Každá nová generace přináší pár kosmetických změn i určitý zásah do techniky. Jako vždy přichází i vyšší výkon a nižší spotřeba. Porsche si ale vždy zakládalo na tom, že vzhled legendy se nemá měnit. Proto i nová generace přijíždí s klasickým tvarem kupé a zvýšenými liniemi u předních světel. Týdeník Ekonom zkoušel, jak se s legendárním vozem jezdí.
Dílčím změnám se však ani ikona, jíž je Porsche, neubránila. Novinkou je přepracovaný nárazník s upravenými LED světly pro denní svícení. Auto narostlo o něco málo na délku, což ovšem pouhým okem nepoznáte. Nejmarkantnější změnu tak postřehnete až na zádi, kterou lemuje ostrá linka. Autu velmi sluší, dělá je ještě dynamičtějším. Nejvíc změn se objevuje v interiéru, i když si Porsche 911 zachovalo své uspořádání přístrojového štítu s pěti budíky, které patří k jeho charakteru. Dominantní je stále otáčkoměr, nově se ale stejně jako v modelech Panamera nebo Cayenne v jednom z pravých budíků objevila informační obrazovka. Poslouží jako navigace, palubní počítač nebo ukazatel provozních teplot. Novinkou je i vyvýšený středový panel, díky kterému teď má řidič řadicí páku lépe při ruce. Ve velkém množství tlačítek je třeba se trochu zorientovat. Za volantem se sedí nízko ve sportovních sedačkách, které tělo perfektně obejmou a podrží i v nejostřejších zatáčkách. Zadní sedadla jsou ovšem využitelná jen pro velmi malé děti nebo spíše drobný nákup. Porsche jde s dobou a nová generace modelu 911 ukazuje řadu zajímavých technologií. Střešní okno tak například není skleněné, ale hliníkové, čímž se šetří hmotnost. Palivo zase pomůže uspořit systém start-stop. Vypíná motor při čekání na semaforech. Zajímavý je i sportovní výfuk, jehož tón je možné měnit pomocí jediného tlačítka.
I přes řadu novinek zůstává motorově zuffenhausenský sporťák klasickým Porsche s plochým atmosférickým šestiválcem typu boxer uloženým vzadu. Motor je schopen v testovaném provedení S vyprodukovat výkon rovných 400 koní. Díky tomu pokoří stokilometrovou hranici za 4,3 sekundy. Byť se zvukovým projevem nikdy nebude rovnat osmiválcům třeba od Ferrari, i tak jeho harmonické bručení při akceleraci vyvolá vzrušení z jízdy. Při rychlém průjezdu velmi "utaženými" zatáčkami si lze jen přát, aby měl motor více potenciálu i v nízkých otáčkách, často bylo zapotřebí podřadit i na jedničku. Agregát se totiž nejsilnější cítí být uprostřed spektra s tím, že lehce graduje směrem vzhůru. Výměna hydraulického mechanismu posilovače za elektricko-mechanický není ani během ostřejší jízdy znatelná. Auto stále perfektně komunikuje se svým řidičem. Podvozek je nastavitelný podle potřeby, stejně tak reakce dvouspojkové automatické převodovky PDK, která řadí bleskově. V testovaném voze bylo ještě staré uspořádání tlačítek pro manuální řazení. Jde o "kolébkové" ovladače, kterými se dá volit zároveň vyšší i nižší stupeň, což je trochu matoucí. Porsche ale nabízí i možnost vybrat si do výbavy klasické páčky pod volantem, se kterými se řadí plus vpravo a minus vlevo. A to by byla i volba Ekonomu.
U sportovních aut se nemá hledět na spotřebu. Porsche ovšem tvrdí, že jeho model 911 Carrera S dokáže jezdit za 8,7 litru benzinu na 100 km. Ekonom během jízdy dosáhl na 12,5 litru, pochopitelně ale nejel nikterak úsporně. Auto je nyní hezčí, silnější, rychlejší i úspornější, než bylo v minulé generaci. Povedlo se na jedničku s hvězdičkou.