any

any


----

Odstřely v tunelu Homole na D35: Dálnice se prodírá kopcem u Vysokého Mýta

Actualities
Iveta Nádvorníková | 14.02.2025
dalších 20 fotek
Odstřely na stavbě tunelu Homole na D35 u Vysokého Mýta. | foto: Deník/Iveta Nádvorníková
Pálíme! Bum, bum, bum... Na stavbě tunelu Homole na dálnici D35 probíhají pravidelné odstřely, které však díky hloubce prací nejsou naštěstí příliš slyšet v okolních obcích. Několik odstřelů v tunelu bylo na programu i v tomto týdnu, jak můžete vidět i ve videu v článku. Práce na tunelu navíc vyžadují i další speciální technická řešení. Dokončení půlkilometrového tunelu je plánováno na konec příštího roku, práce zatím pokračují podle harmonogramu.                  
Na budoucím dálničním tunelu Homole na D35 probíhají odstřely pravidelně i několikrát za den. Stavaři jsou ale v obou tunelových rourách zahloubeni desítky metrů, takže odstřely už nejsou v okolních obcích ani slyšet. „Pálíme,“ zakřičel střelmistr například tento čtvrtek, a za pár vteřin se z tunelu ozvalo několik dutých ran.

Příprava na odstřel v tunelu Homole na budoucí dálnici D35:
Ražený tunel Homole na D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem bude mít zhruba půl kilometru, ale terén kopce Homole u silnice I/17 je geologicky složitý a vyžadoval technické řešení na míru. Tunel Homole má být podle harmonogramu Ředitelství silnic a dálnic hotový v prosinci roku 2026. Dálniční úsek mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem ale stavaři dokončí už v srpnu 2026.

Tunel Homole podchází frekventovanou silnici I/17, po které denně projedou tisíce aut, která směřují na dálnici D35. „V pravé tunelové troubě jsme zahloubeni asi 93 metrů a v levé 120 metrů. Práce pokračují podle harmonogramu,“ uvedla Romana Šolcová z oddělení úseku výstavby dálnic z Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Příprava na odstřel zabere hodně času. „Musíme navrtat čelo na požadovanou délku záběru, v pravé troubě vrtáme 1,75 metru a v levé jeden a půl metru. Uděláme zálomy, navrtáme čelbu a poté přijdou střelmistři, kteří naládují do připravených otvorů plastickou a emulzní trhavinu. Používáme neelektrický roznět, časové zpožďovače, pak natáhneme šňůru, proměříme a střílíme,“ přiblížil postup odstřelu stavbyvedoucí Andrej Korba.

S prvními odstřely začali stavaři na konci ledna a denně se tu ozývají rány i čtyřikrát. „Člověk poblíž tunelu ucítí záchvěv, tlakovou vlnu a silný hluk. Ve vedlejších vesnicích to ale lidé neuslyší, nepoužíváme tolik trhaviny. Na jednu střelbu máme 60 kilo trhaviny, může být ale až 120 kilogramů. Tolik jsme ale ještě nestříleli,“ přiblížil práce jeden ze stavařů.

Čtvrteční odstřel byl na délku jeden a půl metru a dělníci počítali, že odtěží zhruba sto kubíků materiálu. Odstřely pokračují podle plánu, ale stavaři se blíží k dalším opatřením v tunelu. Na řadu přijdou speciální deštníky. O co jde? A jaké další zajímavosti zjistila reportérka Deníku při odstřelu u tunelu Homole? Více zjistíte v tomto článku ZDE.

Podívjete se na odstřel natáčený kamerou umístěnou uvnitř tunelu:
Zdroje:Deník.cz, ŘSD, Wikipedia.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů