Trendy krádeží vozidel v ČR a ve světě

Actualities
Karel Směšný | 31.10.2012
foto: Karel Směšný
Vloni bylo v ČR odcizeno 12 393 motorových vozidel. Každých 40 minut je odcizeno jedno vozidlo, denně je to 35 aut, průměrně za měsíc 1 050 vozidel. To znamená, že zloději ukradnou denně auta za minimálně 5,5 milionu korun.

Ke krádežím motorových vozidel dochází zejména v městských aglomeracích, na velkých parkovištích u supermarketů, hotelů, v rekreačních oblastech apod. K odcizení dochází především u těch typů vozidel, která jsou nejčastěji v provozu a u kterých je největší poptávka po náhradních dílech. Pochopitelně tak vede značka Škoda, následovaná VW a Fordem. Naopak běžné typy vozidel japonských a korejských továrních značek a vozidla méně rozšířených značek, např. americké vozy, jsou podle statistických přehledů odcizovány nejméně. V roce 2011 byl indikován nárůst počtu krádeží luxusních motorových vozidel, která jsou nejčastěji exportována do zemí východního bloku.

Podle názoru odborníků na automobilovou kriminalitu je zhruba 75 % odcizených vozidel umístěno zpět na český trh. Buď ve formě náhradních dílů, nebo po padělání identifikátorů (jako je VIN nebo identifikační štítky) jsou vozidla znovu prodána v ČR. Jen malá část převážně luxusních vozidel je exportována dále na východ.

Dobrou zprávou je, že počet odcizených vozidel v ČR klesá. Celkový pokles krádeží motorových vozidel v posledních letech lze přičítat zejména lepšímu technickému zabezpečení vozidel a dále pak otevření hranic v rámci Schengenu, kdy se stále větší počet pachatelů z České republiky zaměřuje na krádeže vozidel v zahraničí, a to zejména v příhraničních oblastech Rakouska a SRN. Srovnávání jednotlivých národních statistik není přesné, protože metodika se může lišit, ale je zjevné, že podobný trend poklesu krádeží je například i ve Švédsku, kde i počet odcizených aut je v posledních 3 letech obdobný jako v ČR.

V ČR je počet nalezených vozidel dlouhodobě na úrovni 37 % z celkového počtu odcizených vozidel. Tento parametr se sice v Česku takto neeviduje, ale lze jej odhadnout z počtu vozidel odvolaných z pátrání. V Holandsku, což je země se srovnatelným celkovým počtem registrovaných vozidel, je úspěšnost při nalezení ukradených vozidel výrazně vyšší, například vloni byla na úrovni 50 %. Tato úspěšnost však v této zemi dlouhodobě výrazně klesá. Například v roce 1995 byla přes 70 %, v roce 2005 již jen 60 %.
Důvodem poklesu je podle odborníků zejména otevření hranic v rámci schengenského prostoru. Automobily odcizené v Holandsku beze stopy mizí například v ČR, kde je velmi jednoduché odcizené vozidlo legalizovat.

Z uvedených informací vyplývá i několik praktických rad. Především významným preventivním opatřením proti krádeži motorového vozidla, je jeho kvalitní zabezpečení. Vozidlo je většinou již z výroby vybaveno imobilizérem nebo i autoalarmem, ale je vhodné jej dále zabezpečit mechanickým zabezpečovacím systémem (blokace řadicí páky), satelitním vyhledávacím systémem nebo bezpečnostním značením skel. Ideální je kombinace několika zabezpečovacích systémů. Čím více pro zabezpečení svého vozidla motorista udělá, tím více eliminuje riziko odcizení.

Například podrobná více než desetiletá statistika společnosti Cebia vykazuje na vybraném vzorku 100 000 vozidel o 96 % nižší počet krádeží automobilů označených kódem než je celorepublikový roční průměr. Na 1 odcizené vozidlo s označenými okny připadá 24 odcizených vozidel bez značení oken. Technologie značení skel se tak jeví jako jedna z nejefektivnějších forem zabezpečení a zároveň jako jedna z nejlevnějších.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů