Mitsubishi Lancer – jak poslouží jako ojetina?

Advisory centre
Blaháček Marek | 09.01.2015
foto: Auto ESA
Čtenáři se zamlouvá benzínový lancer minulé generace s pořizovací cenou kolem 200 tis. Kč. Který z benzínových motorů doporučíme?

DOTAZ: Poohlížím se po nějakém spolehlivém japonci v benzínu. Chci osvědčenou klasiku, na karoserii mi zas tolik nezáleží, jezdíme ve dvou. Jaký je třeba lancer? A jaký motor vybrat? Na ojetinu mám max. 200 tis. Kč. Díky moc za názor.

Stanislav K.


ODPOVĚĎ: Vážený Stanislave, lanceru jsme se na TipCars.com zatím nikdy příliš nevěnovali. Je to auto, které si nevybere každý, ať už pro vyšší pořizovací cenu nového vozu, nebo chybějící kombi. Na druhou stranu tohle auto nabídne slušnou spolehlivost a určitě Vás potěší i nezájem zlodějů.

V dotazu neuvádíte zvolenou karoserii, samozřejmě že hatchback nabídne lepší využitelnost zavazadelníku, sedan ale díky tužší karoserii poskytne lepší svezení v zatáčkách. Podvozková platforma je shodná i s většími modely, takže pokud uvažujete o lehkých benzínových motorech, nemusíte se bát většího opotřebení přední nápravy. Jediné, co doporučuji před koupí zkontrolovat na spodku, je rozsah koroze, která je u lanceru jeho největším strašákem. Pozor hlavně na ramena zavěšení kol nebo výfukové potrubí v celé své délce.

Pokud jsem v předchozím odstavci zmínil povedenou podvozkovou platformu, na které výrobce nešetřil, její rozměry se projevují i v interiéru. Zhruba před rokem jsem se na jeden exemplář šel podívat naživo do autobazaru. Vzpomínám si, že na zadních sedadlech mne překvapilo místo na nohy (na nižší střední třídu bych čekal méně, takže bravo!), hned nato ale zklamal pouze výškově stavitelný volant. Řada majitelů chválí kvalitně zpracovaný interiér, i když mě osobně trochu vadí tvrdé plasty, jaké Mitsubishi dosud používá snad ve všech svých modelech a snadno se poškrábou.

V hledáčku máte benzínové motory, proto jen pro ostatní čtenáře zmíním, že lancer můžete samozřejmě koupit i s dieselem. Motor s označením 2.0 DI-D (103 kW) není nic jiného než TDI od Volkswagenu, který nemá FAP. Pak je tu ještě 1.8 DI-D s výkony 85 a 110 kW, který si automobilka vyvinula sama. Benzíny: 1.5 MIVEC (známe z Mitsubishi Colt) s výkonem 80 kW a 1.8 MIVEC (105 kW) byly dodávány hned od začátku prodeje této generace, což byl rok 2007. V bazarech častěji narazíte na druhý z jmenovaných, nicméně Vaší pozornosti bych doporučoval zaměřit se na pozdější ročníky. Někdy od poloviny roku 2010 se začal lancer nabízet s motory splňujícími emisní normu Euro 5. Šlo o již zmíněný diesel ve dvou výkonových verzích, který ale nehledáte. Víc Vás bude jistě zajímat benzínová „jednašestka“ s výkonem 85 kW, která je bohužel v našich končinách nedostatkovým zbožím. Tenhle motor nejenom že se nekazí, ale s rozumnou spotřebou také hezky jezdí. Není se co divit, však si musí poradit i s o dost těžším ASX.

Mitsubishi Lancer předchozí generace není žádný průšvih. Zaměřte se na Vámi preferované benzínové verze, vyhněte se automatu (variátorová převodovka byla dodávána s motorem 1.8 MIVEC) a korozi podvozkových dílů si nechte zkontrolovat na zvedáku. Po koupi doporučuji provést kvalitní ošetření podvozku proti korozi.

Article rating
3.1 from 5 (62%)
Rated: 19x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
radek.slivaFB, 02.01.2015 20:57
Měl jsem možnost mít zkušenost z lancerem a je to paráda interier je sice staršího designu ale motor 1.8 jede neuvěřitelně je to hodně točívý motor ale potom si i za to něco veme...1.5 je klasika Da se stím jezdit ale trhač asfaltu to neni a taky nemá rád LPG... pak je tady jestě diesel 2.0 a to je pro mnohé možna překvapení, ale je to 2.0 tdi 103 kw. Za mě 1.8
Paul, 05.01.2015 11:29
Lancer je obecně chválený po všech stránkách vč. spolehlivosti a servisní nenáročnosti. Jediné co je kritizované je protikorozní ochrana podvozku, to ale obecně platí pro většinu asijských aut. Takže kdo si nechá podvozek kvalitně ošetřit a v zimě ho párkrát opláchne od solanky, bude mu dlouho sloužit. Benzíny jsou doporučitelné všechny. 1.8 je točivější a vhodnější pro někoho kdo jezdí víc dynamicky. 2,0 TDI od VW je zde ve své jednodušší formě, bez výrazných pastí. Pořád ale platí, že se vyplatí jen tomu kdo jezdí hodně. Navíc je s ním Lancer méně pohodlný a ne tak obratný, kvůli vyšší hmotnosti.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů