Jaké koupit ojeté auto do 40 tis. Kč?

Advisory centre
František Mašek | 14.10.2020
foto: Petr Šikl
Náš čtenář zvažuje pořízení výkonnějšího a zároveň spolehlivého auta za částku do 40 tis. Kč. Které kandidáty jsme vybrali?
DOTAZ: Chtěl bych si koupit ojeté auto, ale chtěl bych trochu víc muziky za míň peněz. Jelikož začínám podnikat tak peníze potřebuju hlavně jinde, proto jsem si na auto vyčlenil cca 30-40 plus opravy. Jenže nevím, pro co se rozhodnout. Mam rád pohodlná auta, co trošku jedou, jsou spolehlivá a zároveň nejsou tuctová, což jsem u prvního modelu oželel. Vybírám a nemůžu se rozhodnout mezi fordem mondeo 2.0 tddi 85 kw, potom mazdou 6 s dieslovým motorem, tam se bojím ale skryté koroze a jelikož aktuálně mám rover 25 a jsem s ním nadmíru spokojený přemýšlím o roveru 75 s 2.0 ctdi a nebo 1,8 k serie s benzínem u toho mam vybrané už i konkrétní auto jen má nájezd 280 tisíc a je z roku 2000, proto váhám. Nerad bych totiž koupil něco, s čím budu trávit čas v servisu. Pokud byste měl nějaký další tip, budu jedině rád. Krom škody octavie. Děkuji Bárta

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pane Bárto, nejste sám, kdo chce při nákupu ojetého auta dostat více muziky za méně peněz. Ne vždy se to ale v praxi podaří. Často platí, že kupní cena vybraného vozu je sice nízká, ale odpovídá horšímu technickému stavu. Vždy je tedy třeba zvažovat jak náklady na pořízení, tak i na provoz a servis automobilu. V cenové relaci do 40 tis. Kč je výběr poměrně problematický. Níže vybírám vozy, které mají vyšší předpoklad k dlouhodobé spolehlivosti. Naprosto klíčové bude ale ve Vašem případě vybrat vůz, který bude nějakou dobu sloužit bez větších investic (které obratem smáznou výhodnost nižší pořizovací ceny). Proto jsem do hledáčku zařadil i benzínové varianty.

Jednou z nich může být třeba Ford Mondeo II. generace, vyrobený kolem roku 2001 s motorem 2.0 16V 107 kW. Jednotka s označením Duratec HE pohání například trojkový, pětkový nebo šestkový model od japonské Mazdy, kde je značena písmeny MZR. Lehké celohliníkové motory patří mezi držáky a ozubené řemeny nahradily bezúdržbové řetězy (životnost teoreticky neomezená, ovšem při 300 tisících začíná být hlučný a volá po výměně). Pokud je pro Vás dvoulitr s výkonem 107 kW silný, můžete sáhnout i po osmnáctistovce, která se dodávala ve třech výkonnostních variantách (81, 92 a 96 kW). Posledně jmenovaná byla obohacena o přímé vstřikování benzínu. U tohoto agregátu Vás nebudou trápit ani hydraulická zdvihátka ventilů, která jsou nahrazena mechanickými hrníčkovými zdvihátky, navíc bez seřizovacích podložek. Pro Duratec HE v Mondeu mluví i celková odolnost všech mechanických i elektrických součástí. V neposlední řadě motor vyniká solidní spotřebou, kterou lze běžně udržet mezi osmi a devíti litry na 100 km. Ani Mondeo II s naftovým motorem Duratorq TDDI není špatnou volbou. Šestnáctiventilový turbodiesel tehdy automobilka Ford vyvinula vlastními silami. Dodnes jezdí i ve starých transitech. Nabízený byl ve variantách 66 a 85 kW. S motorem používajícím dobře vyzkoušený přímý vstřik radiálním čerpadlem nejsou prakticky žádné potíže. Za mne tedy palec nahoru.

Další možností je sáhnout po menším Fordu Focus II s dieselovými motory. Základ vznětových motorů tvoří šestnáctistovka Duratorq TDCi o výkonu 66 kW, která byla vyvinuta ve spolupráci s koncernem PSA. Tento motor patří mezi úsporné a vcelku kultivované. Vzhledem k neoslnivému výkonu bohatě postačí. Díky absenci filtru pevných částic ho můžeme doporučit. Méně doporučit však můžeme silnější verzi tohoto dieselu naladěnou na 80 kW. Ta díky vyššímu výkonu poskytuje dynamičtější svezení, ale neplní bez filtru pevných částic emisní normu Euro 4. Filtr v tomto případě nevydrží příliš. Budiž útěchou, že v Česku Ford tento motor oficiálně neprodával. Další pohonnou jednotkou v nabídce je stará známá osmnáctistovka Duratorq TDCi řady Kent s výkonem 85 kW, který můžu s ohledem na odolnost doporučit v případě, že se smíříte s hlasitějším projevem a menší mírnou kultivovaností. Navíc je nutné počítat s velmi pomalým zahřátím motoru. Špatnou volbou není ani poslední diesel v nabídce - dvoulitrový Duratorq TDCi s výkonem 100 kW, který byl dostupný od roku 2005.

Sáhnout můžete i po Citroenu C5 první generace. Hledejte motor 2,0 HDi 80 nebo 100 kW od r.v. 2005 nebo 1,6 HDi 80kW. Hlavně vznětový dvoulitr je dlouhodobě prověřen v různých modelech koncernu PSA a vykazuje velmi vysokou spolehlivost i životnost při nízké spotřebě. Mezi častými závadami můžeme zmínit u vznětových motorů vymlácenou spodní řemenici (zejména 2,0 HDI a někdy 1,6 HDI) – nutno nezanedbat a vyměnit, může totiž způsobit i kolaps rozvodů motoru. C5 trápí i různé úniky oleje z motoru nebo pískání zadních brzd - řeší se měkčími destičkami. Časté jsou i drobné poruchy elektroinstalace. Mezi hlavní výhody patří rozumné ceny ojetin, spolehlivé a úsporné vznětové motory HDi, výborné jízdní pohodlí dané hydropneumatickým odpružením s možností měnit světlou výšku vozu.
Article rating
4.5 from 5 (90%)
Rated: 6x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Zdeny60, 14.10.2020 09:47
Dovolím si podotknot, že nevím, jka bych musel jet, aby mi mé Mondeo s 1,8i/92kW žralo 8-9l/100km. Leda celej den lítat po Praze stylem plnej-plná (tedy plyn a brzda). Mám ročník 2006, najeto XY (dovezeno, asi o něco stočeno), taco ukazuje 145.000km. Jezdím 1/3 město, 1/3 okresky v Jeseníkách (takže kopce, 2-3-4) a občas delší trať 150+150km mimo dálnice. Jezdím v rámci limitů /60/100 dle tacho. Kola mám 205/55/R16. Spotřeba za poslední 2 royk, co jsme jej zdělil, vypočítaná stylem plná-plná a reálný nájezd, je 7,1/100. Na dlouhou trať PP klesne v létě klidne na 6,2, tedy reál 6,4-6,5. Motor je dostačující, výkon rozhodne neomezuje (není to ale F1), auto bytelné, spolehlivé až na občqsný noční život elektroniky (třeba někdy se nezamkne centrálem na DO, ale jen klíčem, po 2 dnech se to samo opraví). Ač dědeček auto klepnul - koroze nula, ani pupínek a to bylo auto již dovezené jako jendou lehce ťuklé na LZ blatník. Prostě dvře, prahy, lemy vše 100%. Auto jezdí denně, olej nežere (5w40, po 15tkm). Rozvody nehlučné, klima nechladí, ale mrazí než mazdu, tak 100x radši Mondeo, protože: nehnije a servis je na každém rohu a je o řád levnější. Dva japončíky mimo Mondeo mám doma, takže o servisu japan cars dost vím.
eftik, 16.10.2020 12:38
Benzínová mondea, se zmiňovaným benzínovým 2.0, měla docela problém s výřivými klapkami-do roku 2003?. Je to už slušná porce let, ale minimálně bych se poptal zda o tom majitel něco neví a zda třeba neměnil on, nebo minulý majitel...nebo zda vuz nemá druhy motor..třeba:)
I Mazdy mají vířivé klapky s dvoulitrem hlučnější, u Mazd ale nedocházelo k rozstřelení plastových klapek a nasátí do válců a destrukci. Klapky mají řešené jinak a klepání nevadí, krom toho že klepou.
Zdeny60, 16.10.2020 15:42


Ale u 1,8i tento problém není.
Libino, 17.10.2020 23:47
Mám už třetí Mondeo a nedám na tuto značku dopustit. Ve verzi kombi obrovský úložný prostor. Výborné jízdní vlastnosti, pohodlné, tiché,levné náhradní díly. Měl jsem 1.8 92 kW,musí se více točit pro zrychlení,dost tyto žerou olej. Teď mám 2.5 v6 a max.spokojenost. S lehkou nohou pod deset litrů, po městě 12, skvěle vyladěný motor,na pětku 50 až 220,sedí na silnici jak přibitý, tichounký, nenáročný motor. Není to raketa ale motor je velmi kultivovaný s velkou výkonovou rezervou ve vysokých otáčkách,rozvody řetěz.2.0 107 kW jede také slušně,spotřeba o litr menší než šestiválec. Naftu nebrat,sice jezdí za 6 litrů ale velké riziko velkých nákladů do oprav. Citroen C5 jsem kdysi také chtěl ale přemíra elektroniky a s tím spojené problémy mě odradili. Hodně zdaru při výběru.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů