Jaký motor doporučíme do ojetého BMW řady 1?

Advisory centre
Váradi Petr | 27.09.2012
foto: autor
Nízká spotřeba, zároveň odolnost při mnoha startech a ve městském provozu...Jaký motor doporučíme tazatelce do BMW řady 1?

DOTAZ: Dobrý den,
chci si koupit automobil BMW řady 1. Bydlím v Praze s autem budu cestovat v podstatě skoro denně po Praze ve městě. Samozřejmě vyjedu i mimo město na delší vzdálenosti.
Chtěla bych proto poradit jaké palivo(benzín, diesel..) je pro mě jako řidičku hlavně ve městě nejvýhodnější s co nejlepší spotřebou po městě, aby mi to moc ,,nežralo,, ?
Děkuji


ODPOVĚĎ: Dobrý den,

předesílám, že jelikož jsme na serveru věnujícímu se převážně ojetinám, budu uvažovat, že chcete první generaci BMW 1 produkovanou v letech 2004-2011.

Zopakujeme si dnes jednu ze základních manter platných při provozu automobilu. Při nájezdu menším než x nemá smysl řešit spotřebu a je nutné se zaměřit na provozní náklady. Případnou úsporu paliva totiž obratem můžeme vydat právě za ně, ať se již jedná o náklady plánované či neplánované. U Vás si troufám odhadnout, že nájezd bude menší, než ono zmíněné „x“. Navíc realizací nájezdu po městě hodnotu onoho „x“ ještě snižujete (motor se neohřeje, studené starty, povrch městských komunikací, atd.).

Z tohoto důvodu si Vám dovoluji nedoporučit naftový agregát. Při popojíždění ve městě by se podle mne trápil a ve finále by Vám své trápení mohl dát najevo některým ze způsobů typických pro trápící se diesel.

Vzhledem k Vašemu požadavku na nízkou spotřebu se budeme poohlížet po čtyřválcích. Ne, že by šestiválce od BMW byly „užrané“, ale minimálně o litr až dva víc než čtyřválec si ve městě prostě usrknou. A to již můžeme být na hodnotě spotřeby blížící se nebo překračující 10litrů na 100 pkm (pražských kilometrů).

Na výběr tedy prakticky máme 3 kubatury motorů. Jednu skorošestnáctku (1596ccm), jednu šestnáctku (1599ccm) a jeden dvoulitr. A mezi nimi budeme volit. Vše jsou to pohrobci motorové řady N42 přdstavené v roce 2001 v BMW Compact. Jedničková řada je coby nástupce Compactu celkem logicky zdědila.

Volit budeme velice rychle: šestnáctky zamítneme, zbyl nám dvoulitr.

Bylo to až příliš rychlé? Dobrá, vrátíme se a zdůvodníme si, proč to dnes bylo tak jednoduché. Ani jedna z nabízených šestnáctek (N45B16 a N43B16) nemá dynamické parametry, které poměrně těžké auto (od 1340kg), jakým BMW 1 je, potřebuje pro bezproblémový provoz. A to je ve finále znát mimojiné na spotřebě. Navíc je často trápí problémy s kulturou chodu (špatné studené starty) a s rozvody (zejména napínání řetězu). A aby toho nebylo málo, tak motor N43B16 ve výkonové verzi 90kW (od r. 2008) navíc disponuje hi-tech přímým vstřikováním benzínu, což pro dlouhodobý provoz nemusí být až taková výhra. Navíc městský provoz plný popojíždění, rozjezdů podle mne přínos přímého vstřikování, jež motoru umožňuje pracovat s chudší směsí, do značné míry eliminuje. Vozila byste pod kapotou něco, co by Vám příliš nepomáhalo a vzhledem k větší choulostivosti byste to vlastně poznala až při servisu.

U dvoulitru je nutné se mít na pozoru před stavem rozvodů. Důležité je, nechat si nastartovat prokazatelně studený motor. Hezky otevřít kapotu, sáhnout na dekl motoru a nechat natočit. Při pazvuku od rozvodů (chrastění) ruce pryč. Nebudete schopna poznat, jestli je jen málo oleje, vadný napínák, kombinace obojího, nebo jestli je to již něco vážnějšího jakožto důsledek neřešení banality. Na řeči o malé hladině oleje, který přece stačí dolít, reagujte pokrčením ramen a vycouváním. Přebírala byste na sebe riziko, které má nést prodávající.

Příjemné je, že při stejné spotřebě Vám dvoulitry nabídnou podstatně lepší dynamiku, než menší čtyřválce. Opět bych se vyhnul přímému vstřikování benzínu, lze bez něj žít. V úvahu tedy přichází motory N46B20 v obou výkonových variantách 95kW (118i) a 110kW (120i) vyráběné v letech 2004 až 2007. Nelze se řídit označením vozu na zádi, je nutné nahlédnout do malého technického průkazu, kde se udává výkon motoru.

Volbou výše uvedených motorů byste měla dosáhnout slušné spolehlivosti a ještě přijatelné spotřeby v městském cyklu. Spotřeba o 2 litry vyšší než u dieselu bude kompenzována komfortem jízdy a nižšími provozními náklady. Pokud najedete více než 15.000km ročně, zkuste se projet ještě dieselem N47D20 o výkonu 105kW (od 2007). Nemělo by to být šlápnutí vedle. Jak ale říkám, krátké trasy mohou naftovému commonrailu škodit.

Je evidentní, že o nejvhodnějším motoru pro BMW 1 se budeme bavit jindy...Nevadí, i s menším...motorem...se dá jet...třeba do divadla...

Article rating
3.2 from 5 (64%)
Rated: 10x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
David V, 28.09.2012 00:40
130 i 135 už měly pětikvalt, že. A tu M-kovou masku...A to kupé byl Rapid a ne garde a zas tak ošklivý nebyl. Mluvíme tu o Škodovce, ne?
Paul, 30.09.2012 11:58
Škoda, že i BMW musí řešit problémy s rozvody. U značky, která si vybudovala pověst na téměř nezničitelných benzínových motorech s řetězovými rozvody, které často vydržely po celou životnost motoru (X set tisíc km), je to trapas. Jinak chválím článek za srozumitelnost (i pro tazatelku), stručnost a informace.
anonym, 01.10.2012 08:46
Petr-Tipcars: Samozrejme
anonym, 01.10.2012 08:56
Petr-Tipcars: Ony ty motory, ktere pomohly vytvorit tuhle povest servis potrebovaly take. Jakmile je nekde napinak, vodici lista atd. tak to zpravidla nevydrzi vic nez par set tisic km. Ale za 1. zavada o sobe davala vedet dlouho dopredu, nez doslo k problemu (rozhozeni casovani bylo velmi vzacnym jevem) 2. frekvence zavad byla nizsi...takze to bylo pro bezneho smrtelnika privetivejsi...Jinak nejvetsi problemy maji podle mych informaci motory Prince z pocatku vyroby, chce to proste nekomplikovat si zivot 1,6kou, to je cele. Ale skoda to je...
BlackMan, 26.08.2013 13:13
Dobrý den,

zajímal by mě názor na motor N43B20 s výkonem 125kW. Ten zde, bohužel, nezmiňujete. Často je ovšem vidět v inzerátech nabízejících BMW 120i vyrobených od konce roku 2007. Je to vhodný motor, popř. trpí nějakými vadami?

Děkuji za odpověď.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů