Honda Civic nebo Škoda Octavia?

Advisory centre
David V | 03.05.2012
dalších 33 fotek
foto: David V
Srovnáme dvě koncepčně rozdílná auta stejné třídy. Jedno je orientováno spíše na potřeby řidiče, zatímco druhé útočí větším prostorem pro zavazadla.

V nedávné době mi prošlo rukama vozidlo, které je v české kotlině svým způsobem neobvyklé. Jednalo se o Hondu Civic rok výroby 2009 v provedení sedan, ovšem s netradiční motorizací 1.6 i-VTEC poskytující výkon 92 kW, což určitě nezní špatně.

Ačkoliv je vozidlo registrováno v České Republice, jeho nákup proběhl kvůli výhodným cenovým podmínkám (bylo nakoupeno několik služebních vozů) v téměř sousedním Maďarsku. K dispozici jsem měl i všechny související dokumenty včetně podrobného výpisu servisních činností po prověření skutečného stavu v autorizovaném servise. Záznamy naznačovaly 2 kosmetické záležitosti na karoserii u nichž vizuálním zkoumáním nebyla patrná nějaká nesrovnalost a výměna části řízení ještě v záruční době. Lichotivě to možná nezní, je to přece Honda, ale na druhou stranu, kdo by se tomu na našich tankodromech divil. Pokud první majitel si hned zkraje zvykl na agilní nastavení podvozku a časem se utvrdil v tom, že už to není, co to bývalo, nebylo v záruční době nic jednoduššího, než to nechat zkontrolovat.

Na počítadle kilometrů svítila číslice lehce přes 100 tisíc, což u necelého 3 roky starého vozu není úplně málo, avšak pokud jej druhý majitel bude používat jako rodinný vůz pro víkendový provoz, nejeví se proběh, jako vyloženě kritický. Rozhodně je lepší znát pravý stav věci a od něj odvíjet další kroky v rámci předepsané údržby, než se nechat ukolíbat nízkým stavem (po zmanipulování) a některou z výměn pak propást a třeba poškodit motor.

Popisovat zde Hondu Civic na dalším místě by bylo nošením dříví do lesa. Velmi dobrý popis konkrétní karosářské varianty je zde a pokud je někdo nadšenec, tak si velmi rád přečte i tento článek. Já se teď zaměřím spíše na srovnání s nejznámějším českým dopravním prostředkem Škodou Octavií, jakožto srovnávacím etalonem, a to konkrétně osazenou motorem 1.2 TSi v základní výbavě. Nebude úplně fér, že Honda Civic je ve výrazně vyšší výbavě než Oktávie, jenže u ojetin to až tak velkou roli nehraje a ještě ke všemu Hondu Civic pořídíte dokonce levněji než stejně starou Octavii. Možná právě proto bude srovnání na místě, nebo se odhalí některé rozdíly, které donutí si položit otázku: Proč je Honda tak levná? Nebo. Je skutečně smysluplné si za Octavii připlatit?

Čím začít? Jako správný motorista začnu motorem. Honda nabízí atmosférickou šestnáctistovku se čtveřicí ventilů na válec s jejich časováním v závislosti na otáčkách a zatížení. Má v tom velkou tradici a motory Honda opravdu umí špičkové. Velmi slušných 92 kW a 151 Nm hovoří za své. Škoda jde cestou downsizingu a pod kapotou pracuje motůreček o skromném objemu 1197 ccm, avšak posilovaný turbodmychadlem. Jde o mladý motor, kterému se bohužel nevyhnuly dětské nemoci (na počátku problém s rozvody a spotřeba oleje může majitele také potrápit). Jeho parametry jsou ovšem velmi konkurenceschopné 77 kW, ale hlavně 175 Nm v širokém pásmu otáček způsobuje, že se Škoda v nízkých otáčkách chová daleko agilněji. Honda začne výkon servírovat až s rostoucími otáčkami, kde je teprve výkonová převaha cítit. Jejich spotřeby jsou poplatné výkonu a obsahu. Zatímco Honda si za své služby nechá zaplatit za 7,5 l benzínu/100 km, tak Octavie je o cca 10% úspornější a pro běžnou jízdu jí postačí příděl 6,8 l/100 km. Spotřeby jsou počítány s výrazným podílem městského provozu.

Do hodnocení designu bych se raději vůbec nepouštěl. Nemám pro to dostatečně vyvinutý cit, tak se omezím na pouhé konstatování, že kvalitativně jsou jak interiéry tak exteriéry vozidel na srovnatelné úrovni. Tedy, že materiály mi přišly dostatečně odolné a přesnost slícování byla příkladná u obou modelů. Subjektivně na mě interiér Hondy působil útulnějším dojmem. Řízení, podvozek a celkové pojetí pracovního místa řidiče vyznívá lépe pro Hondu. Jednoznačně přesnější je podvozek, který nabízí jistou trakci v kombinaci s dostatečným pohodlím. K tomu přispívají i ergonomicky lépe vyřešené sedačky. Jsou měkčí, pohodlnější a při srovnání těchto konkrétních vozů, nabízejí i příjemnější materiál čalounění. Honda disponovala i bederní opěrkou, což jsou zase body plus. Výrazně lepším dojmem působil sportovní volant v Hondě s integrovaným ovládáním originální audiosoustavy, které se rovněž nedalo nic vytknout. Další body sbírala Honda díky lepší výbavě, a protože jsem uvedl, že se Honda prodává levněji, bude fér tyto rozdíly uvést:

- automatická klimatizace v Hondě versus manuální/poloautomatická v Octávii

- xenonové světlomety v Hondě versus halogenové (ovšem s čočkou) ve Škodě

- integrovaná audiosoustava v Hondě versus domontované autorádio (kvůli příliš vysoké ceně za originál, který ovšem kvalitou ceně neodpovídá)

- sportovní volant s ovládacími prvky v Hondě

- dálkové otevírání kufru v Hondě buď DO na klíčku nebo z místa řidiče (kvůli ochraně věcí v něm uložených)

Pak už jde jen o kosmetické záležitosti, jako je v Hondě lepší provedení osvětlení interiéru, zejména na zadních sedadlech, které oceníte v zimních měsících při upínání své ratolesti do dětské sedačky. Digitální tachometr nemusí sednout všem, ale pro dodržování rychlosti je naprosto perfektní. Kupodivu mě zaujala i taková věc, jako je zvuk zavíraných dveří, který v Hondě zní také „honosněji“.

Nicméně bylo by podezřelé Hondu jen chválit, takže je tu i několik věcí, v nichž měla navrch Octavie:

- již zmíněná odezva motoru v nízkých otáčkách a nižší spotřeba

- rozhodně je liftback (Octavie) praktičtější karosářskou variantou než sedan (Civic)

- velkostí kufru Octavie svého konkurenta převyšuje (el to snad všechny v nižší střední třídě) viz technické parametry

- brzdový systém v Octavii měl také o něco lepší "projev"

- xenony u Hondy spotřebovaly poměrně značnou část kapaliny do ostřikovačů. Doslova kapalinou plýtvaly. Jiní výrobci to mají vyřešeno lépe.

- Honda Civic byla vybavena pouze 5-ti stupňovou převodovkou

Po celkovém zhodnocení obou exemplářů není stále lehké z obou vozidel vybrat to lepší. Pro Škodu Octavii 1.2 TSi nejvíce hovoří karosářská varianta, kterou nejvíce ocení rodiny s dětmi. Honda Civic 1.6 i-VTEC je zase vozem pro řidiče, kteří rádi jezdí a nemají potřebu neustále převážet rozměrné věci. Dále pak nechtějí úplně splynout s davem a design Hondy je oslovuje. V otázce spolehlivosti bych také věřil více Hondě, zejména motory má nadprůměrné, avšak servisní sí Škody je mnohem širší, když už by k nějaké závadě došlo. Podle náhradních dílů bych se také nerozhodoval, protože ceny za díly pro běžnou údržbu se zásadně neliší. Velmi překvapivým bylo zjištění, že Honda přes svoji skromnou nabídku a nesporné kvality je nabízena za nižší částky než Škoda Octavia, kterých je všude plno. V tomto případě bych se nebál ani pro české končiny atypického motoru, protože majitel nebude vůbec vědět, že nějaký motor pod kapotou je.

Technické parametry:

VýrobceHondaŠkoda
ModelCivic - sedanOctavia - liftback
Motor1.6 i-VTEC1.2 TSi
Výkon (kW/rpm)92/650077/5000
Točivý moment (Nm/rpm)151/4300175/1550-4100
Zrychlení 0-100km/h (s)10,010,8
Průměrná spotřeba (l/100km)7,56,8
Délka (mm)45454569
Šířka (mm)17501769
Výška (mm)14351462
Rozvor náprav (mm)26752578
Objem nádrže (l)5055
Objem zavazadelníku (l)440585

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Kozař, 07.05.2012 10:29
Kámoš s manželkou (vůbec se o auta nezajímají) si pořídili Hondu jessa říkám jim super volba japonci jsou spolehliví a oni no jasně auto má prý 90 tis hučeli zadní ložiska tak jim jejich prý dobrý mechanik je vyměnil samostatně to prý nejde takže 2 loožiska s něčím 12tisíc. Já se ptám kde se stala chyba?
David V, 07.05.2012 21:48
Koupit japonské auto není samospasitelné. Pokud se mluví o japonských autech, jako spolehlivých, tak to neznamená automaticky, že každá ojetina u nás, z japonské produkce, nebude vyžadovat žádnou investici ( a to zejména, když je nové, ale my víme, že i nové auto každý rok určitou základní údrýbu potřebuje), jak si to mnozí mylně interpretují. Ano mohlo se to stát a stejně tak se mohlo stát, že mechanik třeba neumí náboj rozebrat a nalisovat do něj jiná ložiska (já nevím, jestli to skutečně jde nebo nejde, jen vycházím z toho, že na Mondeo se taky prodává celý náboj, ale šikovný mechanik dokáže vyměnit jen to ložisko, což je diametrálně odlišná částka od náboje). S auty je to těžké, kdo se v nich nevyzná, bude platit podobné peníze za ojetinu, jako by se vozil novým...
Michy007, 09.05.2012 08:19
Mᚠněkde zjištěno kolik cca stojí samotné zadní ložisko na mondeo? Nikdy mě nenapadlo po tom pátrat, takže já ne, ale pokud by to dělal mechanik tak si nemyslím, že by cena ve finále byla nějak zásadně nižší než vyměnit celý náboj. Než to nějak rozdělá a přelisuje tak mu to nějaký čas zabere a navíc není jistota, že se to povede. Výměna náboje zabere cca 30-60minut (včetně zvednutí auta a sundání kola a opětovného postavení na zem). Nehledě k tomu, že starého náboje si můžeš nechat čidlo ABS pro strýčka příhodu, které taky něco stojí.
David V, 09.05.2012 10:17
Nemám, je to info, kterou jsem zachytil pročítáním fóra. Budu to řešit, až to nastane.
fany80, 22.05.2012 21:51
Ja mam hondu accord sedan,nalozim jak kocarek,tak i velkej nakup a tezko se mi vyrovna octavie 2002 rocnik 2 litr benzin.....takze bych udelal re.test te hondy a TSI octavie po 5 letech,kde je motor po 100 K na vyhozeni a VW s timto problemem nic nedela,coz se o
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů