Rolls-Royce Ghost je oáza klidu pro unavené boháče

New models
iHNED | 22.10.2014
Interiér je vrcholem luxusu. Hlavní předností je ale ticho. Dvanáctiválec je utlumen, síly má ale téměř neomezeně.

Asi je velmi těžké pochopit, co dokáže Rolls-Royce svému majiteli přinést, pokud se v něm alespoň na chvíli nesvezete. Pochopit, proč je někdo schopen a ochoten utratit za automobil částku rovnající se pěkně zařízenému rodinnému domu kousek za Prahou. Přesto se automobilce daří a loni se našlo 3 630 zákazníků, kteří se pro tradiční britskou značku rozhodli.

Vyrazili jsme otestovat model Ghost, který po pěti letech prošel faceliftem, jejž výrobce označuje jako Ghost Series II. Bylo to jen chvíli poté, co si výstřední čínský milionář Stephen Hung objednal 30 větších modelů Phantom za zhruba 400 milionů korun. Jakým kouzlem si tato značka dokáže k sobě přitáhnout pozornost nejbohatších lidí planety?

Jedním z několika důležitých faktorů je tradice. Nejde jen o stáří automobilky, jejíž dějiny se začaly psát v březnu roku 1906, vždyť řada jiných automobilek má starší data založení. Jenže Rolls-Royce je tradiční i ve výrobě svých vozů. Zachovává velký podíl ruční práce, jeho auta mají známé, avšak moderní tvary a zachovala si i slavnou sošku Spirit of Ecstasy na přídi. Tu už je dnes možné z bezpečnostních důvodů stiskem tlačítka schovat do přídě nebo se sama skryje, když se ji někdo pokusí ukrást.

I Ghost, relativně nový model, má stále typický profil tradiční limuzíny. Vzhledem k tradici není s podivem, že při přípravě aktuálního faceliftu se designéři drželi spíše při zdi. Hlavní změnou jsou nová světla s výraznějším rámečkem z diod. Maska chladiče byla o několik milimetrů posunuta vzhůru a soška přezdívaná také Lady Emily je nyní více nakloněna kupředu, aby naznačila dynamičnost auta. Nové jsou také dva prolisy na kapotě, které by podle výrobce měly připomínat kondenzační stopu za tryskovým letadlem.

Jinak se ale charakter neměnil, přece jen není možné zklamat lidi, kteří už za auto utratili miliony, tím, že se brzy objeví zcela v novém. Stejný přístup má značka i u většího modelu Phantom, který se za 11 let od zahájení výroby prakticky nezměnil.

Interiér jako galerie

Vzhledem k vysoké ceně je přístup automobilky ke každému zákazníkovi naprosto individuální. Lze si zvolit prakticky jakoukoliv barvu laku nebo třeba podsvětlenou sošku. Zákazník ale může nejvíce popustit uzdu své fantazii v kabině. Už základní konfigurace počítá se 45 čtverečními metry kůže z devíti býků, která se použije na sedadla, palubní desku, výplně dveří. Chcete raději kůži z krokodýla, aligátora nebo pštrosa? Žádný problém, lze ji umístit třeba na loketní opěrku mezi sedadly. Koberečky jsou zase vyvedené z huňaté ovčí vlny a jsou nesmírně příjemné, když si třeba při sezení vzadu sundáte boty.

Dalším použitým dekorem je dřevo, na výběr je několik druhů od kaštanu po nejrůznější exotická dřeva. Rolls-Royce má ve své továrně v Goodwoodu celé oddělení zabývající se prací s intarzií. Na servírovací stolečky pro zadní sedadla nebo na panel před spolujezdcem tak může přibýt destička s vkládanými lístky, vlajkami nebo třeba rodinnými erby. Lidé pracující na voze se tak spíše považují za umělce než za dělníky.

V kabině jsou nová sedadla. Ta přední lze široce nastavovat, nově i včetně stehenní podložky. Jsou samozřejmě vyhřívaná i ventilovaná, dá se připlatit také za masáž. Zadní sedačky mají speciální tvar, který těla cestujících jemně směruje ke středu. To prý proto, aby spolu lidé mohli lépe komunikovat. Každopádně na palubě vždy bude panovat dokonale uvolněná atmosféra od chvíle, kdy se na povel tlačítka Door elektricky zavřou dveře. Do naprostého ticha může hrát špičkové audio. BMW dodává systém iDrive, který si Rolls-Royce trochu graficky upravil, aby odpovídal pojetí vozu. Má pečlivou navigaci a pro zadní sedačky je připraven zábavní systém.

Dvanáct válců je povinnost

Už i konkurenční Bentley do svých vozů nasazuje úspornější osmiválce, Rolls-Royce ale tvrdohlavě pokračuje v dlouholeté tradici. Jenže dokázali byste si představit tohle auto bez královského dvanáctiválcového motoru? Není to tak dávno, co automobilka představila elektrický prototyp na jednom ze světových autosalonů. Zákazníkům se ale nelíbil. Že by nebyli připraveni na moderní technologie? Kdepak, u Rolls-Royce je prostě elektrický pohon nesmysl. Hlavní přednosti, tedy velmi tichý provoz a silný zátah už od počátku, má totiž jeho dvanáctiválec také.

Motor má výkon 563 koní a točivý moment 780 Nm, limuzínu těžkou 2,5 tuny dokáže katapultovat na stovku za rovných 5 sekund, což jsou parametry sportovního vozu. Zastaví ho omezovač na 250 km/h.

Jenže řízení Rolls-Royce je jiné, stylově nenucené. Když šlapete na plyn, cítíte lineárně narůstající tah motoru. Je jemný, ale zároveň silný, v lecčems právě připomíná zmíněný elektromobil. Zvenčí přitom do kabiny dolehne jen tichý šelest, aby lordstvo nebylo rušeno v konverzaci o kvalitním koňaku. Jiný přístup k jízdě naznačuje i budík, který nahradil běžný rychloměr. Místo něj je tu ukazatel "power reserve", který naznačuje, z kolika procent je motor využíván. Dvanáctiválec má ale tolik síly, že se nám ho během testu prakticky nepodařilo dostat na maximum.

Ghost umí pospíchat. Zároveň ale rychlost precizně maskuje, protože aerodynamický hluk se začne do kabiny dobývat až ve velmi nelegálních rychlostech, kam se správný gentleman vydá jen omylem. Při cestování mu má navíc pomoci nová automatická převodovka ZF s osmi stupni, která se už montuje i do kupé Wraith. Je propojena s navigací a může tak poznat, zda auto míří do zatáček, nebo je před ním dlouhý kus rovné dálnice. Podle toho pak přizpůsobí své řazení. V reálu je to ale jedno. Řadí tak, že to posádka nemá šanci zaznamenat. A přísun masivního točivého momentu od motoru se postará o zbytek. Přes tuto techniku Rollsu příliš nevoní zatáčky. Je na ně jednoduše moc velký a jeho řízení bez sebemenší zpětné vazby má převod podobný lodnímu kormidlu. Ale to nemůže nikomu vadit. Lord nikdy na schůzku nepospíchá. Na lorda se čeká.


Rolls-Royce Ghost II

Plus

- Absolutní zvuková izolace od okolí
- Individuální přístup
- Síla motoru
- Prestiž značky

Minus

- Necitlivé řízení s neobvykle dlouhým převodem
- Vysoké náklady na pořízení i provoz

Motor

Objem (ccm): 6 592
Výkon (kW/k): 420/563
Točivý moment: (Nm)780

Rozměry

Délka (mm): 5 399
Šířka (mm): 1 948
Výška (mm): 1 550
Rozvor náprav (mm): 3 295
Objem kufru (l): 396

Ostatní

Zrychlení (0-100 km/h): 5,0 s
Max. rychlost (km/h): 250
Komb. spotřeba (l/100 km): 14
Hmotnost (kg): 2 470
Převodovka: 8stupňová aut.
Základní cena (Kč): 6.313.087 Kč (bez DPH, dle aktuálního kurzu)

KONKURENCE:


Bentley Flying Spur W12

Podobně jako Ghost využívá techniky BMW, bere si ji druhá britská limuzína od Volkswagenu. Najdeme v ní třeba stejný multimediální systém. W12 produkuje 625 koní a na stovce je rychleji, za 4,6 s. Auto vyjde minimálně na 4,4 milionu korun bez daně.


Mercedes S 65 AMG L

Nová generace oblíbeného topmanažerského sedanu nabízí celou řadu motorů. Vrcholem je verze z dílny AMG s dvakrát přeplňovaným V12 dodávaná pro prodlouženou verzi. K dispozici má 630 k a zrychlí na 100 km/h za 4,3 s. Cena: 5.130.000 korun bez daně.


BMW 760 Li

Pokud pro vás není významný tak individuální přístup, jakým se chlubí Rolls, vyjde výrazně levněji sáhnout po BMW řady 7, ze kterého vychází. To se nabízí prodloužené a také s dvanáctiválcem (výkon 544 k). Je ho možné pořídit od 3.343.471 Kč bez DPH.

Article rating
4.5 from 5 (90%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů