Zážehové motory ve Fordu Focus mají dobrou pověst. Poslední dobou se ale situace obrací. Kde je zakopaný pes?
DOTAZ: Dobrý den, na jaře budu kupovat Ford Focus třetí generace. protože jezdím krátké vzdálenosti, jasnou volbou bude benzínová verze. Zatím ale nevím, pro který motor se rozhodnout. Můj rozpočet je kolem 250 tisíc korun. Poradíme mi prosím? Děkuji moc. Láďa
ODPOVĚĎ: Dobrý den Láďo, Třetí generace se na evropské trhy dostala v roce 2011. Co se týká zážehových motorů, byly v úvodu k mání tyto: 1.6 Ti-VCT s výkony 63, 77 a 88 kW + přeplňovaný 1.6 EcoBoost (110 a 134 kW). O rok později (začátek 2012) přichází známý tříválec 1.0 EcoBoost s výkonem 92 kW (později i se sníženým výkonem 74 kW) a 2.0 EcoBoost (184 kW) pro verzi ST.
Pro klidnější řidiče doporučím i 1.6 Ti-VCT, kde Ford vsadil na jednoduchou konstrukci, která minimálně prvních 200 tisíc kilometrů vydrží. Zde bych doporučoval manuální převodovku, s automatem Powershift už bude výkonu méně a navíc převodovka nepatří k nejrychlejším. Preferoval bych výkonovou verzi s 88 kW.
tříválcový motor 1.0 EcoBoost je tichý a pružný 1.0 EcoBoost (74 a 92 kW) - začátkem roku 2012 uvedl Ford novou jednotku EcoBoost 1,0 l ve dvou verzích, lišících se hodnotou nejvyššího výkonu. Zatímco varianta 74 kW spolupracuje s pětistupňovou převodovkou, provedení 92 kW dostalo šestistupňovou rychlostní skříň. Na rozdíl od větších motorů EcoBoost má tříválec litinový blok, k jehož zahřátí na provozní teplotu stačí ve srovnání s blokem hliníkovým o padesát procent méně energie. Energetické nároky agregátu snižuje i variabilní kompresor klimatizace nebo olejové čerpadlo s proměnným průtokem. Oba hlavní řemenové pohony agregátu jsou částečně ponořené v oleji. Výsledkem je tišší chod při provozní spolehlivosti odpovídající pohonu řetězem. Namísto tradičních vyvažovacích hřídelí, které spotřebovávají část výkonu motoru, se ve Fordu rozhodli kompenzovat vrozenou nevyváženost tříválce použitím záměrně „nevyváženého“ setrvačníku a řemenice a optimalizovaného uložení agregátu v karoserii. Tento motor může být spolehlivý i při vyšších nájezdech za předpokladu pravidelné výměny oleje. Jeho největší nevýhodou je vyšší spotřeba při svižnější jízdě, malá životnost spojky a ozubený rozvodový řemen máčený v oleji, který se při použití nesprávné specifikace motorového oleje rozdrolí a způsobí další škody. Proto je nutné řemen vcelku nákladně měnit po 6-7 letech (výrobce doporučuje až po deseti, což bývá pozdě).
1,6 EcoBoost (110 a 134 kW) - I když se tento motor zdál dlouho jako spolehlivý, poslední dobou se objevuje řada přípdů, kdy trpí zakarbonováním. Dobře jede i ve větším Mondeu, takže ve Focusu s ním brzdou provozu rozhodně nebudete, naopak. Ve městě s ním můžete v praxi jezdit do sedmi litrů. Mimo město se přiblížíte šesti. Pokud budete spěchat, vezme si ale klidně i deset.