Kia Niro nebo Toyota C-HR? Vybíráme hybridní crossover

Advisory centre
František Mašek | 28.01.2020
Rozpočet do 450 tisíc, hybridní pohon, crossover. To jsou parametry, podle kterých si vybírá své nové auto náš čtenář Láďa. Který z adeptů poslouží lépe?
DOTAZ: Dobrý den, rád bych si nechal poradit od odborníků. Na jaře si chci koupit nějaké hybridní auto kolem 450 tisíc korun. Koukal jsem buď na Kii Niro 1,6 GDI, nebo pak na Toyotu C-HR 1,8 Hybrid. Co na můj výběr říkáte a které auto byste si vybrali vy sami? Děkuji, Láďa.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Láďo, já osobně bych si velmi pravděpodobně nakonec vybral Toyotu C-HR. Více se mi líbí její vzhled, má kvalitnější interiér a lepší jízdní vlastnosti. Oproti Niru má ale méně místa uvnitř - hlavně vzadu i menší zavazadelník (377 vs. 427 litrů). Niro má lehčí a modernější baterii, která se rychleji nabíjí. Také převodovka Kie je rozdílná - jde o dvouspojkový automat, Toyota má převodovku CVT s plynule měnitelným převodem. To znamená i jiný projev při řazení, což je další hledisko, podle kterého se můžete rozhodovat. Pojďme se podívat na další podrobnější srovnání obou modelů.

Kia Niro 1.6 GDI: Pod přední kapotou je čtyřválcový benzín o objemu 1,6 litru. Má výkon 77 kW. Pomáhá mu ale ještě elektromotor s výkonem 32 kW. Lithium-polymerové baterie o kapacitě 1,56 kWh pro jeho napájení má Niro uložené pod zadními sedadly. Všechny články váží jen 33 kg! Dohromady tedy máme k dispozici tzv. systémový výkon 104 kW. Pokud chcete jezdit rychle, šestnáctistovka se musí držet pod krkem a spotřeba pak stírá hlavní výhodu hybridního soustrojí ve srovnání s konkurenty používající konvenční paliva. Ona nechuť k svižné jízdě je patrná jak z letargického pružného zrychlování, tak i z udávané maximální rychlosti, která je jen 162 km/hod. Zkrátka Niro netrapte, jezděte slušně a spořádaně, ideálně ve městě a často rekuperujte. Tak to je pro hybrid správné a zde se bude cítit jako doma. Odmění se vám spotřebou klidně i kolem pěti litrů na 100 kilometrů.

Toyota C-HR 1.8 Hybrid: Pohon tvoří hybridní jednaosmička s výkonem 72 kW a elektromotorem s dalšími 53 kW. Celkový výkon je 90 kW. Ve městě jde o skvělý pohon, který pracuje bezchybně a s nízkou spotřebou kolem pěti litrů. Při rozjezdu se zapojí pouze elektromotor, čtyřválcový motor naskočí plynule a téměř neslyšně. Při redakčním testu jsem se pohyboval kolem sedmi litrů. Malinko limitujícím mi osobně přišel nízký dojezd, který je dán kapacitou palivové nádrže. Ta má jen 43 litrů. Na okreskách si ale podvozek libuje. Víceprvek na zadní nápravě a nízko umístěné baterie, to vše dělá z C-HR auto, které je v zatáčkách stabilní a které se chová díky vhodnému rozložení hmotnosti hezky neutrálně. Platformě TNGA nelze jinak než zatleskat a určitě by zvládla i silnější motor.
Article rating
3.6 from 5 (72%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
PavelSacha, 12.02.2020 06:47
Dobrý den, v otázce rizik, či dalších nákladů by bylo možné uvažovat v úzkém směru konstrukci obou převodovek z pohledu zamýšleného využívání vozidla. Je potřeba si zvážit, jestli bude převládat městský a příměstský provoz (tam má hybrid význam s ohledem na úspory paliva) nebo s tím chcete jezdit převážně či výhradně mimo město. Pro převládající městský a příměstský provoz bych s klidnou myslí volil raději Toyotu. Proč? U Toyoty lze s velkou pravděpodobností očekávat, že do převodového ústrojí nebudete nic a nikdy investovat. Může za to právě planetový převod eCVT bez třecích částí, bez spojek a bez mechatroniky, tj. elektro-mechanické části, která se stará o spínání spojek a přesouvání soukolí na hřídeli. Lidově, eCVT nemá žádná hejbátka, co se ošoupají. A tady se dá říci, “v jednoduchosti je síla”, respektive spolehlivost.

Kia Niro má převodovku dvouspojkovou (pokud se nepletu, je tam i třetí spojka pro připojování spalovacího motoru) a s tím se pojí jisté náklady na údržbu a rizika v důsledku opotřebení. Obecně je nutné vzít v úvahu, že dvojspojka obsahuje třecí části a městský provoz, tedy časté řazení a připojování spalovacího motoru se promítne do vyšší míry opotřebení než u cest mimo město. Při nejmenším je tedy nutné uvažovat náklady na běžnou či preventivní údržbu převodovky. Opotřebení budou podléhat lamely převodovky nikoli s ohledem na kilometrový nájezd ale s ohledem na podmínky předešlého a následného provozu - ve městě více. (to u Toyoty neřešíte). V případě, že se to pokazí v důsledku špatně nastaveného nebo opomenutého servisního plánu, bude to znamenat výměnu převodovky (bazarová bez záruky je pod 50tis Kč). Poradna určitě potvrdí fakt, že výrobci rádi uvádějí, že je náplň v automatických převodovkách doživotní s čímž se neshodují servismani. Pokud chcete aby to vydrželo a řadilo stále spolehlivě bez škubání či zadrhávání je tomu potřeba věnovat péči, která bude něco stát.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů