1,5 TSI nebo 1,4 TSI? Vybíráme motor do Škody Octavia

Advisory centre
František Mašek | 25.09.2020
foto: autor
Náš čtenář vybírá mezi dvěma benzínovými motory do zánovní Octavie. Pro který z nich doporučíme se rozhodnout a proč?
DOTAZ: Hezký den, uvažuji o pořízení zánovní Š. Octavie předchozí generace po faceliftu a rozhoduji se mezi 1,4 TSI a 1,5 TSI, oba ve výkonech 110 kW. Máte s těmito motory zkušenost a dokázali byste je porovnat? Děkuji, Kostkovi.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, jak jste správně psal, oba motory mají shodný výkon i točivý moment. Patnáctistovka má ale lehce vyšší zdvih, používá jinou technologii povrchové úpravy válců, takže má nižší tření a v kombinaci s odlišným motorovým olejem dochází i k efektivnějšímu odvodu tepla a nižšímu opotřebení. 1,5 TSI má i nové vstřikovače pracující s vyšším tlakem i nový mezichladič stlačeného vzduchu, který umí motor rychleji zahřát na provozní teplotu. No a patnáctistovce nechybí ani vypínání válců ACT, které u Octavie dříve nebylo.

A jak se tohle všechno jeví v praxi? Měl jsem možnost patnáctistovku testovat nedlouho po tom, co jsem měl k dispozici starší 1,4 TSI. Oba koncernové motory byly v Octavii, přičemž čtrnáctistovka byla využívána jako firemní vůz a 1,5 byl novinářský. První, co mne u nové patnáctistovky překvapilo, byl její tichý chod v jakýchkoli otáčkách. Za plynem ale nejde tak dobře, i když faktické rozdíly v pružnosti budou minimální. Kdo by čekal díky systému vypínání válců nižší spotřebu, toho zklamu, spotřeba je téměř totožná se čtrnáctistovkou. Alespoň to jsou mé postřehy z praxe. V některých režimech jízdy bych se nedivil, kdyby byla patnáctistovka o pár desetinek „žravější“. A jasně – má už filtr pevných částic. Výše popsané technologické vychytávky související s honbou za nižší emisní hodnoty se podepsaly i na pořizovací ceně. Třeba Octavia ročníku 2018 s nájezdem do 20 tis. km a motorem 1,4 TSI začíná na TipCars.com na částce cca 360 tisíc korun. Motorizaci 1,5 TSI pořídíte za podobnou cenu, nájezd bude ale výrazně vyšší, nebo bude mít auto nižší stupeň výbavy.

Asi se ptáte, jaký motor bych zvolil já. V tomhle docela těsném srovnání by to za mne vyhrál motor 1,4 TSI. Proč? Lépe se mi s ním díky jeho pružnosti už od nízkých otáček jezdí. O něco méně ekologický provoz zas tak neřeším, spotřeba je na přijatelné úrovni a i konstrukčně je motor o něco jednodušší než novější patnáctistovka. Vy se ale každopádně projeďte s oběma motorizacemi, rozdíly nejsou veliké a třeba vás ke koupi toho konkrétního vozu nakonec přesvědčí i jiné faktory než motor. Jako vždy doporučuji dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Article rating
3.5 from 5 (70%)
Rated: 24x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
BobanHTP, 23.09.2020 12:39

Giorgio, Giorgie, nejdříve si něco nastuduj a nestřílej z patra informace z hospody.
Ekologie je široký pojem. Bez filtru pevných částic všechny motory s přímým vstřikem při spalování obsahují nebezpečné mikročástice. A hádej kdo se jich nadýchá nejvíce? Noo tvoje děti, stačí po nastartování studeného motoru otevřít okénko. Jde o exaktní měření, které provedla redakce Světa Motorů. Ale ty raději báchorky od piva A hlavně urážet druhé v tom jsi mistr na mistry
Giorgio, 23.09.2020 15:03


Svět motorů, absolutní špička současné vědy. Díky, nezklamal jsi.

Jestli chceš něco udělat pro ekologii, vypni počítač (ušetří se elektřina), zrecykluj ho (zužitkují se materiály) a jdi sázet stromy (budou produkovat kyslík a čistit vzduch). A pokud máš zájem, dám ti kontakty na kamarády, kteří se angažují pro Brontosaurus a pořádají akce i v Beskydech, aby ses zapojil více. Ale pardon, nejsou to akce za za filtry pevných částic do každého auta.
Pepe, 24.09.2020 09:15


To jsem nevěděl, že listování Světem motorů se říká studium
Ale jinak seš skvělá ukázka produktu moderní doby. Píšou to ve Světě motorů (na Wiki, na internetech obecně), tak je to přeci pravda!
David V, 24.09.2020 11:06


I ty nejmenší částice, ktere se mohou někde "usadit" se jmenují saze. Bohužel technickému světu dnes vládne humanitní klika, která ve své technické nevzdělanosti neumí skutečně rozlišit, co je podstatné a co není. Již dlouho se soustředíme na nenebezpečný oxid uhličitý a komplikováním systému spalování vypouštíme jiné látky. Všechno zlo z naftových motorů jsme postupně implementovali do benzínových za cenu mírného snížení CO2. Mírného proto, neboť auta stále rostou a ke každé třídě už snad existuje klon ala SUV.
Korunujeme to to výrobou elektromobilů, kde si opticky snižujeme spotřebu CO2, kterou ovšem vztahujeme pouze na auto, ale nepočítáme do ní výrobu samotné el. energie (to by totiž ta bilance nebyla vůbec radostná). Naštěstí v poslední době vnímám prozření, protože oslavných článků plných blbostí se objevuje méně a méně.
A teď kontrolní dotaz:
Mám auto z roku 2010 s nepřímovstřikovým benzínovým motorem se spotřebou přibližně 11 litrů. Které auto je ekologičtější? To moje s "šílenou spotřebou paliva" s řádově nižší emisí prachu (Euro V) nebozcela nově vyrobené s jakýmkoliv přímovstřikovým motorem plnícím EURO VI; FAP pochytá prach jen do určité velikosti? Co ty menší saze, které projdou i filtrem, jakože si nemůžeme myslet, že neexistují?
Jak často opakuji. Pokud chceme ekologii, tak začněme postupně omezovat klimatizování, protože to je čiré ekologické a energetické zlo. A pokud ho chceme v dopravě, tak si nechávejme auta po dobu jejich reálné životnosti. Dokud budeme žít v prostředí nadprodukce, pak si na ekologii jen hrajeme.
A konečně, ekologie má mnoho podob a lze za ni schovat milion činností, ale měla by mít pouze globální význam, protože ten je pro dlouhodobé přežití organizmů podstatný. Tedy když mluvíme o surovinách, tak o jejich udržitelném recyklování a pokud o energii, tak o regeneraci zdrojů nebo o "teoretické nevyčerpatelnosti" (i Slunce jednou zhasne).
GSX1100G, 29.09.2020 13:40


Kdybych se snažil sebevíc, lépe bych to nenapsal
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů