Koupit Renault Captur II 1.0 TCe s pohonem na LPG?

Advisory centre
František Mašek | 09.06.2020
foto: Renault
Pavel plánuje koupi nového nebo zánovního auta. Zvažuje několik možností s pohonem na LPG, první z nich je pořízení Capturu II s litrovým tříválcem TCe.
DOTAZ: Dobrý den, plánuji koupi auta a mám docela problém s výběrem, léta jezdím na LPG a chtěl bych u toho zůstat, i proto byl mou první volbou Renault Captur, na LPG stojí nový 405 000. Je to nový model a tak se toho o něm zatím moc neví. Co mě od něj odrazuje je motor. Nikdy jsem nebyl fanouškem turba, ale kombinace tříválce, turba a LPG mi nějak nejde dohromady a mám strach že by tento motor moc nevydržel, i přes tvrzení Renaultu že byl vyvinut speciálně na LPG, třeba mě vyvedete z omylu.Začal jsem tedy uvažovat o koupi zánovního vozu s atmosférickým motorem, na kterém bych si přestavbu na LPG nechal udělat, v tomto případě se mi zalíbil Kia Stonic 1,25 cvvt/1,4 cvvt a Renault Megane 1,6 sce. Za cenu kolem 300 tisíc jsou v nabídce vozy s velmi nízkým nájezdem a servisní knížkou se stále platnou zárukou, o kterou ale přestavbou na LPG přijdu. Internet je sice plný informací, ale nějak se v tom ztrácím, četl jsem, že motory Kia měly s přestavbou na LPG velké problémy, u Renaultu jsem na žádné problémy nenarazil, ale to neznamená, že nejsou...Zajímá mě tedy váš názor, který z těchto vozů by byl lepší hlavně co se týká spolehlivosti, plánuji koupit auto, které budu mít alespoň 10 let a za tu dobu s ním najedu minimálně 150 tisíc km. Dynamika u mě moc kritérium není, jsem velmi klidný řidič a moje dosluhující Dacia Logan 1,4 mpi (LPG) mi výkonově bohatě stačí, pochybuju, že by novější auta na tom byla hůř.Děkuji za raduPavel

ODPOVĚĎ: Dobrý den Pavle, Capturu II s uvedeným motorem bych se nebál, Vaši volbu naopak chválím. Samozřejmě nikdo dnes neví, jaká bude spolehlivost tohoto motoru po deseti letech, prozatím je ale drtivá většina motorů od Renaultu spolehlivých. Motor 1.0 TCe s interním označením H4D 450 má docela dobře nastaven průběh točivého momentu. Už od 1500 ot/min má točivý moment 150 Nm. Což je o cca 30 Nm více, než Vámi zmíněný 1,6 SCe. Při 2700 ot/min má motor s LPG točivý moment 170 Nm (o 10 více než čistě benzínová verze). Z uvedeného plyne, že i když Captur více naložíte, pojede pořád dobře a bude mít oproti atmosférickému motoru i lepší pružné zrychlení bez nutnosti za každou cenu podřazovat.

Pro srovnání uvádím pružné zrychlení 80-120 km/h u dvou benzínových motorů v Capturu:

na 4. stupeň:
11,6s (1.0TCe)
14,3s (1.6SCe)

na 5. stupeň:
18,4s (1.0TCe)
26,7s (1.6SCe)

Co se týká životnosti turba, opět bych byl v klidu. Benzínové trubo musí obecně odolávat vyšším teplotám, než v případě dieselu. Je to cca 700-1000°C. Skříň turbíny je tak zhotovena z kvalitnějších materiálů, jako je třeba speciální nerez, která samozřejmě odolává i korozi. Turbodmychadlo při provozu na LPG nijak netrpí, je mu to jedno. Výhodou továrního řešení LPG je i fakt, že takové auto může vjet do podzemních garáží. Stejný motor a pohon LPG se používá i u dacie, třeba u Dusteru, kde se ale liší jiným zpřevodováním pětistupňové převodovky JR5, kdy jsou u Dusteru první čtyři rychlostní stupně kratší, pátý je ale narozdíl od capturu delší. Reálná spotřeba čistě benzínové verze (s LPG jsem zatím nejel) - pokud se budete snažit, dostanete se na okreskách reálně na 5,5 l/100 km, při jízdě po dálnici bude spotřeba lehce nad sedmi litry. Výhodou Capturu druhé generace je i kvalitnější interiér v porovnání s Mégane IV. Díky jiné středové konzole odpadá i velká výtka současných majitelů Méganu, kdy jim horní hrana konzoly tlačí do pravé nohy.Co se týká ostatních možností - jak píšete, dodatečnou přestavbou na LPG přijdete o záruku, což není u zánovního auta šťastné řešení.
Article rating
4.2 from 5 (84%)
Rated: 11x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů