Velké naftové rodinné kombi. Ford Mondeo? Citroen C5? Nebo Octavii?

Advisory centre
-MŠ- | 26.04.2013
foto: Marek Oborník
Pan Josef má připravených 300.000 Kč a utratit by je chtěl za rodinné kombi se silným naftovým motorem. Vybírá mezi neopomenutelnou Octavií, populárním Mondeem a francouzsky elegantním Citroenem C5. Který vůz má zvolit?

DOTAZ: Chci si koupit vůz do 300.000 Kč a rozhoduji se mezi Fordem Mondeo combi 2.2TDCi, r. v. 2008 nebo Citroenem C5 combi 2.7HDi, r. v. 2008 nebo Škodou Octavií combi lll. generace 2.0TDi RS, r. v. 2008.

Děkuji předem za radu. S pozdravem Josef.



ODPOVĚĎ: Vážený pane Josefe. Zpočátku mi dovolte být možná trochu nepříjemný. Věřte ale, že následující věty nejsou v žádném případě určeny Vám osobně. Chtěl bych vyjádřit údiv nad tím, kolikátý je tohle už dotaz, ve kterém je Octavia znovu a znovu stavěna do nerovného souboje s vozidly minimálně o třídu výše. Takových dotazů chodí hodně a já potom vypadám, že nemám Octavii rád, protože ona takový souboj většinou v mých článcích nevyhraje. Na druhou stranu není špatné, že marketing největší tuzemské firmy funguje takhle skvěle. Češi mají Octavii zařazenou o třídu výš, a tak to prostě je. Už čekám jen na den, kdy přijde dotaz typu: Mám si koupit Rolls-Royce Phantom, Bentley Continental nebo Octavii „v plné palbě“? Toho dne si vezmu do ruky pevný provaz, rozloučím se s rodinou a s odevzdaným výrazem odkráčím na půdu.

Chápu ale, že v rubrice poradna Vám mám spíš poradit. První radou bude, že alternativou k Fordu Mondeo a Citroenu C5 je Škoda Superb, a ne Octavia druhé generace. Ano, druhé. To, že se jí protáhla světla, byl jen běžný facelift. Třetí generace nastupuje právě nyní. Ale to je běžné. Pamatuji doby, kdy majitelé modifikovaných Volkswagenů T4 se sešikmenými světlomety také trvali na tom, že jsou vlastníky modelu T5. Ten pak spatřil světlo světa o sedm let později. Ale teď k Vašemu dotazu. O Octavii a Mondeu je na internetu napsáno snad už všechno. Přispěl jsem také se svou troškou do mlýna. Nechci se opakovat, a tak Vás nyní odkážu na související články, ve kterých jsem se těmto vozům již věnoval. První je článek č. 5874, který je celý jen o Vámi poptávané generaci Fordu Mondeo. V dalším článku (č. 5890) se už Octavia s Mondeem jednou utkaly. Dalším protivníkem byl tehdy VW Passat. No a opět s Passatem se Octavia (už RS, ale benzínová) popasovala ve článku č. 5779. Do party tehdy přibylo Audi A4. A zažil jsem i situaci, kdy Octavia byla čtenářem postavena proti soupeřům odpovídající váhové kategorie. Byl to článek č. 5986, který ji srovnává s Focusem a Astrou. Z těchto příspěvků snad nějaké informace získáte.

V následujícím textu se pokusím napsat něco nového. A největší novinkou ve Vašem dotazu je Citroen C5. Je to velice zajímavý vůz. Podle mě je designově velmi povedený, a to v obou karosářských variantách. Toto vozidlo některými konstrukčními řešeními docela vybočuje ze středního proudu. Jedná se o volant s pevným středem a hlavně o podvozek Hydractive. Jsou i „cépětky“ bez tohoto prvku výbavy, ale je jich málo a jedná se většinou o kusy se základní motorizací. Takové vozy potom postrádají to, co je největším trumfem Citroenu C5. Přirovnal bych je k Pamele Anderson bez silikonových ňader. Právě hydraulický podvozek je totiž tím největším důvodem, proč koupit C5. Jeho schopnost odfiltrovat příčné nerovnosti je téměř bezkonkurenční. Dokáže „vyžehlit“ i šílené úseky legendární „déjedničky“. Přitom se dá krom výšky nastavit i tuhost odpružení. K dispozici je i režim „Sport“. Další dobrou zprávou je, že celý tento systém je překvapivě spolehlivý. Citroeny C5 jsou většinou velmi pěkně vybaveny a hlavním cílem tohoto vozu je poskytnout posádce co nejvyšší míru komfortu. Sedadla jsou „křesloidní“, prostoru je dost a o podvozku jsem se už zmiňoval. Co se týká kvality zpracování, potěší. Interiér je udělán s pečlivostí, která je vyšší než např. u Opelu Insignia a materiálově a pocitově se mně osobně líbí víc než třeba japonské vozy. Zkušené oko odhalí sem tam detail, který pochází z levnějších modelů citroenu či sesterského peugeotu. V dnešním automobilovém průmyslu je tohle ale normální.

Otázkou pro mne zůstává, proč jste si vybral šestiválcový motor 2.7HDI? Tento motor je produktem dlouhodobého společného vývoje koncernu PSA (Peugeot a Citroen) a právě koncernu Ford – výrobce Mondea. Můžete ho najít například v Jaguaru S -Type. Vzhledem ke zdvihovému objemu a hmotnosti vozů, do kterých byl aplikován, jej lze označit za velmi úsporný. Musíte se však smířit s tím, že oproti čtyřválcům v Mondeu nebo Octavii bude spotřeba vyšší. Navíc tento tehdy vrcholný vznětový agregát bývá často v „cépětce“ spřažen s automatickou převodovkou, což může být dalším minusem ohledně spotřeby a rizika případných poruch. Když Vám 2.2TDCi stačí v Mondeu, proč by neměl stačit 2.2HDI Bi-Turbo v Citroenu C5? Vždyť oba motory pochází také z výše popsané joint venture. Tedy jejich základ. Automobilky se v tomto případě posléze vydaly odlišnou cestou a (kromě některých dalších věcí) největší rozdíl je v tom, že „dvadvojka“ v citroenech a peugeotech je dopována hned dvojicí turbodmychadel. Zatímco Ford zůstal u turbodmychadla jednoho.

Mám s Citroenem C5 2.2HDI-BT, ročníkem 2008, osobní zkušenost. Dovolte mi, abych se s Vámi o ni podělil. Nástup výkonu byl rovnoměrný, chod kultivovaný. Měl jsem pocit, že v motoru je větší potenciál než těch 170 koní. Že ta dvě turba by za to mohla „rafnout“ ještě víc, to se potvrdilo. U další generace této pohonné jednotky šel výkon dokonce přes 200 PS. Spotřeba se pohybovala při klidné jízdě v kombinaci okolo sedmi litrů nafty. Pod tuto hranici jsem se dostával velmi těžko a musím uznat, že jsem to zkoušel. Nechci Vám ale „dvadvojku“ doporučovat a od šestiválce Vás zrazovat. Výběr motoru nechám na Vás. A jak rozlousknout hlavní oříšek? Jaký vybrat vůz? Často musím tazatelům, kteří vedle sebe postaví dva či více velmi podobných vozů, napsat, že auta jsou si tak charakterově podobná, že se vyplatí vybírat spíše podle výbavy, ceny a dalších faktorů než podle značky a typu. Tohle ovšem není problém, který by se týkal Vašeho dotazu. Vy se rozhodněte, co je vlastně na autě pro Vás důležité a potom budete mít jasno, který z těchto automobilů je pro Vás ten pravý.

Pokud chcete klasickou českou konfekci, tentokrát prezentovanou jako sportovní kombi, sáhněte po Octavii RS TDI. Pravda je, že disponuje velmi dobrým a silným motorem 2.0TDI (170 PS). Jejími slabinami oproti Mondeu a C5 budou o dost slabší jízdní vlastnosti a hlavně komfort (daný malým rozvorem). Nezachrání to ani sportovnější „RS“. Rozložení váhy zůstane stejné a naopak se zmenší pohodlí. Strašně moc lidí, co si RS Kombi koupili, si myslí, že mají geniální auto, které kombinuje skvělé výkony s rodinnou karoserií. Pokud jsou spokojení, jedině dobře. Možná budete nakonec jeden z nich. Jejich názor a měřítka jim neberu. Pouze je nesdílím. Další minus bude menší prostornost interiéru i zavazadlového prostoru. Octavia ale bude mít i nesporné plusy. Bude to spolehlivost, nezáludnost a asi nejnižší náklady na servis. Ze všech tří kandidátů bude mít i nejnižší spotřebu a vsadil bych si na ni i ohledně ztráty hodnoty na trhu. Asi si bude cenu držet. Jako všechny Octavie odjakživa. A vzhledem k nižší hmotnosti nebude Octavia rychlostí v zatáčkách až tolik zaostávat za podvozkově lepším Mondeem. Jen v tom pohodlí a pocitu z rychlosti. Bohužel, Škoda vyrábí Superb Kombi (se stejným motorem jako v Octavii RS) až od konce roku 2009. Je tak zatím mimo Váš cenový limit. Právě tohle auto by se spíš hodilo zákazníkovi Fordu Mondeo a Citroenu C5. Možná by srovnání vyhrálo.

Doprostřed bych zařadil Ford Mondeo. Je podvozkově silný, prostorný a s motorem 2.2TDCi i docela rychlý automobil. Jeho příkladné jízdní vlastnosti nejsou na úkor pohodlí posádky. Mix sportovnosti a praktičnosti je v tomto případě velmi rozumně namíchán. Přidejte si k tomu kvalitní interiér a velkorysý prostor a porovnejte jej s ostatními dvěma vozy. Verdikt je na Vás.

Citroen C5 je možná nejexotičtějším z dané trojice. Jak to myslím? Zatímco Mondeo a Octavia se snaží být do určité míry všeuměly, C5 je pro lidi, kteří přesně vědí, co od auta čekají. Lidé, kteří si jej koupí, očekávají pohodlí a komfort odpružení, který v této cenové hladině jinde prostě nemohou najít. Pokud máte tyto tužby, berte „cépětku“. Je pro řidiče, kteří chtějí cestovat a nepotřebují zpětnou vazbu. Nechtějí, aby s nimi vůz prostřednictvím řízení komunikoval o vozovce a o tom, jak se s ní vypořádává (jako BMW nebo do určité míry i Mondeo). Oni nechtějí o vozovce vědět nic. Nechtějí vědět, že tam vůbec je. Což je na českých silnicích někdy hodně pochopitelný postoj. A tohle dokonale umí C5 s Hydractivem. Při odpovídajícím nastavení výšky a tuhosti podvozku se ale dá dosáhnout i svezení s nádechem sportovnosti. Sériové Mondeo je na tom v tomto ohledu ale lépe. Ovšem pokud přednastavíme C5 na komfortní naladění, pak zase on poráží Mondeo. On totiž pak poráží v tomto směru všechna auta své třídy a většinu aut o třídu výš. Toto je tedy hlavní pozitivum Citroenu C5. A negativa? Sofistikovaná konstrukce a netradiční řešení dávají tušit, že případná nečekaná porucha Vás bude dost bolet. Její riziko je ze všech tří vozů největší. Ne, že by se C5ky sypaly pod rukama, ale ve srovnání s Octavií a Mondeem je to tak. I běžná údržba bude na Citroenu z dané trojice nejdražší. To ještě umocníte, rozhodnete-li se pro šestiválcový motor 2.7HDI. Když si ujasníte, co od vozu čekáte, budete hned vědět, který ze tří Vašich kandidátů je ten pravý. Jestli Octavia (spolehlivost, nízké náklady, rychlost, horší komfort, menší prostor, dostupný a levný servis), Mondeo (od všeho dobrého slušný kus) nebo C5 (komfort nade vše, krásný design, některá netradiční řešení, servis neudělá každý garážista).

Article rating
4.1 from 5 (82%)
Rated: 15x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
tomaskrtek, 03.05.2013 21:41


C5 kombík s čtyřválcovou naftou má 1770kg. když to srovnám se svojí FX35 ve čtyřkolce, s V6 benzínem která má 1835 tak mi to vychází jako brutální nepoměr. to i sup v kombíku má skoro o čtvrt tuny menší váhu než C5.
c.zdenda, 04.05.2013 22:10


A mohl bys mi to nějak podložit že jsou tak poruchové máme v rodině rv 2007 136kw najeto 320000km a krom běžné údržby se na motor nemuselo šáhnout naprosto spolehlivé druzí majitelé, sám teď jezdím ve V70 rv 2005 120kw najeto 380000km jsem druhý majitel v rodině, a na autě i na motoru nikdy za tu dobu žádná porucha též naprosto spolehlivé tak nevím kdes to vzal že sou poruchové stačí se jen podívat na volvoforum tam taky nikdo nepíše o zásadních poruchách. A jestli zrovna ty sis koupil auto co mělo na tachometru 200000 a něco se ti podělali tak se nediv protože to mohlo mít najeto i přes 500000km to auto vydrží hodně, řeknu známýmu aby jsem napsal svoji skušenost na tomto motoru po 650000km mám takový pocit že dělal jen turbo a asi 2vstřiky až kolem 600000km. tím končím. Akorát to není auto pro sportovně založené řidiče je to spíš polikač kilometrů
Duval, 15.05.2013 11:35
No k výběru auta. Předně, srovnávat MONDEO, C5 a k tomu vzít jako možnou alternativu Ochcávku, to je jako porovnávat papundeklový mobilheim s pěkným prostorným dlouhověkým zděným domem s garáží. To opět svědčí o typu zákazníků koncernu VW a zejména zákazníků škodověnkářů. Firma škoda má za 1 za marketing, jak se jim podařilo zmanipulovat čehůňské zákazníky a vnutit jim pocit, že Ochcávka je na úrovni např. Mondea, Passatu, Avensisu, C5 apod. Lidi, ochcávka je na úrovni Astry, Golfu, Focusu, Meganu apod. To samé jako že Superb je na úrovni BMW 5, Mercedes E, AUDI A6. Lidi - Superb je na stejném podvozku - prodlouženém VW Golfa!!! Proto je tak úzký a boky vyboulené, jak jezevčík. To aby vás ošálili velikostí, ale podvozek je stále malý. Superb je s bídou na úrovni MONDEA, C5, natož ochcávka. Nenechte se stále jen počesku šálit velikostí kufru. . Platíte za nové škodověnky nekřesťanské peníze jen proto, že jste uvěřili a žerete, že vaše škůdka je o třídu výše. Není!!!!!!!!!!!!!! Stejně tak Fóbia divočák dravec 1,2 HTP není na úrovni Astry, Focusu apod., ale na úrovni Clia, Punta, Fiesty apod. Používejte konečně rozum!!!!! Chápu, i v českých motoristických časopisech tomu rádoby odborníci typu Hlisnikovský cíleně pomáhají, aby si škodověnkáři mysleli, že jsou o třídu výše. Hauk.
Duval, 16.05.2013 13:06
Ještě klukům, co tady vyzdvihují, jak jsou jejich veliká auta lehká a Mondeo a C5 móóóc těžké. Dnešní nově postavená papundeklová a skoro papírová auta (viz Ochcávka III s váhou lehce přes 1100 Kg, což dříve vážila skoro šáde 105), tak vás ujišťuji, že dnes je vše konstruováno na hranici funkčnosti a snesitelnosti. Za pár let se možná budou auta (některé domácí značky) dělat z použitého toaleťáku, aby byl zisk převážně od chudáků důchodců ještě vyšší a odměny managerů ještě vyšší. Viz hliníkové tenké bloky motorů (s chlubením, jak motor z auta vyzvedne skoro jeden opravář), tenké výplně dveří nové ochcávky III (porovnejte třeba s jednotkovou), plastové sací potrubí, rozvodové řetězy v motorech nejmenované české úžasné automobilky, které se po 20 000 km vytáhly jak kšandy a došlo k totál. destrukci motoru apod. Atd. atd. atd. Vše ale na úkor životnosti a spolehlivosti!!!! Myslete, lidi !!! Auta typu Mondeo IV 1,8 TDCi, Citroen C5 HDi poslední generace mají vzhledem ke své době vývoje ještě vše relativně poctivé - hlavně motory. Tudíž více materiálu, více váhy. Mondeo blok i hlava litina - tudíž životnost při lidském chování k motoru neomezená, nehrozí praskání hlavy apod. C5 blok litina, hlava hliník. Přečtěte si např. článek v Auto Tipu květen 2013 - test Citroenu C5 - závěr hodnocení: "takto robustní, technicky neošizené, velkorysé auto už nikdy nikdo za podobné peníze nesežene. S Citroenem C5 jsme se loučili neradi, kdoví, zda ještě někdy někdo bude za takové peníze prodávat podobně velkoryse postavené auto.........Lidi, ono jde i o to, jaký kdo má na autě zisk, tudíž jednoduše řečeno: kdo své zákazníci více šulí a více oškube - a jestli se nepletu, jedna domácí automobilka se chlubí tuším průměrným ziskem na autě někde kolem 90 000 Kč, Takže: čím auto lehčí, tím méně materiálu, tím asi i horší materiál, tím více poruch, tím menší životnost všeho, tím více zisku z prodeje předražených ND, tím rychleji si loajální zákazníček jedné domácí značky běží pro další úchvatné, spolehlivé, hlavně české auto české??? ......krásně zmáknutý marketing. TAKŽE: jen trochu používat selský rozum! Proč jsou dnes v době krize autobazary nacpané tisíci použitých ojetých 3-5 letých ochcávek 2,0 TDI a prassatů 2,0 TDI za směšné peníze????? Také Fóbií 1,2, kde rozvodový řetěz je skoro tenčí než špageta ??? ....no a životnost tomu odpovídá a spoustu důchodců těch 30 000 najedou až po záruce a to už je přece krásný zisk i na dílech a na opravách. Myslíte si, že kdyby to byla tak úchvatná, bezporuchová, náramně spolehlivá auta, že by se jich firmy a lidé zbavovali po 100-150 000 Km apod., když dříve se běžně dávala auta pryč po 200-300 000 km?
Generis, 08.06.2013 07:26
Mám vlastní zkušenost se značkou Citroen a věřte že není dobrá, po stránce elektroniky je dosti často kvalita těchto vozů zoufalá. V rodině máme jednu C5 která je tedy starší model té co máte zájem pořídit a poruchovější auto jsem ještě neviděl. Jen díky tomu že její majitel není schopen přiznat vlastní chybu při výběru vozidla je ještě stále zaparkovaná v naší garáži ale pokud by záleželo na mě již by tam nebyla.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů