Peugeot 4x4 Dangel: jízdní dojmy

New models
Michal Borský | 14.10.2013
dalších 16 fotek
Český importér Peugeotu si na celý den pronajal známé offroadové centrum u dálnice D11, aby zvídavým novinářům i potenciálním zákazníkům předvedl, čeho jsou v terénu schopny jeho praktické modely přezbrojené dvorním úpravcem Dangel na čtyřkolky.

Malá automobilka Dangel je největším francouzským specialistou na výrobu terénních užitkových vozidel, která zpravidla vycházejí z běžných modelů Peugeot. Historie značky sahá do roku 1980, kdy byla vytvořena společnost za účelem výroby vozů Peugeot 504 4x4 Dangel a v současnosti produkuje více než 35 000 speciálně upravených automobilů ročně.

V detailech zůstává princip fungování pohonu 4x4 Dangel u všech přestaveb srovnatelný. Liší se však v technickém provedení a strojařských pracích, které jsou uzpůsobeny jednotlivým modelům. Každá přestavba Dangel tak vychází z běžného užitkového vozu Peugeot s předním pohonem, které je následně vybaveno pohonem s viskózní spojkou, připojující zadní trakci vždy, když přední kola nezvládají přenést točivý moment na podklad – jde tedy o stejný princip, jako známe z velké většiny běžně dostupných SUV nebo běžných aut s automaticky připojovaným pohonem druhé nápravy. Za dobrých adhezních podmínek je tedy jízda s „pežoťáckou“ čtyřkolkou víceméně srovnatelná s běžným provedením, zajímavé věci se začnou dít až po opuštění kvalitního povrchu. Kromě viskózní spojky jsou dalšími klíčovými prvky pohonu Dangel: pohon napojený na původní převodovku, spojovací hřídel a mezinápravová převodovka. V některých případech je zadní náprava kvůli připojení pohonu pouze upravena, jindy je koncipována zcela nově s použitím víceramenných prvků, čímž je docíleno ještě efektivnějšího a komfortnějšího nezávislého zadního pérování při jízdě v terénu. Na každém voze jsou navíc provedeny speciální úpravy vylepšující jízdní vlastnosti v terénu. Hlavní z nich se týká tlumičů, jejichž koncepce byla přepracována tak, aby se docílilo zvýšení světlé výšky. Přestavba Dangel zahrnuje také montáž spodního ochranného krytu motoru a částí pohonu předních kol. Stupeň úprav, provedených na výchozím modelu, výrobce rozlišuje ve čtyřech „výkonnostních“ úrovních:

ENDURANCE

Základní typ přestavby. Tato přestavba dodá do továrního vozidla pohon zadní nápravy, který se připojuje buď automaticky přes viskózní spojku (Boxer, Expert), nebo manuálně pneumatickou spojkou (Partner). Tento typ přestavby je vhodný pro základní typ použití jízdy s pohonem 4x4 (jízda po běžných silnicích se zhoršenými adhezními podmínkami, například zimní období).

PERFORMANCE

Vychází z předchozí verze, která je doplněna o zadní diferenciál se zvýšenou svorností. Tato úprava je vhodná pro použití v lehkém terénu, kdy „samosvorný“ diferenciál zvýší průchodnost vozidla na povrchu se špatnou adhezí (např. bláto).

EXTREME

Vychází z verze PERFORMANCE, která je doplněna o uzávěrku zadního diferenciálu. Tato modifikace je určena pro použití v těžkém terénu. Uzávěrka zadního diferenciálu umožňuje rozjezd vozidla za velmi ztížených adhezních podmínek. Tato úprava dále zahrnuje středový kryt podvozku vozidla.

EXTREME +

Verze určená pouze pro vozy PARTNER. Doplňuje verzi EXTREME o redukovaný převodový stupeň, který usnadňuje rozjezd do svahu, manévrování nebo rozjezd s přívěsem, dále je tento doplněk nutný k bezpečnému sjíždění svahů v těžkém terénu. U modelu Partner je systém doplněn redukovaným rychlostním stupněm určeným pro pomalou jízdu v náročném terénu s ovládáním přímo na řadicí páce. Toto zařízení je zabudováno do převodovky za použití speciálních karterů. Tento „šestý rychlostní stupeň“ nabízí celou řadu výhod jak ve stoupání, kde eliminuje problémy s rozjezdem zatíženého vozidla ve svahu a ulehčí tak spojce, tak při jízdě z kopce, kde díky silnější motorové brzdě umožňuje pomalejší a bezpečnější pohyb. Náročné úseky tak projedete hladce a bez velkých otřesů.

Tolik k nezbytné teorii, nás však především zajímalo, co svedou upravené peugeoty přímo „na bojišti". K bahennímu i prašnému vyžití byly k dispozici „dangelizované“ verze dobře známých modelů Partner, Expert a Boxer. Obecně lze říci, že u obou větších užitkových modelů je chování v terénu velmi podobné – jak v Boxeru (vždy 2.2 HDi), tak v Partneru (2.0 HDi) se cestuje jako v běžném provedení, neboť zvýšení světlé výšky je zde opravdu jen kosmetického rázu a zvenku tudíž takřka nerozpoznatelné. Zkoušeli jsme současně vozy ve druhém stupni úpravy Performance, tedy se „čtyřkolkou“, ale bez uzávěrky zadního diferenciálu, který nabídl „jen“ omezenou svornost. Víceméně si tedy stačí představit, jaké to je jet Vaší vlastní dodávkou po pořádně rozbité polňačce a nebudete daleko od dojmu, které nám vozy předvedly naživo na offroadovém polygonu – žádné pohodlí to zejména bez zátěže věru není a víc než dvojku jsem neřadil. Automatické připojování zadního náhonu bylo hlavně v kluzkých svazích docela dobře patrné, vše se ale v rámci možností odehrávalo plynule. Limity jsou v případě obou dodávek jasně vymezeny především jejich rozměry a v podstatě silniční světlou výškou, která dá rychle zapomenout na nějaké větší terénní eskapády. V praxi proto výhody obou modelů ve verzi 4x4 oceníte spíše na sněhu než v kamenolomu.

O něco drsnější píseň pěje menší Partner (1.6 HDi), který v osobní verzi Tepee vypadá docela offroadově už v základu, jiné uložení pružin a s tím spojený výrazný nárůst světlé výšky až na 200 mm pod přední nápravou (mezi nápravami až 275 mm) z něj pak dělají terénního plnokrevníka se vším všudy, který navíc nabízí i možnost dokoupení redukce. To sice nebyl náš případ, i tak jsem ale byl mile překvapen schopnostmi tohoto rodinného pick-upu, který se v těžkém terénu choval velmi obratně a neohroženě šplhal do krutých svahů či snášel extrémní boční náklony. Slabinu bych spatřoval v nepříliš velké zkřížitelnosti náprav, což může mít v extrému za následek vyřazení Partnera s protáčejícími se koly ve vzduchu „z boje“.

Český importér Peugeotu se nijak netají tím, že Dangelem přezbrojená užitková auta tvoří v jeho nabídce spíše doplňkový sortiment. Dosti podstatnou vadou na kráse jsou totiž nemalé ceny takto upravených pracantů – Partner Tepee 4x4 startuje na 556.700 Kč, Expert na 718.000 Kč a Boxer je k mání o něco snesitelněji od 543.400 Kč.
Article rating
3.6 from 5 (72%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů