Jak nejlépe nasednout na zadní sedadla? Opel má svérázné řešení - protisměrně otevíratelné dveře. Není to žádná novinka, takový systém hojně využívala předválečná auta. Dnes už je však najdete jen u Rolls-Roycu a právě merivy. Ta po třech letech navíc přichází s povedenými změnami.
Opel Meriva není jediným modelem ve třídě malých rodinných MPV, který by se snažil zaujmout zákazníky nějakou specialitkou. Tak například konkurenční Ford B-Max má podélně posuvné dveře a ještě mu chybí středový sloupek, což velmi usnadní nastupování nebo nakládání věcí do kabiny. Za stejným účelem nasadil protisměrné dveře i Opel. Výsledkem je určitě snadnější manipulace s dětskou sedačkou. Takové řešení se ovšem nevyhne ani potížím. Tak například, když chtějí vystoupit lidé zpředu i zezadu zároveň, je jim velmi těsno. Navíc se dveře vyklápějí do širokého úhlu, což je problematické při jejich zavírání zevnitř. Tlačítko, kterým by se elektricky zavřely jako u Rolls-Roycu, meriva nemá.
Tři roky na trhu však dokázaly, že si kompaktní Opel i tímto svérázným přístupem vydobyl místo v mnoha rodinných garážích. A teď by měli být zájemci ještě spokojenější. Přišel totiž čas na facelift. Design se sice jen drobně ladil, nicméně nasazení masky chladiče a světel inspirovaných manažerským sedanem insignia znamená pro merivu velký posun. Působí dospěleji a hodnotněji. Škoda, že se stejně nepracovalo i na interiéru. Stále je zde drtivé množství ne až tak pohledných plastů a také kvantum tlačítek, ve kterých se není vůbec snadné vyznat.
TIP:Ojetý Opel Meriva – co od něj čekat?
Zatímco třeba u astry nebo insignie platí, že Opel nezvládá stavět prostorné interiéry, meriva nedostatkem místa netrpí. U vozu kratšího než 4,3 metru se podařilo postavit překvapivě vzdušnou kabinu, kterou ještě podporuje systém posuvných zadních sedadel. Ta lze nastavit podle toho, zda je nutné převézt více nákladu, nebo posádky. Čtyři cestující se sem tedy vejdou bez problémů, jen prostřední sedadlo vzadu je téměř nepoužitelné. A praktický je i kufr - 400 litrů zavazadel v základní konfiguraci je více než dostatečná hodnota. Po sklopení zadních opěrek je k dispozici až 1 500 litrů. Vzhledem k tomu, že MPV má být pro rodinu jakýmsi druhým domovem, je na palubě merivy hodně odkládacích prostor.
Nejvýznamnější změnou po faceliftu je příchod nového turbodieselu 1.6 CDTi ve třech výkonnostních variantách 95, 110 a 135 koní. Ten nahradil zastaralou jednotku 1.7 CDTi, která trápila nekultivovaností a nepříliš souvislým nástupem točivého momentu. Ekonom dostal k testu nový motor v jeho nejsilnější variantě. Pojí se s přepracovanou manuální šestistupňovou převodovkou a systémem Start/Stop na snižování spotřeby. První okamžiky s motorem byly zklamáním. Ve studeném stavu je stále poměrně hlučný, prudký nástup turba je pořád citelný - v nízkých otáčkách se jednotka dusí. Je proto nutné si zvyknout, že má diesel raději vyšší otáčky, a myslet na to při cestování po městě. Ve vyšších rychlostech už předvádí kultivovaný chod a hlavně velmi dobrou dynamiku i spotřebu. Krátké převody umožní rychlé předjíždění, s autem se po dálnici spěchá snadno. Ekonom v testu naměřil 6,2 litru nafty na 100 kilometrů.
Opel Meriva je navíc překvapivě pohodlným vozem. Povedený podvozek dobře reaguje na nerovnosti a do kabiny se nepřenáší vibrace ani rázy od kol. A to testované auto stálo na 17palcových kolech, od kterých by se daly čekat méně komfortní výsledky. Dá se tedy konstatovat, že facelift vypiloval malé MPV do solidní podoby.
Technické parametry
Opel Meriva 1.6 CDTi
Motor: vznětový čtyřválec
Objem: 1 598 ccm
Výkon: 100 kW (136 k)
Toč. moment: 320 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 9,9 s
Max. rychlost: 197 km/h
Komb. spotřeba: 4,4 l/100 km
Rozměry: 4 288 x 1 812 x 1 615 mm
Cena: 456.900 korun včetně DPH