Dotaz :
Dobrý den,
v prvé řadě bych Vám chtěl poděkovat za velmi přesné recenze ojetých aut, podle kterých jsem se již několikrát zařídil a vždy k mé plné spokojenosti. Proto se na Vás obracím s prosbou o porovnání těchto dvou automobilů: VW Polo 1.4TDI r.v. 2000 (tzv.3,5tý model) a Peugeot 206 1.4HDi r.v. 2002. Našel jsem o nich dost článků týkajících se jízdních vlastností, komfortu cestování, atd.. Spíše by mě zajímalo srovnání obou motorů. Motor v Polu se mi jeví jako výkonnější, ale mnohem méně kultivovaný a také využitelný v menším rozmezí otáček. 206 nabízí velmi nadčasový design, ale mám právě obavu z línějšího dieselu. Ročně najedu přes 30tis kilometrů většinou po silnicích druhé třídy, ale potřebuji auto které bez vážnějšího omezovaní posádky hlukem a vysokou spotřebou bude schopné občas jezdit kolem 150km/h a i jinak bude mít slušnou dynamiku a dobré jízdní vlastnosti.
Děkuji za odpověď a přeji Vám i nadále velmi profesionální úroveň Vaší poradny.
Ivan Řezáč
Odpověď
Odpověď:
Do malých automobilů se kvůli své hmotností velké dieselové motory příliš nehodí a tak je výrobci postupně začali nahrazovat menšími jednotkami. Různí výrobci volili různou cestu a tak se pojďme podívat jak dopadne srovnání jejich výsledků.
VW Polo třetí generace přineslo v polovině devadesátých let do třídy malých vozů ne zcela běžnou kvalitu a standardy srovnatelné s vozy o třídu výš. Veskrze se tedy jedná o velmi povedený automobil, který zároveň dokáže posádce nabídnout přiměřenou bezpečnost. Vámi zvažovaný faceliftovaný model získal již v roce 2000 v testech Euro NCAP čtyři hvězdičky.
Z počátku výroby nabízené vznětové motory vskutku velmi přetěžovaly přední nápravu a tak se výrobce rozhodl pro ne úplně šťastný, ale rozhodně rychlý krok. Z původní známé devatenáctistovky „odřízl“ jeden válec. A tak se mohl do modernizovaného Pola nabízet tříválcový motor 1,4 TDI – 55 kW. Svými parametry dostačující agregát je pro běžné používání velmi nepříjemný svým zvukovým projevem. Při přesunech po městě, stejně jako na delší vzdálenosti, to je zkouška odolnosti sluchového ústrojí posádky. Zejména v porovnání s modernější konkurencí. Stejně tak je nepříjemný výrazný turboefekt u tohoto motoru.
Koncern PSA společně s Fordem se rozhodl vyvinout zcela novou jednotku. A tak se pod kapotou malé 206 objevil nový moderní agregát 1,4 HDi. S osmiventilovou technikou nabízel tento motor 50 kW a jeho šestnáctiventilová verze potom velmi slušných 66 kW. Bohužel Peugeot 206 se nabízel pouze s jeho slabší verzí. Přesto tento motor dokáže tak malý automobil slušně rozpohybovat. Maximální rychlostí 168 km/h jen o 2 km/h zaostává za VW Polo. Zrychlení z 0 na 100 km/h sice nabídne Polo lepší téměř o 2s a hodnota vyššího točivého momentu je též na straně Pola, ale 206 má mnohem lepší jeho průběh a je tedy uživatelsky příjemnější a nabízí harmonický rozvoj síly. Téměř nesrovnatelný je potom zvukový projev a celkově měkký chod motoru. Zároveň je tento motor mnohem méně náročný na pravidelnou údržbu. Například výměna rozvodů je u něho předepsána na téměř astronomických 240tis. km. Motor u VW vyžaduje tento úkon již po 90tis. km. Spotřebou budou oba vozy srovnatelné a v reálném provozu s těmito motory nebude problém dosáhnout hodnot udávaných výrobcem pod 4,5 l / 100 km.
Ač se to opravdu nezdá, pro automobil s pohotovostní hmotností 1050 kg a klidnějšího řidiče je tento motor s 50 kW dostačující a dokáže nabídnout přiměřeně hbitý pohyb. Přesto, pokud by Vás zaujala jeho silnější verze s 66 kW, máte možnost se poohlédnout po koncernovém příbuzném Citroenu C3, který touto jednotkou disponuje.
Peugeot 206 zaujal plno zákazníků svým designem a právě díky němu dosáhl velmi slušných prodejních výsledků. Ovšem z hlediska jízdních vlastností a některých dalších detailů na Polo nestačí. Máte ovšem možnost koupit jiný automobil se shodným motorem. Tím je Ford Fiesta 1,4 TDCi. Kromě zmíněného výborného motoru tak získáte zároveň skvělé jízdní vlastnosti, přesné řazení i řízení a lepší spolehlivost při nízkých servisních nákladech.
Ještě jedna varianta si rozhodně zaslouží zde zmínit. A tím je motor 1,6 HDi nabízený v 206 od roku 2004. Svým výkonem 80 kW, maximální rychlostí 190 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h pod 10s nechává zde zmíněné verze daleko za sebou. Přičemž spotřebu není problém udržet u takto malého a lehkého vozu pod hranicí 5 l / 100 km.
Discussion
Kylie, 03.03.2009 16:45
No ale není to trochu (promiňte) HLOUPÝ důvod? Nebylo by "rozumnější" se "povznést" na úroveň Slovenska a .... ?
PS: S tím Rumunskem to také NEbyl vtip - i tam už "frčí" common rail!
PPS: Já bych prostě TVRDĚ zasahla proti zlodějům a podvoníkům a nechť se zde prodává STEJNÉ palivo jako v Deutschland (je snad někdo "proti"?)
Pěkný den
Kylie, 03.03.2009 16:56
Nu dobrá ,-)
Chcete-li to brát "doslovně" tak tam samozřejmě "vztah k času" JE!
PS: Já se přiznávám že 12ti leté auto jsem nikdy asi NEměla a u nás "doma" je 12ti leté auto bráno jako již maličko "out" (ve třídě minivozů možná i více než "jedno maličko") - ostatně asi i PROTO je tento úkon dimenzován na TAKOVÝ nájezd km a let (asi se najdou tací, kteří u 12ti letého vozu udělají "malou generálku" a vyrází do další 12ti letky, ale "tipuji" že to NEbude MASOVÝ úkon)
PS: NErada "sypu písek do očí" a "slibuji", že HNED jak mne to přestane bavit, tak PŘESTANU!
Pěkný den ,-)
Koloss, 04.03.2009 00:18
Nevím, těch 12 let udaných k těm rozvodům mi přijde hodně optimistické. Všichni výrobci udávají 4-5 let, přijde mi divné, že u auta této kategorie by měly rozvody zvládnout takovou dobu. P206 není auto, se kterým se běžně nalítá 240 tisíc km, takže přichází do úvahy i ten věk. I kdyby na tom řemenu byl nějakej super materiál (to bych se divil), ještě jsou tu kladky, které taky odcházejí a vodní pumpa taky těch 12 let nemusí zvládnout.
A s tím capslockem se chováte jako malé dítě.
Kylie, 04.03.2009 01:30
Milý Koloss
! Mám pocit že "podobně" jsme řešili i intervaly výměny oleje ... prostě servisní technici u citroën jsou asi "líní" a pracují jen "občas" (ono to opravdu bývá vše "naopak" - myslím že mezi lidmi je PŘEDSTAVA, že s vozy citroën se naopak VÍCE musí do servisu jezdit ,-) ... tak to prostě bývá - že lidé si OPAK myslí - PROČ to věru NEtuším - ale že když někdo PRAVDU říká a druhý LEŽ tak spíše tomu druhé věří - a ten první trochu jako "idiot" působí - to TAKÉ "znám" ..
Servisní intervaly jsou u benzínových motorů po 30.000 km, u naftových po 20.000 km (myslím že je to tak u VŠECH motorizací - nebo alespoň u naprosté VĚTŠINY) - NEmám zkušenosti v těch "vyšších" nájezdech, ale z vlastní (skoro už "dvoj"-praxe mohu potvrdit že těch prvních 150.000 km uběhne ani nevíte jak a povětšinou se dělají (a "zazlobí") jen "drobnosti" - dle TVRZENí (ale lidí kterým se myslím věřit dá) to víceméně obdobně vydrží do těch 250.000 km - DÁL je to ... nevím (asi i náhoda) - ale Evropou i Amerikou "brouzdají" i dnes tisíce DS a dokonce i "kachen" (2CV nebo tak nějak se "to" jmenovalo - jel jste v tom někdy? to pojmenování "kachna" opravdu SEDÍ!), a ty za ta desetiletí asi už "něco" najeté mít budou - v česku jednu DS Bára Basiková mívala ...to náhodou vím (a já HROZNĚ zvědavá na novou DS5 - HDi vpředu, elektromotory v zadních kolech - snad/prý ... a VELMi speciální přístup k zákazníkovi atd. - jestli ty "sliby" alespoň trochu REÁLNÉ jsou - pro mne MOC a MOC "zajímavé" by to mohlo být!)
PS: S tím malým dítětem máte NAPROSTOU pravdu! Přesně TO na mě Buřtík "MILUJE/ZBOŽŇUJE! Že i když už VELKÁ holčička jsem, že stále ještě "pudlá" jsem (a on VÍ jaká DOVEDU být a JSEM v práci)
PPS: Zajímají-li vás detaily podrobnosti důkladný rozbor konstrukce motoru 1.4 HDi doporučím vám starší číslo AutoDiESEL kde mu 6 stran bylo věnováno a pochvalnými slovy o PŘEDIMENZOVANOSTi konstrukce NEšetřili - jeden mám "na dohled" v rodině - kilometrově sice žádný zázrak, ale 4 roky denního ježdění v "příměstském" provozu zvládá zatím na ABSOLUTNí 1* (včetně občasných nákupních výletů po D5 do Deutschland - žádný "ďábel", ale i mezi 150-160ti si poklidně "přede" a jede "jedna radost" - pravda, tam už spotřeba atakující 4 litry na 100 km NEhrozí ,-)
Já už pár "drobností" za těch pár let s Brumlou měla, mám pocit že v té C3 1.4 HDi měli JEDNOU jedinkrát "problém", že když s ní někdy v zimě týden nejeli tak pak baterie byla vybitá - zda zapomněli něco vypnout nebo se opravdu "sama" vybila NEtuším/NEvím - ale myslím že to během prvních 4 let byl opravdu jediný NEplánovaný "zásah" - majitelka je již "dost" let v důchodu, takže pravděpodobně si tento vůz ještě roky ponechá - tak jak jsem "poinformovala" o "brumlích" nemocech - popravdě "nahlásím" i zde/v tomto případě ..
Pěkný den (nejste vy maličko "mrzout"? Jo k těm rozvodům a "auto této kategorie .... takovou dobu" - ten 1.4 HDi je konstukční "bráška" 1.6 HDi - což je motůrek aspirující na NEJROZŠÍŘENĚJŠí motorizaci na planetě - i když z ČESKÉHO pohledu to je JEDNOZNAČNĚ 1.9 TDi, že ,-) naštěstí česko je malinké, maličkaté ...tak ještě TO jsem chtěla "doplnit" a
DOBROU NOC ,-)
Koloss, 04.03.2009 15:15
Rozvodový řemen se dá blbě předimenzovat, ložiska v kladkách nebo vodní pumpa snad, ale ten řemen by musel být z jiné planety. Kdyby taková technologie byla dostupná, tak ji dávají do dražších modelů především. Možná j eto opravdu vyřešené tak, že se ten řemen skoro vůbec neohýbá a pak tím provozem netrpí a takové to klikaté vedení přes agregáty nechali na řemenu příslušenství, který se bude měnit po 4 letech. Pak snad, zkoumat to nehodlám. Čekat na výměnu rozvodů 12 let, na to bych neměl nervy. Stejně tak mám svůj motor příliš rád na to, abych tam olej nechal 30 tisíc km. Jeden takový motor jsem viděl zevnitř a taková zkušenost mi stačila.
A jestli se chystáte napsat litanie na půl stránky a proložit to PÍSMENKY, tak si ušetřete čas, číst to nebudu. Odpovězte stručně a rozumně nebo vůbec.