Josef má v hledáčku C5 s šestiválcovým turbodieselem o výkonu 177 kW. Jak model s touto motorizací hodnotíme?
Dotaz
Dobrý den, zdraví vás Josef z Břeclavi. Mám možnost od známého z Rakouska dovézt
Citroën C5 s motorem 3.0 nafta 177 kW, je to rok 2012, najeto 180 000 km. Zajímala by mne spolehlivost motoru i další informace, děkuji vám velmi!
Odpověď
Dobrý den, Josefe, motor
3.0 HDI technicky vychází z 2,7 HDI a má interní označení X8Z. Upraven byl zdvih i vrtání, vstřikování common-rail třetí generace zde pracuje s vyšším tlakem, jiné jsou žhavicí svíčky.
Motor má dvě turba s proměnnou geometrií lopatek.
Točivý moment motoru je omezen na 450 N.m. (limitem jsou poháněná pouze přední kola), zato jej jednotka nabízí v širokém otáčkovém pásmu.
Svižná jízda ale není zadarmo, „cé-pětka“ s tímto šestiválcem si běžně vezme kolem 9 l nafty na 100 km. Na druhou stranu velmi slušná akcelerace je dostupná v téměř jakékoli rychlosti.
Šestistupňový měničový automat s dlouhými převody je přímo stvořen na dálkové dálniční trasy. Vždyť i při rychlostech daleko nad povolený dálniční limit si motor na šestku ševelí v rozmezí 2500-3000 ot/min. Mezi vzor spolehlivosti ale tato převodovka, zejména její měnič, nepatří – zvláště když u ní nebyl měněn olej.
A jak se
C5 s tímto dvojitě přeplňovaným šestiválcem odlišuje od slabších motorizací? Přední brzdové kotouče zde mají větší průměr, odlišné je
čerpadlo posilovače řízení a jiný je alternátor.
Co autu zůstalo je omezený prostor uvnitř, zejména na hlavu a na kolena na zadních sedadlech.
Je také třeba připomenout, že auto s tímto šestiválcem váží 1775 kg, což je dost a projevuje se to hlavně výraznou nedotáčivostí v zatáčkách. Jízdní komfort ale hodnotím na jedničku. Jak by také ne, když s motorem
3.0 HDI vždy dostanete
hydraulické odpružení Hydractive.
Asi čekáte na mé doporučení. Dobře, jdeme na to. Při koupi C5 s tímto motorem bych byl obezřetný. Při nájezdech kolem 200 tisíc kilometrů už můžete čekat v podstatě jakoukoli závadu. Zvláště, pokud nemáte doloženy pravidelné výměny motorového oleje v intervalech kratších (ideálně po 15 tis. km), než jsou ty předepsané výrobcem, (což je předlouhých 30 tis. km).
Některé kusy v minulosti trpěly axiální vůlí klikové hřídele, což se řešilo výměnou celého motoru. Tato závada se projevuje klepáním po zahřátí na provozní teplotu. Zadírají se i kluzná
ložiska klikovky z důvodu nedostatečného mazání.
Pokud auto při ustálené jízdě lehce cuká, může být problém ve škrtící klapce vzduchu, je nutné ji vyměnit a nechat znovu nakalibrovat i společně s
EGR ventilem. A tak bych mohl pokračovat.
Shrnuto – ve Vašem případě bych v následujících letech příliš nepočítal s bezproblémovým provozem a připravil se na všechny okolnosti. Závady se zcela jistě projeví, je ale otázkou, za jak dlouho. To závisí na aktuálním stavu vozu.
Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj
starší článek na toto téma.
Discussion
Hanz397, 22.02.2023 19:44
Nevím, co autor odpovědi ví o Citroënech obecně a co ví přesně o tomhle motoru, nicméně jeho odpověď je plná nepřesností, obecných "mouder" a občas i nesmyslů. Člověk, který o autech něco ví, tak ví samozřejmě například i to, že škrtící klapka u dieselu není škrtící, ale dávkovací (z principu funkce).
KarelH, 01.03.2023 18:55
Dobrý den, v rodině máme 2 tyto vozy, jeden má najeto 249 000 km, jedná se o 3.0 HDi a až na výměnu EGR ventilu ve 232 000 km se na autě nic nedělalo.
Druhá C5 je z roku 2007 a jedná se o model s 1.6 HDi a má najeto aktuálně 340 000 km. Na tomto voze se měnil EGR ventil + se zaslepoval (ve 330 000 km), lanovody ruční brzdy (ve 40 000 km) alternátor (ve 317 000 km), klimakompresor (ve 321 000 km), výměna dvouhmotového setrvačníku + spojky a to je v podstatě vše. Vesměs všechny opravy se dělali až po 300 000 km a toto si vyžádá prakticky každé auto.
Pravděpodobně Vás bude během následujících 100 000 km výměna pružících elementů podvozku, tzv. koule, jejich výměna stojí okolo 25-30 000 Kč, protože se jedná o odpružení 3+, kde jsou výměny dražší.
Jinak se jedná o spolehlivá auta. Automat s hydroměničem si vyžádá větší servis pravděpodobně někdy ve 450 000 km. 100x lepší než nějaké DSG od koncernu, kdy je automat zralý na výměnu okolo 150-200 000 km.