Koleos, Kuga nebo Tiguan? Vybíráme ojeté SUV do 300 tis. Kč.

Advisory centre
František Mašek | 16.01.2019
foto: km77.com
Náš čtenář vybírá z trojice starších SUV. V hledáčku má Renault Koleos, Ford Kuga a Volkswagen Tiguan. Srovnáme jejich spolehlivost i praktičnost.
DOTAZ: Dobrý den, prosím o srovnání těchto starších bazarových kousků z hlediska uživatelské přívětivosti a spolehlivosti: Renault Koleos, Ford Kuga a Volkswagen Tiguan. Cenově to vidím někde mezi 250-300 tisíci korunami. Jedině diesel. Děkuji. Pavlík.

ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Pavlíku, díky za dotaz. Vzájemné srovnání by bylo na dlouhé povídání, ale pokusím se stručně srovnat nejdříve uživatelskou přívětivost, čímž máte na mysli zejména funkčnost vozidel v každodenním provozu. Pokud je pro vás důležitá praktičkost a dílenské zpracování, určitě bych volil Tiguan. Má velký zavazadellník i spoustu místa v interiéru. Cena bude ale v porovnání s dalšími dvěma kandidáty o něco vyšší, resp. za ni dostanete méně. Kuga vypadá o dost lépe, má přesnější řízení, ale sedačky postrádají výraznější boční vedení. Koleos bude svým naladěním podvozku bodovat na cestách s horším povrchem, má i docela dobrou průchodnost terénem. Při vyšších rychlostech je ale Koleos na silnici hůře ovladatelný a má veliký poloměr otáčení, což může být nepraktické v městském provozu.

A teď pár slov o spolehlivosti. Problémem Tiguanu je fakt, že na zcela spolehlivý motor nenarazíte. Zvláště u prvních ročníků bude třeba zvolit menší zlo. V případě dvoulitrového dieselu TDI mají všechny jeho výkonové varianty filtry pevných částic, před koupí si prověřte jeho funkčnost (koncovka výfuku by měla být bez sazí), problém může být i s EGR ventilem nebo s opotřebeným pohonem olejového čerpadla. Pokud máte dobrý servis, který tyto časté poruchy zná a umí jim předcházet, pak bych se tohoto motoru nebál. Pokud kupujete Tiguan s pohonem všech kol, nezapomeňte v Haldex spojce měnit olej každých 60 tisíc kilometrů. A olej se ve stejném intervalu mění i u DSG převodovek. Ve vašem případě se pravděpodobně setkáte se šestistupňovým automatem, který se do Tiguanu montoval do poloviny roku 2010. Základní pravidlo je, že pokud je převodovka hlučná, musí se okamžitě závada řešit a vozidlo dále nepoužívat. Většinou se totiž jedná pouze o vadná ložiska, což lze označit za finančně nenáročnou opravu. Pokud se ale tato závada neřeší, dojde rychle k destrukci celé převodovky a je třeba ji kompletně vyměnit.

V tomto směru o dost lépe vychází Ford Kuga, o kterém jsme tu v poradně psali nedávno. 2.0 TDCi je v obou generacích povedený motor. 100kW verze se prodávala první dva roky. Na svůj výkon má docela hezký točivý moment (340 N.m.), jeho technika pochází od HDI motorů. Tímto motorem je vybavena asi polovina všech bazarových kousků, díky vyššímu stáří to budou ty levnější. Jednotka je sama o sobě spolehlivá, jen škoda filtru pevných částic, který při regeneraci ředí motorový olej naftou a tím jej znehodnocuje. Vozy s tímto motorem jsou vždy spojeny se šestistupňovým manuálem. Je to spíše dobře, protože dvouspojkový PowerShift nebývá zrovna spolehlivým soustrojím. Já osobně bych se spíše zaměřil na modernější 2.0 TDCi o výkonu 103 nebo 120 kW s emisní normou Euro 5. Motor se začal prodávat v roce 2010 a výběr na trhu ojetin je dostatečný, aktuálně jde asi o 30 kousků s cenami od 200 do 350 tis. Kč. Spolehlivý, tichý a už od nízkých otáček hezky pružný motor mohu s klidem doporučit. Filtr pevných částic je zde kompletně přepracován a díky tomu probíhají regenerace naprosto korektně.

Renault Koleos s motorem 2,0 dCi (ať už s výkonem 110 nebo 127 kW) slouží zatím v tomhle SUV docela dobře. U motoru potěší také trvanlivé řetězové rozvody. Když už se na motoru něco pokazí, jde o prasknutí chladiče EGR ventilu, u vyšších nájezdů dochází i k poměrně častým netěsnostem ve spodní části olejové vany. Některé podvozkové díly jsou také náchylné na korozi, takže i tady platí, že bude dobré vůz před koupí zkontrolovat mimo jiné i na zvedáku. Osobně doporučuji sáhnout po slabším dieselu, který má ambice být při vyšších nájezdech spolehlivějším. Moc nadšeni z jeho dynamických vlastností ale nejspíš nebudete. Silnější z turbodieselů má sice papírových 127 kW výkonu a 360 N.m. točivého momentu, žádné dynamické orgie od něj však také nečekejte – vyšší pohotovostní hmotnost i aerodynamický odpor zavalité karoserie udělají své.

ZÁVĚR: Já osobně bych se velmi pravděpodobně přiklonil k Fordu Kuga, který má největší ambice být spolehlivý, odolá zájmu zlodějů lépe než VW Tiguan a je kvalitněji postaven než Renault Koleos. Vždy ale rozhoduje hlavně technický stav konkrétního kousku. Přeji hodně štěstí při výběru.
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů