Tankujete prémiová paliva?

Actualities
Adam Špaček | 28.08.2011
foto: OMV
Prodejci pohonných hmot nabízejí kromě standardních typů již delší dobu také paliva prémiová. Snad každého tak někdy při tankování napadlo, jestli si raději nemá připlatit pár korun za „lepší“ benzín nebo naftu. Projeví se ale druh paliva na provozu? Vyplatí se u vašeho vozu uvažovat o používání prémiových paliv?

Nejprve si řekněme, proč jsou některá paliva označována jako prémiová. Nejčastěji zmiňovanými parametry pohonných hmot jsou oktanové a cetanové číslo. Oktanové číslo u benzínu určuje odolnost paliva proti samozápalu při kompresi ve válci spalovacího motoru a obecně lze říci, že čím vyšší oktanová hodnota, tím většího výkonu lze dosáhnout. U čerpacích stanic se setkáte s benzínem oktanového čísla v rozmezí 95 – 100. U dieselových paliv je pak ekvivalentem cetanové číslo, které vyjadřuje schopnost vznícení nafty. Také zde platí, že čím vyšší hodnota, tím výkonnější palivo. Dle platné legislativy musí být cetanové číslo vyšší než 51 a u nejkvalitnějších naft dosahuje 65. Právě oktanové a cetanové číslo je u surového benzínu a nafty na nízké úrovni. Potřebných parametrů se tedy u obou paliv dosahuje přidáváním různých aditiv a právě jejich míra a kvalita odděluje prémiová paliva od těch standardních. Důvodem pro vývoj prémiových paliv je mimo jiné i technologický pokrok v oblasti motorů. „Formulace nových motorových paliv a jejich užitné vlastnosti se vyvíjejí a řídí podle vývoje motorů, palivových soustav vozového parku automobilů a jsou vždy výsledkem požadavku motorářů a technologických možností rafinerií s velkým přispěním fyzikálně-chemických účinků moderních aditiv. Dnešní moderní vozový park s elektronickými vstřikovacími systémy, vyššími teplotami a tlaky skutečně klade velké nároky na palivo.“ upřesnil nám pan Ing. Václav Loula, ředitel jakosti společnosti BENZINA s.r.o..

Prémiové benzíny lákají zákazníky na vysoká oktanová čísla, která zlepšují chod motoru a jeho výkon. Výhodou je také přítomnost speciálních aditiv. „Přídavné látky jako např. detergentní neboli čistící přísady pomáhají dlouhodobě udržovat v čistotě sací ventily, vstřikovače a spalovací systém. Speciální aditiva obsažená v prémiových benzinech ovšem také umožňují odstranění vzniklých usazenin a chrání motor a palivovou soustavu proti korozi.“ upřesňuje Ing. Pavel Kovář, Sales Manager OMV Česká Republika. Zvýšení výkonu vozu ovšem nemusí být jisté a je nutné pamatovat na jeho typ a výrobcem doporučené palivo. Vysokooktanové benzíny jsou vhodné pro moderní motory s vysokým kompresním poměrem a přímým vstřikováním, které jsou na tato paliva homologovány, případně se jim dokážou přizpůsobit. Při užívání vysokooktanových paliv ve starších motorech dochází k neoptimálnímu spalování a tím může paradoxně dojít ke snížení výkonu.

U nafty je rozdíl ve kvalitě paliva znatelnější. Zejména pak na chodu motoru a jeho kultivovanosti. „Čím vyšší cetanové číslo tím je nafta kvalitnější, motor má vyšší výkon, tišší spalování, menší spotřebu a méně nežádoucích zplodin hoření.“ dodává pan Ing. Loula. Samozřejmě i prémiová nafta obsahuje nadstandardní aditiva k zajištění dalších důležitých vlastností, jako je mazivost, ochrana proti korozi, snížená pěnivost, nebo detergentní schopnosti. Přidávány jsou do ní také inhibitory proti oxidaci a polymerizaci z důvodů eliminace vlivu přidávané biosložky. Pro využití prémiové nafty hovoří i její lepší vlastnosti v zimním období. Za nízkých teplot totiž v naftě dochází k zakalování, tedy srážení krystalků parafínů, a při použití nekvalitního paliva tak hrozí ucpání trysek vstřikování. Zimní balíček aditiv snižuje míru zakalování na přijatelnou úroveň i za nízkých teplot, jak nám upřesnil pan Ing. Loula: „Naše VERVA Diesel má po určitou část zimy filtrovatelnost minus 26 stupňů C.“

Vzhledem k pokroku ve vývoji motorů a nabízeným vlastnostem pohonných hmot se dle vyjádření prodejců podíl prémiových paliv na trhu stále zvětšuje. „Z oktanové skladby prodávaných benzinů je z pohledu poptávky Verva 100 druhým nejsilnějším druhem. Vzhledem k vývoji a modernizaci vozového parku směrem k dieselovým motorům se prodej prémiové nafty zdvojnásobil.“ Řekl nám pan Ing. Loula z Benziny. Stejně tak se vyjádřil i Pavel Kovář z OMV: “Obecně lze konstatovat, že poptávka po prémiových palivech v současné době roste. Trend úsporné a zároveň ekologické jízdy v posledních letech výrazně posílil a trh se tak přesouvá od nízkooktanových pohonných hmot k těm vysokooktanovým. Podíl na tom má i snaha samotných automobilových výrobců nabízet stále náročnějším zákazníkům vozy, které splňují ta nejpřísnější kritéria v oblasti výkonu, hospodárnosti, údržby a vztahu k životnímu prostředí.“ Prémiová paliva tak v současné době nabízí většina velkých čerpacích stanic, jako jsou Benzina (Verva 100, 95, Verva diesel), Shell (shell V-power racing), nebo OMV (Carrera 95, 100). Lepší vlastnosti paliv jsou samozřejmě vykoupeny vyšší cenou, která je přibližně o korunu na litr vyšší, než u standardních paliv. Zdali se vyplatí připlatit, jsme se zeptali pana Ing. Louly: „Dnešní opravy elektronických částí palivových soustav a vstřikovačů se pohybuji ve vyšších cenových hladinách. Proto i používání prémiových paliv má svůj ekonomický smysl.“ Stejný názor má i pan Ing. Kovář z OMV „Každý manažer firmy, která disponuje méně či více početným vozovým parkem, si umí spočítat, že investice do dražších pohonných hmot pro něj v konečném důsledku budou znamenat ušetřené náklady za provoz firemní flotily.“

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
David V, 29.08.2011 13:01
Jestli chcete s autem trhat silnici, kupte si takové, které už má rovnou nějaký výkon. 100 oktanovým palivem se toho mohoho dohnat nedá.
Ovšem toto je skutečná perla: "Trend úsporné a zároveň ekologické jízdy..." trend úsporné jízdy se dá přiřknout majitelům sazometů, kteří u nás Vervu tankují ne proto, že jsou ekologicky uvědomělí, ale proto, aby jim jiná nafta nepoškodila vstřikovací soustavu a konečně u sazometů nemůže být o ekologii řeč. Prémiové palivo pro benzín? Proč ne, pokud klesne spotřeba a smaže tím nárůst litrové ceny prakticky na stejnou cenovou úroveň, jsem pro. Určitě je příjemnější jízda s 98 nebo 100 oktanovým palivem než s klasickou N95, ale jak jsem psal v úvodu, závratný nárůst to nebude.
V autech jsem dříve zkoušel různá paliva a s vyšším oktanovým číslem byl motor v nízkých otáčkách ochotnější spolupracovat. Teď je mi to buřt, tankuju N95 Ultra u Globusu a jestli je lepší než klasická 95-ka nedokážu posoudit, protože tu jsem tam nikdy nebral. Teď jsem na zkoušku na blahořečení kolegy v práci zkusil Carerru 95, ale necítím žádný rozdíl oproti N95 Ultra, krom větších výdajů.
klobrch, 30.08.2011 11:17
Plně souhlasím s tímto názorem. Jde o obyčejný marketingový trik. Na kvalitu paliva jsou možná choulostivější nafťáky, ale u benzínu to nemá na nic vliv. Osobně mám moderní benzínový motor s 16-ti ventily a jezdil jsem i na ethanol E-85 a v pohodě. Ale pokud některý řidič neví co s penězma, tak ať si klidně kupuje BA- Na 100 a myslí si, jak mu to auto pojede. Navíc jsem přesvědčený, že skoro u všech českých benzínových pump je palivo křtěný v tom lepším případě denaturákem, v tom horším vodou. Podobné je to asi jako když si mladej klučina v rámci tuningu koupí sportovní hadrovej vzduchovej filtr a domnívá se o kolik, že koníků se mu rozrostlo stádečko koní pod kapotou.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů