Tak jako každý rok i letos se vyplatí myslet na zimu předem a připravit na ni i své auto. Tady je deset rad, které vám mohou ušetřit peníze za drahé opravy.
1.
Zimní pneumatiky - základní a jeden z nejdůležitějších prvků při řízení v zimním období. Ne nadarmo patří k zákonným požadavkům na vybraných komunikacích. Zimní pneumatiky nejsou důležité pouze při jízdě na sněhu a ledu, ale zajišťují kratší brzdnou vzdálenost a udržení zvolené stopy při teplotách přibližně od 7 °C níže. V tuto chvíli byste je měli mít na svém voze už nazuty.
2.
Kontrola stavu chladící kapaliny - tento úkon trvá jen několik desítek vteřin a čidlo, které změří teplotu, při které chladící kapalina zmrzne a může napáchat škody, má každý servisní technik. Vřele doporučujeme si stav ověřit, než nadejdou mrazy.
3.
Kontrola stavu baterie - špatná kondice baterie může zapříčinit problém, když budete chtít večer po lyžování nastartovat. Požádejte servisního technika o rychlou kontrolu nebo zkontrolujte stav baterie v domácích podmínkách voltmetrem. Při vypnutém zapalování vyčistěte kontakty baterie a změřte její napětí. V optimálním případě byste měli naměřit hodnotu mezi 12,4 a 12,7 V. Nižší napětí znamená minimálně potřebu jejího dobití.
4.
Nemrznoucí kapalina do ostřikovačů - tento bod nepodceňujte a dolijte kapalinu ideálně dřív, než klesne teplota na více hodin pod nulu. Zamrznutí kapaliny v systému může způsobit zbytečné popraskání rozvodových hadiček nebo čerpacího systému. Pokud máte v nádržce jen zbytek letní směsi, dolijte ji, pokud máte nádrž plnější, odstříkejte. Zde se nevyplatí šetřit. Poté ostříkněte několikrát přední i zadní sklo, aby se nemrznoucí kapalina dostala do celého systému až k tryskám. Také se vyplatí mít v autě alespoň menší zásobu pro případ, že vám za špatného počasí při jízdě dojde.
5.
Prémiové palivo - pokud chcete zlepšit zimní starty a preventivně prodloužit životnost pohonné jednotky, dopřejte motoru svého vozu prémiové palivo. To se týká především nafty, ve které se při nízkých teplotách sráží parafíny. Speciální složky přidávané do prémiového paliva tomuto jevu zabraňují. Získáte lepší chod, delší životnost a maximální využití výkonového potenciálu motoru, a to nejen v zimě.
6.
Olej - málokdo mění olej v motoru s ohledem na sezónu. Přesto i olej má vliv na to, jak dobře ráno nastartujeme a jak rychle začne motor dobře mazat. Orientovat se můžete podle označení oleje, které typicky vypadá takto - SAE 15W-40, SAE 5W-40 a podobně. Čím je první udávané číslo nižší, tím tekutější bude při nízkých teplotách a tím rychleji zajistí plnohodnotné promazání celého motoru.
7.
Sněhové řetězy - patří do výbavy, která by v zimě v autě neměla chybět. Možná je za celou zimu nevyužijete, ale pokud přes noc nasněží a vy budete parkovat v kopci, mohou se stát nepostradatelným doplňkem i ve městě. Jakmile najedete na udržovanou vozovku, řetězy sundejte, kvůli riziku poškození jich samotných, auta i povrchu silnice. A ještě jedno upozornění – věděli jste, že maximální povolená rychlost při jízdě s řetězy je 50 km/h? Abyste předešli rozpakům a promrznutí, vyzkoušejte si jejich nasazení nanečisto za příhodnějších podmínek než je sněhová vánice.
8.
Silikonová prevence - už se vám stalo, že přimrzlé těsnění dveří znemožnilo otevření auta? Jedná se o velmi nemilou záležitost. Pokud je to jen trochu možné, vyhněte se násilnému odtrhávání takto zamrzlých dveří či oken, těsnění může utrpět trvalé poškození. Aby se vám to nestalo, potřete gumu silikonem, který je k dostání buď ve spreji nebo ještě lépe v lahvičce s aplikační houbičkou, která zaručí, že se silikon dostane jen tam, kam patří.
9.
Rozmrazovač, škrabka na okna a košťátko - rozmrazovač je lahvička nebo sprej s obrovským významem, který poznáte ve chvíli, kdy bude nejhůř. Pomůže vám dostat se za všech podmínek do auta, zbavit se těžko odstranitelné námrazy a zajistit propustnost tryskám ostřikování oken, jejichž ústí může zvenku zamrznout, i když v systému máte nemrznoucí směs. Rozmrazovač mějte v kufru, který jde ve velkých mrazech otevřít většinou lépe než dveře. Pokud chcete být důslední, malý rozmrazovač noste v kapse bundy. Škrabka na okna je povinností, nejlepší je taková, která obsahuje zároveň ochranu ruky před sněhem a mrazem. Košťátkem se zbavíte sněhové pokrývky z karoserie, oken i světlometů.
10.
Rukavice a deka - tuto výbavu oceníte nejvíc ve chvíli, kdy budete nečekaně nasazovat řetězy. Kdo si jednou zkusil tuto činnost s holýma rukama nebo v čistém oblečení, má zážitek na celý život.