Zabavit auto jde, policie to ale nedělá

Actualities
iHNED | 01.10.2008
Policie stále nenašla způsob, jak zabránit řidičům v extrémně rychlé a riskantní jízdě. Ukázal to znovu třeba i víkendový nelegální závod Diamond Race, při němž se necelá stovka řidičů z celého světa řítila často více než dvousetkilometrovou rychlostí Českem. Způsob, jak tyto řidiče ze silnic aspoň na čas dostat, přitom existuje - přímo na místě zabavovat auta. Policie toho ale nevyužívá.

Zatímco francouzská policie loni za riskantní styl jízdy zabavila auto fotbalistovi Milanu Barošovi, v Česku podobným "rychlíkům" hrozí jen pokuta. Česká policie auta zabavuje jen výjimečně - hlavně když řidiče chytne opakovaně opilé.
Podle ředitele dopravní policie Martina Červíčka umožňuje zákon zabavit auto, jen když je použito při páchání trestné činnosti. "Vysoká rychlost je ale pouze přestupek," vysvětluje Červíček.
"Chtěli jsme zapracovat do zákona, aby to šlo trestat podobně jako jízda v opilosti. Ale stáhl jsem to, protože jsme zjistili, že by to stejně neprošlo sněmovnou," říká ministr dopravy Aleš Řebíček.
Oslovení právníci ale tvrdí, že divoká jízda může být postižena jako trestný čin už dnes. A lze za ni tedy auto zabavit. "Pokud se nebezpečně rychle proplétají hustým provozem, tak ohrožují ostatní řidiče a můžou způsobit nehodu. A to je obecné ohrožení," říká Oldřich Chudoba. To potvrzuje i mělnický soudce Martin Dostál. "Záleží ale na policii, jak to zdokumentuje," podotýká s tím, že dokazování obecného ohrožení je složitější než u alkoholu za volantem.
Právě na Mělnicku začali koncem loňského roku jako první v zemi auta opilým šoférům zabavovat. Ti, kdo takto o vůz přijdou, za to mohou "poděkovat" Karlu Opltovi z Kralup na Mělnicku. Toho, ač nikdy nevlastnil řidičský průkaz, policie zadržela desetkrát za volantem. V polovině případů opilého. "Vysmíval se nám. Byl to první člověk, který nás přivedl k myšlence tento postup použít," říká Rostislav Šlajs z mělnické policie.
Zákon přitom umožňuje prostředky, sloužící k páchání trestného činu, zabavovat už roky. Podle Červíčka ale vše vázlo na tom, že musí spolupracovat policie se státním zastupitelstvím a soudy. Jedině soud totiž může o propadnutí auta rozhodnout. A spolupráce dřív příliš nefungovala.
Červíček na jaře dokonce prohlásil, že by byl rád, kdyby se po mělnickém vzoru začaly zabavovat auta všude. "Tento způsob bo je s neukázněnými řidiči se osvědčil," řekl tehdy. Jenže policie to stále využívá velmi sporadicky.
Například na Bruntálsku zabavili auto pouze třikrát - vždy u cizinců, prý jako pojistku toho, aby řidič nezmizel do ciziny.
A třeba ve Znojmě měli jen jediný takový případ - muže, jehož šestkrát za dva týdny chytili za volantem opilého. Soudce Josef Teplý jej poslal na půl roku do vězení a jeho auto nechal sešrotovat. "Nevím, proč těch případů není víc," říká Teplý, jenž zabavil nedávno dva vozy vietnamských trhovců. Vozili v nich padělky. "Když jim zabavíte jen padělky, oželí to. Auto je citelnější trest," říká.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Borik2, 01.10.2008 05:43
Achjo. Zase jen částečná pravda. Jedna věc je vozidlo zabavit, druhá věc je ho mít možnost kde uskladnit za zákonem daných podmínek (nepoškodit při odtahu, muset ho hlídat, ručit za něj...) a třetí možnost je výsledek nejistý - jak se rozhodne soudce? Prosil bych pana soudce z Mělníka, ať upřesní, co znamená "řádně zadokumentovat"? Ze zkušenosti vím vím, že soudu ani správnímu orgánu nestačí písemné vyjádření svědků policistů (těm se prostě nevěří), je potřeba i (nejlépe několik) civilních svědků. Toto jde třeba udělat při dopravní nehodě, ale nevím, jak bych sehnal lidi při běžné kontrole na rychlost, kde je pouze policista s radarem a proti němu se svým tvrzením řidič (s případnou osádkou vozu). V praxi to prostě funguje trk, že to tak tak stačí na to, aby se vyslovila pokuta nebo se to případně oznámilo do správního řízení, kde jako hlavní důkaz je samozřejmě brán výlsedek radaru a ne nějaké vyjádření policistů. Takže pokud soudci nestačí výsledek radaru, tak o jakých lepších možnostech zdoklumentování hovoří?
Giorgio, 01.10.2008 08:00
Podle mých informací od dopravní policie se zabavené auto může k řidiči dostat zpět jen tehdy, pokud si jej následně koupí ve veřejné dražbě. Auto mu policisté totiž zabaví trvale.
Drago5, 01.10.2008 19:33
Ono to hezky zní. Ale ve,te si, např. žena má za muže id*ota,ale má ho ráda,proto se nerozvede.Auto si koupili po svatbě,50% auta je její.Proč by měla ona+děti trpět za deb*la otce,který jezdí ožralý,nebo jako hnup.Sešrotování auta se mi zdá pak jako trest pro ostatní členy rodiny. Co pak např. když se někomu z té rodiny něco stane a bude ho třeba převést do nemocnice?Sice příjezd sanity má být do 15min.,ale tak tomu bohužel někde mimo větší místa není.Opět je tu problém. Co auta na leasing?Uživatel není majitel!Přijde leasingovka o majetek?.Auto za to nemůže,může za to řidič. Kam zajdeme dál? Můžeme třeba zbořit dům majiteli autobazaru který má na place auto s nesedícími údaji( ikdyž o tom třeba nemá páru protože je sice majitel,ale auto ověřuje jiný zaměstnanec.Co vy na to?
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů