsou tam za 8.000 eur, tedy zhruba 200 tisíc korun.

Škoda má globálnímu růstu přispět i novou generací Octavie. Právě zavádění výroby tohoto modelu je vedle ekonomické situace v Evropě jedním z důvodů, že se Škodě v prvních dvou měsících příliš nedařilo. Celosvětové prodeje klesly o sedm procent. Zákazníci ztrácí zájem o předchozí generaci Octavie i o Fabii, která se nástupce dočká příští rok.

Article rating
3.0 from 5 (60%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Paul, 21.03.2013 09:08
Spíš než nalezení rovnováhy (chabé zdůvodnění), o kterém mluví vedení koncernu, vidím důvod menší ziskovosti velkosériových značek v pokračujícím rozdělování společnosti. V současnosti je nejvíce ždímána střední třída obyvatelstva (také díky zvýrazňujícímu se reálnému socialismu v EU), a ta vždy byla tahounem prodejů nových vozů. Výrobce aby prodal, se musí podbízet cenou a klesají mu marže (pokud vůbec nějaké má a rovnou nevyrábí a neprodává se ztrátou). Ale i tak si koncern může pískat, na rozdíl od GM a PSA.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů