Náš čtenář má strach z DPF filtru a tak hledá ojetou Octavii s dieselovým motorem, který se bez filtru obešel. O jaký motor jde a jak je spolehlivý?
DOTAZ: Dobrý den, už delší dobu vybírám dieselovou Octavii s cenou kolem 150 tisíc korun. Nechci auto s filtrem pevných částic, to píšu na rovinu. Slyšel jsem o dvoulitrovém TDI, které ho z výroby nemělo. Můžete mi prosím upřesnit, co to je za motor? Díky Standa
ODPOVĚĎ: Dobrý den Stando, ano, jde o šestnáctiventilový motor 2.0 TDI s kódovým označením BKD. Motor má ještě starší typ vstřikování PD a výkon 103 kW. Do Škody Octavia se montoval od roku 2004 do roku 2010 a plní emisní normu Euro 4. Opravdu je bez DPF filtru, ovšem jen u předokolek. Takových vozů najdete v nabídce TipCars.com asi 350 s cenami od cca 60 tis. Kč. po opravdu hezké kousky za cca 250 tis. Kč. Určitě si tedy vyberete. Octavii s tímto motorem mohu doporučit. Nejen že nemá zrádný filtr pevných částic, ale také se mu vyhýbají neduhy osmiventilových TDI se stejným výkonem (opotřebené vačkové hřídele nebo netěsné vstřikovače). Nic z toho u motoru BKD nehrozí. Pokud předchozí majitel měnil pravidelně motorový olej, je tento motor hodně spolehlivý i při vyšších nájezdech. V opačném případě dochází k rychlejšímu opotřebení ložisek na vačkové hřídeli. Jakmile se v oleji objeví karbon, dochází i k opotřebení zdvihátek ventilů, což poznáte problematickými starty zahřátého motoru. Hledejte tedy auto s doloženou servisní historií, která zvýší pravděpodobnost, že bude motor ještě dlouho sloužit.
U všech výrobních variant Octavie II se můžete setkat s drobnými poruchami elektroinstalace nebo elektroniky motoru, nejčastěji opět u verzí s motory 2,0 TDI 16V. Tyto závady se však vyskytují v menší míře než u většiny konkurenčních vozů. Čepy a silentbloky obou náprav vydrží mnohem více než v první generaci, kde se často měnily i po 30-40 tis.km. Většina z nich je navíc samostatně výměnná, takže opravy podvozku nejsou příliš časté ani nákladné.
Je třeba zmínit, že existuje i spolehlivější dieselový motor pro Octavii II. Jde o jednotku 1,9 TDI s výkonem 77 kW, který na trhu ojetin převládá, takže je z čeho vybírat. Po letech provozu a mnoha najetých kilometrech přesvědčil svou úsporností a rozumnou spolehlivostí.
Discussion
KoobaS, 08.11.2018 09:08
Já teda měl vždycky za to, že dvouhmotě vadí vysoká zátěž v nízkých otáčkách...
VW, 08.11.2018 09:31
Asi si nerozumime trochu v tech otackach. Nevim cim jezdis zrovna ty, ale tohle jsou prece nizkootackove motory a jinak sprevodovane,benzin je prece uplne jinej.Ja kdyz jedu na 3000ot. tak uz je to sileny.A jestli tam soupnu v 80 trojku, tak v tom prerazeni je to takova rana jak se snazi to utlumit dvouhmota,az je to nehezky.
KoobaS, 08.11.2018 10:15
Jezdím naftama i benzínem. Vím že nafty jsou postaveny do nižších otáček, ale u té dvouhmoty už je podle mě rozdíl právě mezi cca 1700 až 2000. Ne při normálním ježdění na půl plynu, ale právě při tom, že tomu šlápneš za krk. A na nejvyšším kvaltu to dvouhmota odnáší nejvíc.
Nejvíc jezdím naftovou malorážkou, pokud zrychluju, tak nad 2000 otáček. Podřadit ve stovce na trojku je úplně bezproblému, stačí troška plynu a nepustil spojku jako prase... Co jsem si všiml, tak koncerny maj obecně kratší převodovky a mrtvej vrch, takže místo trojky tam dát čtyřku. Podle mě pro trvanlivost motoru mnohem lepší
VW, 08.11.2018 10:38
A konecne sme se neco dovedeli
to z ni vcelku logicky. Ale jak rikam, s ty 100 se ta sestka sebere jako prd
tak zas nekdy priste
TomFin, 14.08.2019 15:20
Teď jsem viděl octavii z roku 2007 údajně s motorem TDi 2.0 CR, je to možné, měl jsem za to že tyto motory šly do oktávek až později?