Náš čtenář pokukuje po starším Rapidu s dieselem. Doporučíme sáhnout po slabší čtrnáctistovce, nebo po motorizaci 1,6 TDI?
DOTAZ: Dobrý den, jednoduchý dotaz. Koupit starší Rapid s 1,4 TDI nebo 1,6 TDI? Jde mi o spotřebu a spolehlivost. Díky, Karel.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Karle, ať už zvolíte jakýkoli níže zmíněný motor, je potřeba před nákupem zkontrolovat servisní historii. Osobně by mě zajímalo, zda se původní majitel držel variabilního intervalu výměn motorového oleje, nebo zda přešel na lepší pevný interval. Vždy by měl ale být v motoru použit olej splňující normu pro koncernové long-life oleje. Prověřil bych také funkci filtru pevných částic a po koupi bych hlídal hladinu chladící kapaliny. Pokud ubývá, bude problém ve vodní pumpě, kterou bude třeba vyměnit a s ní i řemenové rozvody. Na jaké motorizace tedy v případě Rapidu narazíte?
1,4 TDI 66 kW – hliníkový tříválec má rozvod
DOHC a 4 ventily na válec. Na trhu ojetin se vyskytuje jak verze se sedmistupňovou DSG převodovkou, tak i s pětistupňovým manuálem. Motor se v rapidu začal prodávat až v roce 2015. Oproti litinovému čtyřválci 1,6 TDI je o několik desítek kilo lehčí, což se pozitivně projevuje na jeho jízdních vlastnostech. Spotřeba kolem 4,5 litru je adekvátní, automatu se bát nemusíte, jeho sladění s motorem se povedlo.
1,6 TDI 66 a 77 kW - Vyloženě problémový motor to není, když už se něco porouchá, většinou jde o vstřiky. Stejnou jednotku najdeme i v
Octavii. Vznětová šestnáctistovka
TDI se jako nová prodávala s příplatkem několik desítek tisíc korun. I na trhu ojetin je ve srovnání s benzínovými kousky dražší. Sáhnout po ní by měli jen řidiči, co najedou doopravdy hodně kilometrů a ocení zhruba o litr nižší spotřebu paliva v běžném provozu (při rychlejší jízdě může být úspora spotřeby paliva až 2,5 litru). Navíc se dotyčný musí smířit se zatíženější přední nápravou (hmotnost vozu je v případě dieselu vyšší o 90 kg). Dalším minusem jsou jen bubnové brzdy vzadu, jen pětirychlostní převodovka a horší akustický projev.
1,6 TDI 85 kW - motor řady
EA288 z Audi A3, dodávaný od roku 2015 má stejný točivý moment jako verze se 77 kW, tedy 250 Nm. I zde je jen pětistupňový manuál. Motor splňující emisní normu Euro 6 je ale o cca 20 kg lehčí. Kombinovaná spotřeba bude zhruba o půl litru vyšší než u 1,4 TDI, motor se vám ale odmění mnohem lepší dynamikou. Ceny na trhu ojetin dnes začínají na cca 180 tisících korunách.
Discussion
BobanHTP, 29.11.2019 10:45
Tříválec 1.4 TDI nemá ani menší spotřebu, má horší dynamiku a daleko horší kultivovanost. Jestli to je jenom jde, silně doporučuji 1.6 TDI, idkyž spolehlivostí není nijak lepší než 1.2 TSI.
Každopádně, Škodě 1.6 TDI odchází záhadně vstřiky přesně cca po 200-250tis.km a ty nejsou levné, takže tenhle motor si musí na sebe vydělat
Jinak obecně, Rapid brát až po prvním faceliftu 2015+, kdy došlo k vychytání těch největších much. Bohužel i přes znalost problémů, Škoda nechala některé věci bez oprav:
- Do konce výroby Rapid dostával aušusový kompresor klimatizace SANDEN, který pokud neodejde, alespoň otravuje život posádce otravným zvukem při zatížení.
- Stále může vrzat plynový pedál. Reklamace pro Škodu znamená namazat olejem opakovaně až dojde vozu záruka a pak majiteli zamávat
- Dost majitelů má hlučné palivové čerpadlo, zejména při studeném startu je to nádherný pískavo-vrzající zvuk
- Pokud má Rapid vzadu jen bubnové brzdy, tak brzdí podobně jako Fábie I, takže ostudně
Určitě bych zvážil koupit kvalitněji provedný vůz ať už Octávii III nebo Golf VI, VII, kde je znát fortelnější technika a to co ušetřím u Rapidu na začátku, zase ztratím na opravách. Rovněž Auris 1.4 D nebo Focus 2.0 TDCi nebude šlápnutím vedle..
NejakouPrezdivkuVymysletNechci, 29.11.2019 17:20
Za cenu tohoto dieselu lze pořídit i slušně zachovalé 1.9Tdi tam krok vedle se nekoná, zase ford má ochranu proti hloupým majitelům tzn. Ochrana motoru po prasknutí rozvodového řemene
Ale zpět k věci, 1.4TDi (neboli "chrochtadlo" ) příliš nedoporučuji není úplně normální chtít po dieslu aby se v tomto objemu trápil a dobrotu to dělat nebude NIKDY. Nadruhou stranu nic nežere, a peněženka bude v peněžním ráji. Jsou známy i případy kdy auto s tímto motorem najelo 700 000 km. Ale ta dynamika a kultivovanost je strašná..
1.6TDi to je otázkou jestli jo nebo ne, já osobně bych si vzal už raději toto. Porivnávat motory je těžké, každej motor je dnes defakto schopný najet spoustu kilometrů i bez nutného drahého motorového servisu nepočítám li normální věci jako rozvody olej atd atd...
Ve finále má člověk vzít to co je v lepším stavu a pravidelně se o to starat a aspoň jednou týdně být příkladem spousty řidičům, otevřít kapotu a zkontrolovat všechny kapaliny. Výměnu oleje vykonávat až s minimálním množství nafty v nádrži po výměne naftu naaditivovat. Pro někoho jsou to jen blbosti a drobnosti, ale jak se říká: Auto odpovídá majiteli. A jelikož je tu zima nezapomeňte na přenaftění na zimní naftu
I 1.9DCi může být kvalitním motorem pokud majitel není imbecil a nemyslí si že když mění olej dělá servis... Taky si lidé stěžují na reznouci podvozky to nechápu už vůbec.. Dělají jako by byl velkej problém si auto zvednout a nastříkat si ho antikorozním olejem na ochranu (Dnes jsou i přípravky odolné proti vodě)
Skrátka vybírej podle toho co se ti líbí a co chceš, nevybírej podle recenzí NIC NENÍ ŠROT ale každé auto vyžaduje jen jiný servis. A je třeba se o tohle zajímat.
GSX1100G, 03.12.2019 14:42
Výměnu oleje vykonávat až s minimálním množství nafty v nádrži...
Vůbec netuším o co jde? Jak souvisí nafta s výměnou oleje?
Pavlik, 03.12.2019 16:33
To mě také upoutalo, asi měl na mysli nevyjíždět nádrž paliva "dosucha", protože jinak je ta věta nesmyslná.