Jeep Cherokee je naladěn na Evropu a šokuje designem

New models
iHNED | 10.03.2015
foto: jeep media
Kompaktní SUV vyčnívá výstředně zpracovaným exteriérem. Díky Fiatu sedí na povedeném podvozku. Automat má 9 stupňů.

Americký Jeep Cherokee má dlouhou historii. Vloni oslavil čtyřicátiny a při té příležitosti se na trhu objevil ve své nejnovější podobě. Ta absolutně změnila nejen jeho vizáž, ale i jízdní vlastnosti. Z hranatého off-roadu se stalo SUV pro rodinu určené hlavně do města a na dálnice. Redakce TipCars v testu zkoumala, zda mu to pomůže zvednout prodeje v Evropě.

Když Fiat před několika lety koupil zkrachovalý koncern Chrysler, zachránil spolu s ním i několik menších značek spadajících do jeho portfolia. Jednou z nich byl právě Jeep, na kterém se nyní začínají projevovat pozitivní snahy Italů o oživení této americké legendy. Těží z toho nejnovější modely, maličký renegade a právě kompaktní cherokee.

Je až neuvěřitelné, jakým obrovským skokem prošel vzhled vozu. Ty tam jsou výrazné hrany spojující cherokee s drsně hranatým wranglerem. Novinka sází na obliny. A i když i tady najdeme typických sedm žeber na masce chladiče, jejich kombinace s futuristicky úzkými světly osazenými LED pro denní svícení šokuje. Cherokee vypadá tak trochu jako koncept z budoucnosti. Názory jednotlivců se samozřejmě budou lišit podle vkusu, otázkou však zůstává, zda jeho vzhled kvůli své neobvyklosti příliš rychle nezestárne tak, jak se to u mnoha podobně výrazných aut už stalo.

Amerika pro Evropany

I nový cherokee má typicky americký interiér, který se vyznačuje vysokým posedem za volantem, rozlehlými pohodlnými sedačkami potaženými kůží a větším množstvím plastů. Ty jsou však oproti minulosti solidně zpracované a snesou porovnání s běžným evropským průměrem.

Středu palubní desky vévodí velký displej s úhlopříčkou 8,4 palce s dotykovou obrazovkou, který přijde u základní výbavy Longitude na nemalých 56 tisíc korun. Za takovou cenu by mohl mít jistě jemnější grafiku a lepší vzhled by mohla mít i navigace, která spíš připomíná levné přenosné přístroje. Přes displej se ovšem ovládají i některé funkce klimatizace, jako například vyhřívání sedadel, což je méně praktické než pomocí běžných tlačítek. Mimochodem, stejné zařízení mají na palubě i vozy značky Maserati.

Z hlediska výbavy se může Jeep směle rovnat s evropskou konkurencí. Nechybí mu totiž ani sada bezpečnostních asistentů. Je pro ně ovšem nutné zvolit vyšší výbavu Limited a ještě si za ně připlatit 57.600 korun. Sada však přináší nejen adaptivní tempomat, který je schopen auto až úplně zastavit (třeba v případě zácpy na dálnici), ale i asistent pro jízdu v pruhu, jenž umí zasáhnout do řízení. Na palubě je i parkovací kamera a další elektronické pomůcky.

Z hlediska prostornosti je na tom cherokee dobře, což platí zejména pro rozmáchlá přední místa. Cestující vzadu si už ale mohou stěžovat, vyšším postavám bude chybět místo před koleny i nad hlavou. Do kufru se přistupuje elektrickými pátými dveřmi, které se otvírají i zavírají neobvykle dlouho, což znervózní nejednoho netrpělivého řidiče. Kufr s kapacitou 412 litrů neohromí, alespoň je ale jeho prostor dobře využitelný díky podlaze srovnané s prahem a případně i zády sklopených zadních sedadel.

Naftový ideál

Naftové motory jsou pro Evropu zásadní, Jeep má v nabídce čtyřválec Multijet se dvěma výkonnostními verzemi 140 a 170 koní. Pro ty, kteří by si chtěli k americkému vozu dopřát i americký motor, nechybí ani klasický benzínový šestiválec Pentastar s objemem 3,2 litru. Zatímco v USA bude tvořit většinu, v Evropě bude logicky výjimkou pro nadšence.

Zvolili jsme silnější z dieselů i proto, že se páruje s automatickou převodovkou. Utahaný automat naladěný do pomalého amerického provozu ovšem nečekejte. Místo něj se o přenos síly na kola stará nová devítistupňová skříň. Tolika stupni se může zatím na trhu pochlubit málokterý vůz, výjimkou je třeba konkurenční Range Rover Evoque a jeho sourozenec Land Rover Discovery Sport. Na rozdíl od nich je ale ovládání automatu trochu odlišné - neumožňuje totiž dnes už obvyklé manuální řazení, ale jen jakousi předvolbu, která určí, do jak vysokého stupně se převodovka může dostat. Nevadí, beztak by se řidič v devíti rychlostech sám brzy ztratil.

Motor je slušně odhlučněný a i přes vysokou hmotnost vozu (prázdný váží 1 953 kg) nemá větší problémy s dynamikou. Točivý moment 350 Nm umožní předjíždět na okreskách i na dálnici. Tam se díky devíti rychlostem jednotka pohybuje okolo 1 750 otáček za minutu, tudíž autu zbývá ještě dostatek prostoru pro případné zrychlování. Nízké otáčky se projevují také na příznivé spotřebě. Redakce za týden naměřila 7,8 litru nafty na 100 km, ve městě se pak pohybuje okolo 8,5 litru.

Italské geny

Nadvláda Fiatu prospěla Jeepu Cherokee i z hlediska podvozku. Ten totiž také pochází od italského výrobce a společné součástky najdeme třeba u hatchbacku Alfa Romeo Giulietta. Jeep ale některé díly upravil nebo vyměnil, jde například o zadní nápravu. Auto se tak konečně může pochlubit naladěním na evropské silnice, které počítají s vyššími rychlostmi, místy horšími povrchy a větším množstvím zatáček. Díky tomu se i přes svou hmotnost chová stabilně a dobře se ovládá. Pocit rozhoupaných amerických korábů, které se bojí sebemenší akce, nadobro zmizel.

Jeepy jsou známé také svými schopnostmi v terénu. Cherokee proto může být vybavený i uzávěrou zadního diferenciálu nebo redukční převodovkou. Tato vyloženě off-roadová technika na palubě testovaného vozu chyběla. Pohon všech kol řešený mezinápravovou spojkou je dovybaven systémem Selec Terrain, který umožňuje zvolit nastavení pro určitý typ povrchu. Jednotlivé módy pro sníh, písek a bahno upravují chování stabilizace a čtyřkolky. Na výlety do těžšího terénu by se ale vozu šikla vyšší světlá výška.

Jeep by měl také trochu zlevnit. Cenou totiž odpovídá evropským luxusním SUV, v USA přitom není vnímán jako přímo prémiová značka.


JEEP Cherokee 2.0 MJD II

Motor

Objem (cm): 2 143
Výkon (kW/k): 125/170
Točivý moment (Nm): 350

Rozměry

Délka (mm): 4 624
Šířka (mm): 1 859
Výška (mm): 1 670
Rozvor náprav (mm): 2 700
Objem kufru (l): 412/1 267

Ostatní detaily

Zrychlení (0-100 km/h): 10,3 s
Max. rychlost (km/h): 192
Komb. spotřeba (l/100 km): 5,8
Hmotnost (kg): 1 953
Převodovka: 9st. automatická
Základní cena (Kč): 1.059.000

Plus

komfortní podvozek
pohodlná sedadla vpředu
devět stupňů automatu šetří palivo

Minus

vyšší cena na evropském trhu
komplikované ovládání
nízká světlá výška
sporný design

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů