Pana Marka zajímá, co může potenciálnímu kupci nabídnout ojetá Toyota Prius. Je dobrý nápad kupovat ojetý hybrid?
DOTAZ:Dobrý den. Nedávno jsem v jednom nejmenovaném autobazaru viděl na prodej Toyotu Prius z roku 2005. Technologie hybridních vozů mne poměrně zajímá, ne že bych nyní plánoval její koupi, ale co může potenciálnímu kupci nabídnout ojetý hybrid, konkrétně zmíněný prius? Jak je na tom se spolehlivostí?
Zdravím Marek L.
ODPOVĚĎ: Vážený Marku, vzhledem k Vašemu zájmu o hybridy předpokládám, že víte, že prius je jedním z předních představitelů hybridů po celém světě. Statistiky spolehlivosti ho přes složitou techniku hodnotí jako velmi spolehlivý.
Konkrétně Váš kus z roku 2005 představuje již druhou generaci tohoto hybridu, kterou pohání klasický benzínový motor o objemu 1.5 litru a výkonu 57 kW, a dále soustava elektromotoru s 50 kW, generátoru a akumulátoru, pojmenovaná Toyotou Hybrid Synergy Drive. Síla od motoru pracujícího v Atkinsonově cyklu (jedná se o klasický čtyřdobý cyklus s prodlouženou dobou otevření sacího ventilu, který se zavírá až při kompresním zdvihu; část směsi se tedy vrací do sacího potrubí a komprese je kratší než expanze - toto opatření pomáhá snížit spotřebu paliva o 10-15 % na úkor nízkého litrového výkonu pohonné jednotky) putuje do bezestupňové převodovky CVT, která jej dále rozděluje buď přímo na kola, nebo pro generátor dobíjející akumulátory, které váží cca 40 kg v případě klasického priusu, nebo 175 v případě provedení Plug-in Hybrid (lze dobíjet ze zásuvky). Činnost jednotlivých komponent řídí složitá elektronika.
Specialitou vozu je masivní použití vazeb by-wire, přeloženo do češtiny to znamená, že pedály plynu i brzdy pracují bez mechanické vazby na koncové komponenty. Zpomalovat vůz nejprve začne generátor dobíjející baterie a až poté přicházejí ke slovu klasické hydraulické brzdy, ovládané opět elektronikou. Vůz má elektrický posilovač řízení i kompresor klimatizace, jehož selhání představuje poměrně vážný problém – mimo vzduchu v kabině totiž chladí i niklové akumulátory Panasonic a v případě výpadku chlazení jim hrozí přehřátí.
S těmito akumulátory jinak při běžném provozu potíže nebývají, výrobce na hybridní systém poskytoval záruku 8 let nebo 160 tisíc kilometrů, takže se dá předpokládat, že vydrží o dost více. Co se týká spotřeby paliva, tu lze při běžné jízdě držet okolo 5 litrů na 100 km, a to i v městském provozu. Vše záleží na aktuální zásobě energie v akumulátorech a stylu jízdy.
V priusu je i klasický dvanáctivoltový akumulátor pro palubní elektroniku, který postupem času podléhá opotřebení. Při jeho výměně je nutné dodržet kompatibilitu výrobku.
Jaké jsou nejčastější problémy ojetých priusů? Pokud pominu časté praskání žárovek v předních světlometech, dá se mluvit o občasných závadách elektroniky (byly zaznamenány případy, kdy vůz při aktivním tempomatu samovolně zrychloval), problémy s kompresory klimatizace či netěsné vodní pumpy, klepání v řízení způsobené vadnou převodkou řízení nebo vůlí v děleném hřídeli (v obou případech výrobce měnil celý sloupek řízení). Exempláře s vyšším nájezdem mají vůle na zavěšení kol, účinný systém rekuperace také občas způsobí zatuhnutí brzd, které se při klidné jízdě skutečně moc nenadřou.
Běžné náhradní díly jsou dostupné bez problému a jejich cena není vysoká. Za přední brzdové kotouče zaplatíte 2.500 Kč, destičky k nim pořídíte za 1.000 korun a táhlo příčného stabilizátoru přední nápravy vyjde na 500 Kč.
V inzerci TipCars je nyní pětice priusů, jejich cena začíná od 180 tis. Kč a najeto mají v průměru 100 tis. km.
Discussion
pája, 30.09.2015 11:38
Vážení,
četl jsem Vaše příspěvky k vozu Toyota Prius. Vlastním 8 měsíců Prius III z r.v.2009,který jsem koupil se 133000 km a dnes na něm mám 143000 km.Auto je to nejlepší co jsem dosud měl.I když jsem byl dlouholetý příznivec Toyot a do dneška máme ještě v rodině další tři toyoty a víme ,že jsou to skutečné držáky,které nepotřebují téměř žádné nové náhradní díly,tak tento vůz nepotřebuje ani opravu spojky,
má jednoduchou převodovku, nemá alternátor a startér což jsou poměrně nákladné díly při výměně.Dokázal jsem na Yarisu Verso jezdit na předních destičkách cca 160000 km do výměny.Na Priusu dle zkušeností jiných i zpráv ze servisu lze na nich jezdit i 200000 km do výměny. Co se týče spotřeby paliva lze s ním jezdit na okresních silnicích plně obsazený za 3,8 l/100km na dálnici
tachometrovou rychlostí 140 km/hod. což je skutečných 130 km/hod. dle profilu dálnice od 3,9l do 4,3 l což si myslím,že ani naftové auto nedokáže.Akcelerace na křižovatkách je velmi dobrá.Autem je nutné se naučit jezdit,rozjet ho na povolenou rychlost, pak mírně sundat nohu z plynu a udržovat rychlost na povolenou mez,zvláště ve městě kdy tím je možné dvě třetiny obce projet jen na eletrický pohon.Auto je potřeba ovládat tak ,aby plachtilo.Pokud by chtěl někdo další informace rád mu je sdělím.
pája, 01.10.2015 20:30
Odpověď danetu,
nevím co chcete ještě o zkušenostech s tímto autem,ale můžu Vám napsat,že dle mého názoru toto auto může řídit i ten řidič,který včera dokončil autoškolu.Prius se řídí velmi lehce.Po nastartování uvedete auto do pohybu vložením páky na "D"-jako drive dopředu sundáte nohu z brzdy a již jedete.Na kruhovém objezdu kde mají určití řidiči problém co zařadit ,kdy vyjet tak tímto autem se staráte jen automaticky posouváním nohy brzda-plyn.Dnes ráno bylo u nás teplota kolem nuly.Vyjel jsem z garáže
neujel jsem ani 600 m a již auto topilo na nastavenou teplotu,kterou jsem tam měl cca 23°C. Po 1,5 km jsem byl nucen snížit teplotu na 21,5°C neboť bych se uvařil.Jinak mám taky dojem,že toto auto má jako všechny Toyoty i čidla teploty ve výšce cca 50 cm na podlahou a to proto aby dokázalo zastavit
topení a po dosažení Vámi nastavené teploty začne do prostoru řidiče foukat studený vzduch.Ač jsem postarší řidič tak s tímto autem jezdím i na krátké cesty na nákupy neboť mě v něm nesmírně baví jízda.Auto je ač složitá technologie výroby velejednoduché pro řízení a případný servis.Na autě se nemá co rozbít a výměna základních dílů jako jsou stěrače,žárovky pneumatiky,olej,filtr je dle předpisů nebo opotřebování stejné jako u auta za 3 mil.Kč nebo za 100 tis.Kč.Dnes si toto auto
můžete v této III.generaci pořídit řádově za 40-50% původní ceny v plné výbavě a vůbec se nemusíte bát s najetými km okolo 200 tis.km,neboť v zahraničí tyto auta pravidelně chodí na servisy a před výstupem k prodeji jsou u některých států ověřování skutečně najetých km.Na amerických servrech se dočtete,že tato generace má taky už i v několika případech najeto 480000 mil,což je cca 750 tis.km aniž by někdo měl i s hybridní baterií problém.Ty některé bláboly ,které jsem četl na některých našich recenzí jsou většinou od lidí,kteří ani toto auto pořádně neviděli natož s ním jezdili..Chce se to s někým ,který má toto auto doma sejít,podívat se na něj případně se s ním projet a během chvilky budete přesvědčený ,že toto auto je skutečně to co Vás bude vozit a vy si budete vychutnávat s ním celou jízdu.Jen tak na okraj.Víte jaká je pohoda na křižovatce? Ticho v autě,noha na brzdě případně při dlouhé červené zabržděné elektr. brzdou a v okamžiku zelené buď tam dáte drive nebo pustíte brzdu a již jedete. Přidám-li na plynu na semaforech tak než se většina aut rozjede tak já jsem téměř 100m pryč. Není fantastické? Posuďte sám.Doufám,že si z toto mého něco vyvodíte a začnete se též po něm shánět.Já jsem po něm snil asi 4 roky a čekal jsem na příznivou cenu.Za tu cenu co jsem já dal nepořídíte skutečně pohodové,spolehlivé a téměř s plnou výbavou lepší auto se kterým bude chtít jezdit sám a nikomu ho ani chtít půjčovat/ třeba manželce/.Mějte se hezky a pokud budete chtít ještě další jsem Vám ochoten odpovědět. Pája
danet - redakce TipCars, 02.10.2015 11:47
Dobrý den, děkuji za sdílení Vašich cenných zkušeností. Měla jsem na mysli, abyste výše uvedené informace o voze vložil do samostatné recenze
http://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost , kterou bychom mohli zařadit do magazínu na TipCarsu a oslovit tím širší publikum.
Karel19, 07.09.2020 19:44
V roce 2013 jsem koupil jetou Toyotu Prius r.v. 2005 se 128t km. Nyní mám na ukazateli kilometrů 299999 km a stav tachometru se zastavil, ač jsem ujel dalších 1500 km. Dotázal jsem se v servisech, co s tím, v prvním servisu takový případ neřešili, ale v servisu, kam jsem jezdil na garančku mi odpověděli, že do roku výroby 2005 je tachometr nastaven jen do tohoto stavu a je možno jej zprovoznit po rozebrání palubky což stojí 2500 Kč. Myslím, když už to auto tolik najede a je ještě v provozu, tak by to měl výrobce zprovoznit bezplatně, ještě lépe, jako odměnu to auto vyměnit za nové, což se nestane.
Dle mých zkušeností, plně souhlasím s tím, co píše pája, i když má novější model. Spotřebu mi to ukazuje i 4,2 po okreskách, v kolonách ve městě se baterie brzo vybijí a motor běží, dokud se opět alespoň částečně nenabijí a výborně se hodí právě na dlouhé trasy. Jezdím s ním do Stockholmu a průměrná spotřeba se i s tímto nájezdem pohybuje mezi 5,5 až 5,9 l/100km, i když si na německé dálnici vyzkouším jestli ještě umí 180. Pak nastoupí omezovač. Na dálnicích a všude, kde to jde, zapnu tempomat a rychlost i zpomalení reguluji jedním prstem. Kupní cena se mi v podobě úspory za benzín vrátila za dva roky oproti předchozímu vozu Hyundai kupé, který měl spotřebu 8,5 l/100. Jednou jsem tu trasu jel s BMV X1 bez tempomatu a druhý den po dojetí, jsem se divil, proč mám v pravé noze křeče.
Baterie jsem měnil v srpnu 2018, byl jsem právě ve Stocholmu, jednotlivý článek byl nedostupný, tak jsem z tamního vrakoviště koupil celou trakční baterii. Chtěli za ní 6000 švédských korun, ale jelikož je z roku 2008, kolik ujela nevěděli, podařilo se mi usmlouvat cenu na 3000 SEK. Po přepočtu mi z účtu ubylo 7500 Kč. Nová by bývala vyšla kolem 44t Kč. Tachometr tehdy ukazoval 261 tisíc km a Prius měl 13let. Baterie jsem si vyměnil sám u synova rodinného domu.
Krom baterií jsem měnil ramínka stěračů, pneumatiky, olej a filtry, brzdové destičky i s kotoučema, svíčky ač neměly problém, všechny náplně a uražené pravé zpětné zrcátko.