Náš čtenář se rozhoduje mezi dieselovým Superbem a Octavií. Obě auta mají cenovku kolem 100 tisíc korun.
DOTAZ: Dobrý den, koukal jsem na Octavii II 2.0 TDI (103 kW), ale vidím, že za podobné peníze koupím i Superb z roku 2004 1,9 TDI 96 kW. Které auto bude lepší volbou? Karel M.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Karle, u
Superbu je dobré se zaměřit na podvozek, který je převzatý z
Passata B5 a který, jak je známo, trpí vůlemi v přední nápravě (projevuje se hlavně u ročníků do r.v. 2002). Oprava pak může zaskočit nejednoho majitele, neboť repase podvozku, respektive výměna všech ramen, spolkne nějakou tu korunu. Hlavně u nájezdů nad 200 tis. km už je nutné počítat v tomto směru s investicemi. Motor 1,9 TDI o výkonu 96 kW je silnější a upravenou verzí devatenáctistovky o výkonu 74 kW a prodával se jen do roku 2005. Plní emisní normu
Euro 3. Spolehlivost jednotky je dobrá, nicméně je podmíněna dobrým servisem u předchozích majitelů.
Problémy jsou hlavně u kousků s vyššími nájezdy, které trpí netěsnými vstřikovačemi, případně mají opotřebené vačky zralé na výměnu. Při koupi se zaměřte na dobrý start studeného motoru a dopřejte si důkladnou testovací jízdu. Podvozek vozu je laděn spíše komfortně,
dlouhý rozvor předurčuje vůz na dálnici, podvozek je příjemně utlumený. Řízení vozu je spíše lehké, méně citlivé. Co se prostoru týká, vůz nabízí komfort zejména na zadních sedadlech, kde je opravdu nadmíru místa, na druhou stranu zavazadlový prostor nepotěší malým vstupním otvorem a objemem něco málo přes 400 litrů. Oproti Octavii má jednu zásadní nevýhodu - nabízel se jen s karoserií sedan. Na druhou stranu má pohodlnější sedadla a více místa vzadu.
Octavia II. generace se svým rozvorem se řadí do nižší střední třídy po boku
Volkswagenu Golf, se kterým sdílí podvozkovou platformu, dále třeba Fordu Focus či Renaultu Megane. Svými vnějšími rozměry má nakročeno do střední třídy, kterou reprezentuje VW Passat nebo např. Ford Mondeo. Velikostí zavazadelníku však většinu těchto vozů překonává. Když k tomu přidáme, že se ve druhé generaci Octavie povedlo mnohem lépe využít vnitřní prostor i pro řidiče a ostatní cestující, dostaneme po stránce komplexní využitelnosti maximálně zdařilé auto. Řídit
Octavii II na cestě dlouhé 1000 km na jeden zátah je pro řidiče díky skvělé ergonomii ovládání, jistým jízdním vlastnostem a pohodlnému sedáku velmi příjemná záležitost. Klidně s sebou přitom pohodlně odveze další tři dospělé.
Vámi vybraný dvoulitr bych spíše nedoporučil. Tento motor nijak jízdně oslnivý ani přesvědčivě spolehlivý není. Při akceleraci dostanete sice větší turbokopanec a o něco lepší zátah než v 1,9ce, ale výkonová špička není už tolik rozdílná. Tento nepříliš výrazný rozdíl je vykoupen průměrně až o litr vyšší spotřebou a hlavně nižší spolehlivostí. Často má tento motor nezdravý apetit po oleji. S prasklým blokem, hlavou nebo dokonce zadřením se u tohoto motoru můžete setkat častěji, než by se u koncernu VW dalo očekávat. Nejspíš díky vyššímu točivému momentu zde mnohem více trpí i dvouhmotové setrvačníky. Není to úplně špatný motor, ale kdo hledá praktickou spolehlivost, je nejrozumnější volbou naftové
1,9TDI nebo benzínová 1,6i 8V. Octavia II používá oproti Superbu I modernější techniku a má větší a lépe využitelný zavazadelník. I když není podvozek Octavie tak pohodlný jako má Superb, lépe zvládá zatáčky.
Discussion
, 11.08.2021 17:20
Nicméně dvojkovou octavii v naftě bych bral pouze s 1.9 TDI 77 kW, to bylo asi nejspolehlivější PD. Dvoulitry PD záleží na kodu motoru, ale každý měl nějaký problém.
ctverak, 13.08.2021 14:44
Za stejné peníze možná jsou, ale vybrat Sup I , který nebude už za zenitem bude na dlouho. Jestli to má být auto velikosti Superbu tak se podívejte po Passatu B5.5 který má u 1.9TDI 96kW 6st převodovku, kterou Superb mít nemohl. Oproti OII je ten Passat mnohem pohodlnější i když díky koncepci lehce nedotáčivý a to jen za předpokladu že je přední náprava OK.
Když to má být OII, tak si něco přidejte a dívejte se po motorech 2.0TDI se vstřikováním common rail (rok cca 2010 a mladší). Ty staré PD motory jsou téměř ve všem horší.
Všude se doporučuje 1.9TDI 77kW, ale časem se ukázalo že těm motorům odcházejí šály na klice což okolo 200tis znamená že se podívá ojnice z bloku, řešením je vyměnit šály na ojnicích, ty hlavní jsou většinou v pořádku. Pak klasika u PD jsou opotřebené vačky.
Jediná výhoda PD motorů je že jsou jednoduché a i díly včetně repase vstřikovačů nestojí nějaké velké peníze což se o CR motorech říct nedá.
, 04.09.2021 04:12
Pokud ma ta 1.9 tdi bls nebo bxe to je už jedno najeto k 300k, šály budou s dobrym kompozitem a v pořádku. Nejčastěji to litalo kolem 170k najeto a to už žádná nafta dneska nema:) ani vacky u 77kw neodchází pokud se používá správný olej. U PD motorů je horší jen spotřeba a náchylnost vstřiku. Vydrží méně než u comonrailu. A taky chod PD motoru neni nic krásného. Ja mam na stare bxe Octavii koupené kvůli stavbě domu 280k. Turbo už druhé. Spojka druha se setrvakem z fabie ( ale asi bude muset třetí ), vstriky zatím původní, spotřeba kolem 6.3l/100km, a zadni naprava KO, kola do A odklon přes 3°. Excentry bohužel zarezlé. Po zime budu muset vyřešit. BMW to sice dělá schválně, ale žere to gumy?jo a o korozi u o2 raději mlčím. Ja bych nekoupil ani jedno z těch dvou:) pokud 100k, tak mondeo mk4 s 1.8 tdci.