Vašek si vyhlédl devítiletou naftovou Zafiru s nájezdem necelých 120 tisíc kilometrů. Jak hodnotíme dvoulitr CTDi z hlediska spolehlivosti?
Dotaz
Ahoj, dovolte mi se dotázat na mnou vybraný
Opel Zafira Tourer z roku 2015. Jde o motorizaci 2.0 CDTI 96 kW, pokud byste mi mohli objasnit její spolehlivost. Aktuálně má vůz najeto 116 tisíc kilometrů a nabízí se za 220 tisíc Kč. Děkuji za vaše cenné rady. Vašek V.
Odpověď
Dobrý den Vašku, třetí generace
Zafiry vychází z menší
Astry. Na rozdíl od ní ale nabízí opravdu solidní dávku vnitřního prostoru a dobrou variabilitu s možností až sedmi míst.
Vámi poptávaný 2.0 CDTI se nabízel hned od začátku prodejů (2011) ve výkonových variantách 81, 96 a 121 kW.
Opel ho tehdy převzal od
Fiatu. Dnes je v autobazarech nejrozšířenější právě ta prostřední verze (96 kW) s cenami startujícími už od 150 tisíc korun. Většina nabízených kusů je s touto motorizací spojena s manuálním šestikvaltem, automatická šestistupňová převodovka byla u CDTI za příplatek.
Vybraný dvoulitr hodnotím velmi dobře. Snad jen v zimě chvíli trvá, než se motor zahřeje a začne topit. U ojetějších kousků se může objevit netěsnost u olejového čerpadla, ale jinak je to držák. Při koupi prověřte, zda se měnil rozvodový ozubený řemen (interval jeho výměny je po 150 tis. km). Motorový olej bych osobně měnil už po 15 tis. km nebo jednom roce. Zkontrolujte také stav brzd a případnou korozi na nosných částech podvozku.
Výhodou volby tohoto dieselu je fakt, že v takové
Zafiře bude vždy použito zavěšení zadních kol pomocí Wattova přímovodu. To má několik výhod. Na rozdíl od jiných typů zavěšení, jako je například Panhardská tyč, Wattův přímovod minimalizuje boční pohyb kola při stlačení, čímž zvyšuje stabilitu vozu při zatáčení a udržuje geometrii kol stabilnější. Zároveň jde o jednoduchou, a i po letech velmi spolehlivou konstrukci. A fajn jsou i jízdní vlastnosti takové
Zafiry - díky symetrické konstrukci Wattova přímovodu se minimalizují síly, které by kola posouvaly do stran.