Menší auto pro pět? Zaměřte se na Japonce

Advisory centre
Jaromír Herna | 07.08.2009
foto: TipCars.com
Dotaz

Dobrý den!
Je mi 38 let, mám 3 děti (15,4,2 roky) ročně najedu tak 10-15 tis.km a zvažuji koupi menšího a spolehlivějšího vozu než je můj současný Peugeot 807, 2.0 Hdi-79 kW. Velkou roli hraje také spotřeba.
Mám zatím vyhlídnutou Mazdu 5-2.0 LPG, zvažuji také Toyotu Corollu Verso, Toyotu Avensis 1.8 a nebo VW Touran 1.6 FSi.
Všechna auta by neměla být starší rok výroby než 2005 a do 350.000Kč. Jelikož pravidelně sleduji váš internetový týdeník, dám na vaší radu. Chci mít auto aspoň 8-10 let....

S pozdravem a díky
Radim Veselý


Odpověď

Automobily kategorie do níž zapadá i Váš současný Peugeot 807 nabízejí vskutku královský vnitřní prostor, který nemá v ostatních kategoriích osobních vozů konkurenci. A to jak pro cestující, tak samozřejmě i pro zavazadla. V dvoumístném uspořádání zbývá pro náklad téměř nevyužitelných 2948 l – tedy pokud se nepotřebujete stěhovat. Daní za královský prostor je ovšem horší manévrovatelnost, vyšší hmotnost spojená nejen s horší dynamikou a spotřebou, ale i například se zvýšenými nároky na brzdovou soustavu a další součásti podvozku, které mohou znamenat nepříjemnou finanční zátěž. Pokud tedy uživatel vysloveně nepotřebuje tak obrovský vnitřní prostor a dává též důraz na provozní náklady při provozu automobilu, je logickým krokem výběr automobilu o třídu níž.
Váš předvýběr je již dostatečně široký a kvalitní, takže se budeme soustředit na porovnání zmíněných vozů a není potřeba jmenovat další. Pokud tedy uvažujete si automobil ponechat 8-10 let, bude důležitá dlouhodobá spolehlivost. Na tomto poli hraje již dlouhou dobu prim právě Toyota a Mazda jí velmi zdatně sekunduje. V tomto směru za nimi VW Touran výrazně zaostává. Přímo odstrašující je v tomto směru jeho poslední místo v dlouhodobých testech AutoBildu na 100 000 km, ikdyž s naftovým motorem 2,0 TDI. V tomto směru byla například Mazda 5 překonána pouze dvěma automobily-Mazda 6 a BMW 130i.
Dalším velmi důležitým aspektem při výběru rodinného automobilu je samozřejmě bezpečnost. V dnešní době, kdy jsme si zvykli, že téměř každý vůz získá pět hvězdiček v nárazových testech Euro NCAP, je možné předpokládat, že rozdíly v tomto směru nebudou nikterak zásadní. Přesto jisté odlišnosti zde najdeme. V roce 2003 testovaný Touran získal nejprve 4*-32b a po drobných úpravách výrobce a možnosti opakovat test vydobyl o jeden bod navíc a hvězdiček 5. Stejně tak Toyota Avensis i Mazda 5 získaly plný počet hvězdiček (34b, 33b) a nejlépe dopadla Corolla Verso testovaná v roce 2004 se ziskem 35 bodů za ochranu dospělých. Významnější rozdíl je ovšem v ochraně dětí, kde si Corolla Verso vysloužila 4*-37b (Mazda 5 dostala 3*-32b), což je nejlepší výsledek v její kategorii.
Pro vozy kategorie MPV je z pohledu mnohých vhodnější vznětový agregát. Z toho také plyne velmi omezená nabídka zážehových verzí mezi ojetinami. Například Tourany s benzínovým motorem dle Vašich kriterií bychom zde na Tipcars spočítali na prstech jedné ruky. Nehledě na to, že zmíněný motor 1,6 FSI není žádné terno. Za slibovanými vlastnostmi a výhodami oproti starší 1,6 zaostal a k tomu si ještě žádá dražší 98 oktanové palivo. Jinak samozřejmě Vám Vaši volbu zážehové jednotky pro Váš plánovaný roční nájezd nemůžu jinak než schválit. A opět volba zážehových motorů Toyoty i Mazdy je víc než dobrá. Jak Toyota tak i Mazda (rovněž VW 1,6 FSI) používá ve zmíněných vozech u zážehových motorů pro pohon ventilových rozvodů řetěz, který si nevyžaduje pravidelnou výměnu jako při použití řemenu. Servisní interval má sice Toyota kratší než Mazda (15 000 km x 20 000 km), ale obojí je též omezeno shodným časovým intervalem jeden rok, kterým se pravděpodobně při Vašem nájezdu budete řídit Vy.
I dynamika motorů je velmi slušná a plně bude dostačovat rodinnému ježdění. Corolla Verso zde Mazdu 5 maličko překonává a to díky nižší hmotnosti o cca 50 kg a také většímu výkonu. Ještě lépe potom na tom bude Avensis kombi s příznivější aerodynamikou a dalším poklesem hmotnosti, takže i se základním motorem 1,8 VVT-i (95 kW) dokáže zrychlit na 100 km/h za 10 s a ručka tachometru se zastaví až na hodnotě 200 km/h, přičemž není problém uhlídat spotřebu na dohled sedmi litrů na 100 km. Bohužel takových ojetých Avensisů také příliš nenajdete. Corolla Verso 1,8 VVT-i nabídne podobné hodnoty – 10,8s, 195 km/h, 7,8 l/100km a alespoň je z čeho vybírat. Za těmito údaji VW Touran 1,6 FSI svými parametry výrazně zaostává.
Na začátku jsem zmínil, že rada je směřována pro toho, kdo nepotřebuje až tak velký vnitřní prostor. Přesto uvážíme-li, že tazatel bude vozit na zadních místech dvě dětské autosedačky a jednoho teenagera, nemůžeme tento aspekt až tak úplně vyloučit při rozhodování o výběru. Zde se konečně dostává ke slovu Touran. Díky pro někoho neatraktivním vnějším hranatým tvarům nabízí obrovský prostor. Bohužel zejména pouze pro zavazadla – 695 l / 1989 l. Na zadních sedadlech už to tak slavné není. V příčném směru by prostor ještě vyhovoval, ale v podélném na zbývající MPV přece jen ztrácí. Ikdyž se totiž jeho rozvor oproti Golfu, z kterého vychází, zvětšil na 2677 mm, na Mazdu 5 i Corollu Verso mu chybí ještě citelných 7,3 cm. Mazda 5 zde naopak bude ztrácet v příčném směru kvůli nejužší karoserii a zároveň koncepci sedadel v druhé řadě 2+1 kde to prostřední nenabídne dostatečný komfort mezi dvěma autosedačkami. Stejný problém nastane i u Toyoty Avensis kombi kde Vás bude omezovat profilovaný tvar zadních sedáků. Proto nejlépe na tom bude Corolla Verso s dostatečnou vnitřní šířkou a třemi shodnými sedadly.
V součtu všech disciplín tedy vítězí Corolla Verso. Jediné v čem prohrává s ostatními je velikost zavazadlového prostoru (423 l / 1563 l), ale pokud jste uvažoval o Mazdě 5 ve verzi s LPG, zřejmě nebude tato hodnota až tak rozhodující. Naopak se Vám odvděčí nejlepší manévrovatelností díky nejkratší celkové délce pouze 4,36 m. (Avensis kombi je o plných 34 cm delší) a neoddiskutovatelnou spolehlivostí. Potkat by Vás snad mohly jen zvlněné přední brzdové kotouče, které lze sehnat za částku cca 1300 Kč. Za dostatečnou motorizaci lze považovat již základní 1,6 VVT-i (81 kW), nicméně není jediný důvod se nepoohlídnout po silnější 1,8 VVT-i, která bude lépe vyhovovat častějším jízdám v plném obsazení.

Article rating
4.3 from 5 (86%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Pavlik, 09.08.2009 14:57
To LPG jsem tam dal jen pro srovnání staré a nové 1,6 , tazateli se opravdu nemůže vyplatit.
Pavlik, 09.08.2009 15:01
Já naopak o LPG do soukromého auta uvažuji. V Německu se dají kopit nové vozy s origo zástavbou a plnou tovární zárukou. Vzhledem k mému nájezdu cca 40 tisíc za rok to stojí za zvážení. Zvláště když započítáte o dost dražší servisní úkony u dieselů (nemyslím opravy, jen servis). V minulosti už jsem vůz s LPG měl - proto z něj nemám strach. A podzemní garáže řešit nemusím, parkuji ve své garáži a veřejných je v mém okolí tak na prsty jedné ruky....
silverado, 09.08.2009 19:19
Při vší úctě, nemyslím že je reálné si myslet, že by současné nebo relativně nedávné přímovstřikové benzíny (od VW) byly technicky pozadu oproti 11 roků starým motorům od Mitsubishi.
Co vím, tak přímovstřikové GDI měly i spalování chudé směsi a technicky byly dost problémové. Dnes po nich nějaká extra poptávka na trhu není.
Jestli tehdejší Carisma měla spotřebu okolo 6.5 litru, není to nijak zvlášť super výsledek při uvážení jakou měla hmotnost ve srovnání s hmotností dnešních moderních aut, např. Octavií.
Abík, 09.08.2009 19:54
Půjdu-li si koupit nové auto pro tak malý proběh km, tak je rozdíl v ceně poměrně značný. Budu-li se rozhodovat mezi stejně výkonným NM ( naftový mot.) a BM (benz. motor), tak je rozdíl tak značný, že tu částku neprojezdím ani za šest let. A budu-li poočítat jenom cenový rozdíl u PHM a servisu, tak se dostanu na dobu mezi 24 až 32 roky. Naftová ojetina je proti benzinové také vždy dražší. Ale tam přistupuje efekt snadné poruchovosti NM. Protože ojetina s NM se prodává především proto, že! A teď určitě můžete uvádět zkušenosti. Uvedení NM na deklarovaný výkon výrobce, vás může přijít mezi 40 až 100 tis. Kč. Těch naftových ojetin za zenitem výkonnosti jezdí opravdu dost.
Jinak tazateli mohu doporučit: rozhodnete-li se pro doporučovaný Avensis, případně jiný NM, dobře si prohlédněte měrku hladiny oleje motoru. Má-li silně ohmataný plast, případně sedřený lak, jděte od takového auta pryč. Svědčí to o velice častém kontrolování hladiny oleje, a to není dobré.
vose, 10.08.2009 21:41
Pane podívejte se, jaký je cenový rozdíl mezi naftovou a benzínovou ojetinou stejného ročníku. V dnešní době je už benzín dražší nebo na stejné cenové úrovni jak naftový motor a většinou má naftový motor o mnoho větší výbavu (nabídka a poptávka v tomto případě funguje velice dobře).
Co se týká nových vozidel, tak opět je cenový rozdíl minimální např. 20000,- v neprospěch nafty a když si člověk kupuje naftu, tak najede minimálně 30000 km/ročně a tím se ten rozdíl u nového auta trochu mění i díky spotřebě.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů