Rozhodli jsme se pro koupi vozu Ford Focus II combi s osvědčeným motorem 1,6 16V. Ocením zkušenosti uživatelů, ocením vaše názory na to, zda combi, nebo hatchback (kde pouze s minirezervou je pěkných 385 litrů v zavazadelníku).
Také jsem slyšel neověřené zvěsti, že prý FOCUS II už nemá u tohoto motoru tak dlouhé převody, jako měl FOCUS I. Ročně najezdíme 10 - 13tis. km. Do práce 10km a sem tam rodinný výlet.
Původně jsme chtěli hatchback (jsme 3, stěhovat autem rozhodně nic neplánuji, to si vždy raději zaplatím 300 za dovezení nové pračky a pod a jízdní kola mohu dát na zahrádku), ale jeden servisák mi řekl, že rozdíl v délce je jen 13cm a ve hmotnosti jen 40kg, takže bych se neměl omezovat a jít do kombi. Je fakt, že si umím představit, že vezmu jednou za rok na dovolenou ještě dva známé a podělíme se dopravu a kufr se vytíží, ale jinak.... Nicméně hatchbacka jen s minirezervou, protože jinak by měl pod 300 litrů a to je hodně málo.
Rád bych vyšší výbavu GHIA, ale pneu jen 195/65 R15 a GHIA má 205/55 R16, a to už je drahé obutí. Mohu na vůz, který má původně kola 16R hodit 15R. Nemám takto vybavený vůz třeba větší kotouče s brzdami, když má stejný motor?
Díky za rekace, rady a recenze.
ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
zaprvé díky za hezky strukturovaný dotaz.
Zadruhé gratuluji k volbě vozu a motoru. Zde je v podstatě vybráno a hotovo a víceméně není co dodat. Na tento nájezd a pro takové použití se jedná o ideální motorizaci.
Jen letmo se dotknu Vašeho dotazu na zpřevodování Focusu II s benzínovou jednašestkou. Je to jednoduché, převody má velmi podobně „dlouhé“ jako jedničkový Focus. Osobně je mi to jedno, respektive mi to vyhovuje. Motor subjektivně celkem slušně jede již v nižších otáčkách, pak následuje „území nikoho“, které nad 5.000 otáček končí (napsal bych vrcholí, ale to už by byl výraz silnější než realita) lehkou výkonnovou špičkou. Motor táhne od 3.000 do omezovače. Celkově si motor svých, u Fordu obligátních 8litrů na 100km, zaslouží a z mého pohledu je to příjemný společník. Díky delším převodům budete na dálnici točit lehce přes 3.000 otáček, což není k zahození kvůli hluku a kvůli spotřebě.
Pochopil jsem to ale tak, že hlavní dilema spočívá ve velikosti zavazadelníku. Pokud máte rodinu, jak ostatně píšete, je to pochopitelné. Verze kombi Vám nabídne především bezstarostnou a bezmyšlenkovitou možnost naládovat kufr tak rychle jako se na Divokém Západě ládovaly kolty značky Colt. Na druhou stranu pokud budete v brzké době mít děti už dvě, je to už hraniční situace, nezdá se to, ale kufr není tak bezedný jako například u Octávie. Ve finále Vás ale mohou ohrozit jen 2 kočáry najednou, a to se tak často nestává...
Ve Vašem případě bych tedy bezesporu doporučil kombi, už jen proto, abyste pak v červenci u haldy tašek před otevřeným kufrem hatchbacku nemusel poslouchat (předpokládám) polohlasné repliky Vaší dr(a)uhé polovičky: „Kdybys neposlechl toho chytráka z Tipcarsu, nemuseli jsme doma nechávat Agátku! Takže vyndej ty chladicí tašku, beztak tam máš jen pivo a koukej tam dát ten kočárek!“
Jednou z výhod verze kombi, bude to možná znít divně, jsou i jistější jízdní vlastnosti ať už na nerovnostech nebo při vyšších rychlostech na dálnici. Je to dáno zejména delším rozvorem. Nevýhodou je pak o pár decilitrů vyšší spotřeba.
Pokud se Vám zdá pneumatika 205/55/R16 drahá, uvědomte si prosím to, že 1. Vám přidá již k tak výborné stabilitě na silnici, 2. cenový rozdíl oproti Vámi zmíněné gumě je zanedbatelný, 3. frekvenci nákupu pneumatik, 4. velikost brzdových kotoučů závisí zpravidla na použitém motoru a nikoli na stupni výbavy. Takže hledejte vysněnou Ghiu a neřešte stokoruny za gumy na celé auto, když se právě chystáte utratit bratru 150.000Kč.