Mazda MX-5 – koupit zachovalou první generaci?

Advisory centre
František Mašek | 12.11.2020
foto: tipcars
Zájemce o krásnou MX-5 první generace prosí o základní informace o tomto voze.
DOTAZ: Dobrý den, rád bych u nás nebo v zahraničí zakoupil Mazdu MX-5 první generace. Chci najít opravdu zachovalý kousek, který bude mít jednou třeba i historickou hodnotu. Můžete mi o tomto autě napsat něco víc? Děkuji, Václav Meliška

ODPOVĚĎ: Dobrý den Václave, Mazda MX-5 je vůbec nejprodávanějším roadsterem na světě. Miata první generace je dobře postavený vůz, který vydrží celkem dost. Na rozdíl od jiných otevřených vozů se nemusíte obávat pokaženého elektrického stahování střechy, jelikož zde vše děláte sám - ručně. Do kabiny vozů po letech přes plátěnou střechu nezatéká (pokud nebyla neodborně opravena po vážné nehodě). Mohou se ale občas vyskytnout problémy se sklápějícími světlomety.Verze označovaná NA, nebo také (Mk1) spatřila světlo v roce 1989 a vyráběla se dlouhých 9 let. Vyznačuje se kulatou karosérií a výklopnými světly. Klasické uspořádání sportovní vozu (vpředu motor a pohon zadních kol) zaručuje svému majiteli spoustu radosti z jízdy. Dlouho byl nabízen pouze jediný motor - benzínová šestnáctistovka, která vozu propůjčovala díky lehké konstrukci slušné jízdní vlastnosti, nikoliv však sportovní. Čtyřválec s označením B6 poskytoval 114 koní a v roce 1993 (v ČR 1994) k němu přibyla osmnáctistovka známá z modelu 323 GT, která skrývala 130 koňských sil. Jízdní vlastnosti MX-5 jsou téměř ideální. Nezávislé zavěšení kol spolu se dvěma lichoběžníkovými rameny zaručuje stabilitu a nastavitelnost. Rozložení hmotnosti vozu se blíží k ideálnímu poměru 50:50. Řazení má ultra-krátké dráhy (5 cm) a je naprosto přesné a rychlé.

Kapota vozu je vyrobena z hliníku, přední nárazník z uretanu a zadní nárazník z polypropylenu. Konstrukce vozu je ocelová, díky čemuž podvozek vydrží i rozbité české silnice. Hlavním důvodem použití běžné ocele bylo snížení výrobních nákladů na minimum. Od interiéru nečekejte zázraky, vše je tam kde má být, musíte si ale zvyknout na spartánské provedení. Sedadla jsou menší než obvykle a jejich měkkost znemožňuje dlouhé cesty. Pedály jsou příliš blízko u sebe, což sportovně zaměřenému vozu nelze vytýkat. Zavazadelník je spíše symbolický. Pokud chcete opravdu hezký kousek, budete se muset vypravit do Německa. Tam jsou stále k mání kousky, které mají najeto jen několik desítek tisíc kilometrů. Za taková auta ale dáte klidně přes 400 tisíc korun. Zde bude opravdu záležet na vašich finančních možnostech. Pro budoucí zhodnocení hledejte auta ideálně provozovaná jen v létě, jen ručně mytá, bez koroze podvozku (ošetřená protikorozním nátěrem, garážovaná, v originálním stavu atd...) Případně můžete sáhnout po druhé generaci. Ta přišla na trh v roce 1998. Zmizela výklopná světla z důvodů bezpečnosti chodců, a také kvůli finančním úsporám. Podvozek je komfortněji naladěn a poskytuje opět excelentní jízdní vlastnosti. Změn doznaly i agregáty, přepracovaná šestnáctistovka poskytuje výkon 110 koní s lepším průběhem točivého momentu. Z osmnáctistovky konstruktéři doslova vyždímali 140 koní. V roce 2001 MX-5 prodělala drobný facelift. Modely po kosmetických úpravách bývají označeny Mk2.5 (NB.fl). Motor 1.8 dostal sekvenční časování ventilů a výkon povyrostl o 6 koní.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
figo, 18.11.2020 12:56
tazatele bych odkázal na fcb skupinu fanklub MX5 kde se dozví řádově víc informací. Odpověď psaná zde je sice obecně pravdivá, nicméně dnešní stav MX5 generace NA je v drtivé většině o korozi, nikoliv o nájezdu, motoru, spolehlivosti atd.
Situace na trhu ojetin a to i na německém trhu je takový, že výběr je malý a stav většinou žalostný, auta v dobrém stavu se na volný trh vůbec nedostanou a nebo mají nesmyslné cenovky, které autor článku uvádí. Představa že za 60-100 tis., kde se pohybují nejlevnější ojeté NA koupíte auto ve slušném stavu s ev. zmiňovanou historickou hodnotou je naprosto mimo realitu. Jinak sám NA vlastním
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů