Fiat Punto - může být ojetina za 50 tisíc korun spolehlivá?

Advisory centre
František Mašek | 05.01.2022
ZKUŠENOSTI UŽIVATELE: Fiat Punto 188 | foto: Martin
Vladislav potřebuje malé auto na nákupy. Disponuje ale jen omezeným rozpočtem. Může být Fiat Punto 188 ideální volbou pro spolehlivé a nenáročné auto?
DOTAZ: Dobrý den, má Fabie mi vypověděla službu, a tak se rozhlížím po nějakém starším autě. Stačí mi něco malého, benzínového, cena do 50 tisíc korun. Líbí se mi Fiat Punto s hranatými podlouhlými světly vpředu z roku 2000, který u nás stojí v autobazaru. Jak jej hodnotíte z hlediska spolehlivosti? Děkuji, Vladislav Šrámek

ODPOVĚĎ: Dobrý den Vladislave, Vámi vyhlédnuté Punto druhé generace označované jako 188 je příkladně jednoduché auto. A to znamená po letech spolehlivý a finančně nenáročný provoz. Smířit se ale musíte s chudší výbavou většiny bazarových kousků.

A jaký motor pod kapotu vybrat? Chybu neuděláte s žádným benzíňákem. S ohledem na nižší rozpočet bych volil nejslabší čtyřválec 1,2 8V s výkonem 44 kW. Jednotka prověřené řady FIRE je téměř nezničitelná, jen je třeba si pohlídat výměnu řemenových rozvodů co 5 let.
Také konstrukčně novější šestnáctiventilová dvanáctistovka s výkonem 59 kW není špatná, v inzerci jich ale najdete minimum. A pak tu máme čtrnáctistovku o výkonu 70 kW, který se objevuje hlavně v provedení po faceliftu (2003). Jede zdaleka nejlépe, ale bývá dražší a výběr v tuzemských bazarech je taktéž omezený.

Co před koupí prověřit na starším Puntu druhé generace? Určitě si auto zvedněte a podívejte se na stav přední nápravy, zkontrolujte i korozi výfuku. Uvnitř jsou jeté kousky často rozvrzané, což ale na funkci nemá vliv. Celkově druhou generaci hodnotím jako nadprůměrně spolehlivou ojetinu, která může i po dvaceti letech stále dobře sloužit. Je samozřejmě třeba pečlivě vybírat a věnovat autu náležitou péči. Ta vás však finančně nijak výrazně neomezí.
Article rating
4.5 from 5 (90%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Pajinex31, 05.01.2022 15:23
Sháněl jsem jednoduché auto pro městský a příměstský provoz, souběžně pro dceru s čerstvým ŘP. Dvě první auta za 129 tis. (u autorizovaného prodejce) a za 89 tis. absolutně neodpovídaly deklarovanému stavu (rez, neumně stříkané aj.). Třetí za cca 60 původem z Dánska, pětidvéř, 1,4 8v s 57kW, r.v. 06 a s údajně 160 tis. km po kontrole a napíchnutí diagnostiky kamarádem mechanikem ho doslova překvapilo výborným stavem. Nikde rez (stříkaný spodek, ne čerstvě), nebourané, až na nefunkční zadní stěrač, osvětlení středových tlačítek a chrchlající levý reprák s oprýskaným rádiem vše fungovalo bez připomínek. V autě dokonce ani nic výrazně nevrže, má klimu i tempomat. Najeto pár tisícovek, olej neubyl ani trochu, dal jsem mu nové rozvody, náplně, svíčky a dvě zimní pneu, dvě byly v kufru. Jen jsem z něj při úklidu vysál asi dvě kila mořského písku.. Baví mě obratnost a otáčkový motor, po mých posledních autech s turby rád občas vyženu trojku k sedmi tisícům otáček! Na osmiventil pozoruhodné.. Pár let určo dá.
Giorgio, 05.01.2022 17:56
Dovolím si autora článku opravit, že 16V varianta motoru 1.2 je konstrukčně novější - to sice z pohledu historie motorů FIRE pravda je, ale v puntu druhé generace byla ve verzi před faceliftem po celou dobu (ve spojení s vyššími stupni výbav ELX, HLX, Sporting, Class, Dynamic a Michael Schumacher) a pochází ještě z punta první generace, kde měla vyšší výkon 63 kW. Ve výčtu motorizací také zcela chybí verze 1.8 16V s 96 kW, která byla dostupná pro verze HGT a Abarth.

To, jestli je auto z bazaru odvedle spolehlivá volba, už bude záležet na stavu konkrétního kusu. Výchozím předpokladem je, že bude mít motor jen a pouze 1.2 8V 44 kW, protože pak, i kdyby praskl rozvodový řemen, nedojde k fatálnímu poškození (na rozdíl od verze 16V 59 kW).

Dále je potřeba, aby auto nebylo havarované, jinak může mít problém s korozí po nekvalitní opravě.

Velmi málo aut (výbavy EL, některé kusy Active a deriváty) NEMÁ posilovač řízení, ale upravený převod řízení. Takové auto je obvykle na 13palcových kolech a zbaví vás rizika opravy elektrického posilovače, což je otázka 5 až 7 000 Kč formou repase.

Pak už vás můžou otravovat jen drobnosti úměrné stavu a stáří auta, které se dají řešit za pár stovek nebo tisícovek - typicky lambda sondy (jsou tam dvě, rozsvítí se kontrolka EOBD), nefunkční ovládání el. oken (typicky opálený ovladač na centrální konzoli a zejména u levého okna, které v žádné verzi nemá automatický dojezd, kdežto pravé okno u vyšších výbav ano; tím pádem při stahování/vytahovaní okna se celou dobu tlačítko drží, jde do něj proud a tím se kontakt opálí), unavená/hučící ložiska kol (u verzí s ABS to zobrazí chybu) nebo vymlácené uložení tlumičů.

Pokud by vás na palubním počítači děsila spotřeba, tak nepropadejte panice. Palubní počítač u modelů před faceliftem počítá vzdálenost ujetou na 1 litr paliva, tedy čím vyšší číslo ukazuje, tím nižší spotřeba je.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů