Ojetá Toyota Corolla – co od ní čekat?

Advisory centre
Blaháček Marek | 03.06.2014
foto: autor
Paní Libuše hledá spolehlivé auto, o které se příliš nezajímají zloději. Je Toyota Corolla tou pravou ojetinou?

DOTAZ: Dobrý den do redakce TipCars, můj současný vůz pomalu dosluhuje, proto hledám nějakou spolehlivou ojetinu, nejlépe s benzínovým motorem. Bydlím na sídlišti, tudíž bych ráda něco, co příliš nezajímá zloděje. Od známého jsem dostala tip na Toyotu Corollu, že prý s ní nebývají problémy. Ráda bych ale ještě názor od Vás. Jaký motor mi doporučíte na takové běžné, klidné jezdění?

S pozdravem Libuše N.


ODPOVĚĎ: Vážená paní Libuše, japonská značka Toyota je vyhlášená tím, že její vozy jezdí prakticky bez problémů a myslím si, že známý Vám poradil velmi dobře.
V dotazu neuvádíte, o jak starý vůz máte zájem, já budu psát o deváté generaci, která se vyráběla mezi lety 2001-2007. Corolla skutečně pro zloděje není příliš atraktivní, takže je zde například v porovnání se Škodou Fabia menší pravděpodobnost, že ji jednou na parkovišti nenajdete. Její spolehlivost je opravdu velmi dobrá, musela byste mít opravdu velkou smůlu, aby se někde na cestě zastavila, tedy alespoň v případě, že jí dopřejete potřebnou údržbu a slušné zacházení.

Pro běžné jezdění je podle mého názoru dostatečná benzínová čtrnáctistovka o výkonu 71 kW. Pokud corollu nebudete nijak „prohánět“, odmění se spotřebou do 7 litrů benzínu na 100 km. Alternativně volte o dvě deci větší motor, spotřeba se změní jen nepatrně.

A co corolly deváté generace nejvíce trápí? Spojka má kratší životnost, než by člověk od toyoty čekal, občas pozlobí centrální zamykání, u některých vozů nepracovala bezchybně převodovka. Při častých jízdách na krátké vzdálenosti mnoho nevydrží koncový díl výfuku. Nepříjemnou závadou je vznik vůle v uložení stabilizátoru přední nápravy, což negativně ovlivňuje jízdní vlastnosti vozu.

Doporučuji zajímat se o vozy vyrobené od června roku 2002, do té doby totiž corollu trápila krátká životnost nábojů kol zadní nápravy a poruchová parkovací (ruční) brzda.

Náhradní díly seženete bez problému. Přední brzdové kotouče koupíte za 3.500 Kč, brzdové destičky stojí 1.200 korun a spojková sada přijde na cca 5 tisíc.

V inzerci TipCars si nyní můžete vybírat z téměř pěti desítek coroll deváté generace. Cena nejlevnější začíná pod hranicí 50 tis. Kč a na tachometru mají vozy v průměru 140 tis. km.

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Abík, 04.06.2014 08:47

To by chtělo asi víc upřesnit. Máme v rodině také Corollu 1,33 l. má najeto už 232 t. km. Od výměny do výměny se nikdy olej nedoplňoval. Emise absolutně v pořádku, původní lambda, katalyzátor.
Kojot027, 05.06.2014 14:43
Ja jsem vlastnil corolu liftback 1,4 r.v.1994 asi dva roky a dodnes ji považuji za nejlepší auto v poměru k ceně co jsem kdy měl. Auto jsem koupil po lehkém tukanci z Německa v roce 96 najeto cca 90 tis km a ja najel cca 75 tis km za 175 tis kč. Do auta se lil jen benzin a měnil olej každých 15 tis km, jednou se měnili destičky na předku. Auto jezdilo bez jakéhokoli zásahu naprosto tiše a dobře, servis každý rok zanedbatelný.. Když jsem ji prodal vím, že najezdila dalších 200 tis km u kamaráda a pak šla zase dál.. krom pravidelné údržby, se dělali na ni v té době silembloky na nápravě, měnili se desky a a nějaká čidla. S cca 350 tis km šla dál a jezdila prý pořád dobře. Pak jsem si dal na pár let s japonci pokoj a přes Felicii, BMW ,Mitsubitshi a Opel jsem koupil Corolu až v 2002 asi dvouletou. Opět jen oleje a pneumatiky, žádná spotřeba oleje nic se nevysypalo za celých 80 tis a tři roky. Pak jsem měl kvuli kočárku Octávii v kombi 1,9Tdi a každý rok mě údržba přišla na 20 -25 tis, auto bylo z firmy 4 leté a jezdila s ním švagrová jen na celnici, mělo necelých 60 tis km podložené serviskou i servisákem co se o něj staral.. Takže historie v pořádku, ale při 117 tis km už se to nedalo vydržet a autoservis si řekl o novou zadní nápravu za 20 tis(zkroucená do Ačka, auto totiž nešlo srovnat na geometrii a pořád korigovat volantem se mi nechtělo..) a kompletní výměnu předku a tlumičů atd.. prostě jsem řekl ne a koupil jsem zas Toyotu. Nebyla v dosahu odpovídající Corola ale Auris. Dnes po dvou letech a jednom pravidelném servisu po 15 tkm na autě není nic a auto má najeto 30 tis km. Kolem u známých mám asi 5 ks Corol s benzínovými motory z let 2004 - 2009 a v podstatě krom jedné nezaviněné bouračky jsem nezaznamenal že by si někdo postěžoval že se mu něco na Corole rozbilo. Zato moje služební fábie 1,2TSI 77kw po čtyřech letech byla neplánovaně v servisu již 6x a to na 3 výměnách rozvodového řetězu, pak turbo, a nějaké čidla. Kdybych to měl platit ze svého, tak už bych po třetí "akci" v druhém roce auto vrátil. U Aurise čekám další dva / tři roky v klidu a pak bude zas nová Toyota, asi Corola. Nikdy jsem nezaznamenal ani na jedné Corole ubytek oleje ani od výměny k výměně. Ani při přejezdu Alp s plně naloženým autem, nebo průlety Německem v levém pruhu. Jediné co mě udivuje, že starší typy coroly jezdily do 7L/100km v průměru. Auris s 1,6 si bere kolem 7,5 spíš k 8 litrům na stovku, asi i proto, že oproti starším autům je o 200 kg těží o různé katalyzátory a bezpečnostní systémy , fičury atd.. :o)
Petr S, 06.06.2014 00:16


Yaris 1,3 r.v. 2008 mi taky nežere olej vůbec, po 6 letech jsem zatím měnil jen zadní kotouče a destičky. Jinak ad spotřeba benzínu, Verso 1,8 108 kW co má podle velkého techničkáku pohotovostní hmotnost 1530kg mi zatím na pal. PC ukazuje spotřebu 6,2 L na 100km (město a okresky). Uvidím kolik to bude v reálu podle dotankování na spritmonitoru. Až tak nízkou spotřebu jsem nečekal, ale možná pal. PC kecá. U Aurise mi přijde 8L na sto přehnané. S těžší a starší Mazdou 6 kombi jsme střídavě spolu s manželkou jezdili dlouhodobě za 7,7L. Ale chce to jezdit trochu podle zásad úsporné jízdy. Motor nevytáčet když to není potřeba (nepředjíždím). A nepálit energii v brzdách, tzn. trochu předvídat situaci a neakcelerovat když před sebou vidím brzdová světla nebo zatáčku, atd.
Kojot027, 06.06.2014 16:15


Přesně o to se snaží manželka, jezdí dost defensivně, ale kratší trasy. Dům - školka - škola - práce. Práce - nákup - družina - kroužky - domu.Ukazuje to 7,4 ted a v zimě 7,9, když déle ořívá tak 8,1 dle PP. Podle dotankování a km je to ještě horší otři deci. Za den max 40 km. O víkendu někam dál 50 - 70 km. spotřeba padne na 7,3 při loudání do stovky co jedeme přes Mělník do Č.Lípy na 6,9. V servisu nám tvrdili, že je to normální u všech Aurisů s 1,6. S novou Corolou v automatu co letos dali na trh, co jsem ji měl na ozkoušení jsem i po Praze od semaforu k semaforu jezdil za 6,9.
Petr S, 06.06.2014 22:31


S Mazdou 6 jezdila hlavne manzelka a taky: skolka, skola, prace, krouzky, nakupy. Trasy od 700m do 8 km. Ale obcas sme s tim jeli delsi trasu na dovolenou apod. Dlouhodoby prumer po 60tkm 7,74 https://www.spritmonitor.de/en/detail/370746.html Ale musel jsem manzelce rict at to porad netoci na 3000 otacek :)
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů