Stošedesátkou" na dálnici? Vládní komise je proti

Actualities
iHNED | 31.12.2007
Záměr ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) i dalších politiků zvednout rychlost alespoň na některých nových úsecích dálnic na 160 kilometrů za hodinu dostal další trhlinu.
Proti nápadu se minulý týden postavila Rada vlády pro bezpečnost silničního provozu. "Rada vlády je sice jen poradní orgán, ale řada jejích členů je současně i v expertní skupině ministra Řebíčka, která má za úkol změnit silniční zákon," říká tajemnice rady a šéfka organizace BESIP Zuzana Ambrožová.
A ani "Řebíčkova" expertní skupina se zvyšováním rychlosti na dálnicích zabývat zřejmě nebude. V třiatřicetičlenném týmu padly jen dva návrhy na změnu rychlosti - jeden na zvýšení na 160 km/h na přehledných úsecích, druhý naopak na snížení na 120 km/h.

Rychlost v rukou politiků
Politici však mohou rychlostní limit zvýšit i bez ohledu na názory expertů. A sám ministr Řebíček, ale i jeho oponent z ČSSD Roman Onderka jsou pro zvýšení. Ministr pouze naznačuje, že proti názoru "své" komise nakonec asi nepůjde. "Názor, že někde by zavedení stošedesátky bylo možné a mělo by smysl, jsem nezměnil. Budu ale akceptovat jasná stanoviska komise," říká ministr Řebíček. Argumentů proti zvyšování rychlosti má Rada vlády dostatek.
"Zvýšíme-li svoji rychlost ze 130 na 160 km/h, budeme potřebovat k zastavení brzdnou dráhu prodlouženou o plných 51 %," upozorňuje třeba Jindřich Šachl z dopravní fakulty ČVUT. "Zatímco z rychlosti 130 km/h zastavíme po 120 metrech, při počáteční rychlosti 160 km/h budeme potřebovat 170 metrů," dodává. V praxi to znamená, že ve chvíli, kdy řidič, který jel rychlostí 130 kilometrů, už zastavil, ten který jel stošedesátkou jede stále ještě rychlostí 100 kilometrů v hodině.

Nejde jen o bezpečnost
"Před následky nárazu v takové rychlosti již neochrání ani bezpečnostní pásy kombinované s airbagy," uvádí Šachl v prezentaci, kterou spolu se svými kolegy připravil pro zasedání Rady vlády.
Aleš Vémola z Ústavu soudního inženýrství VUT v Brně upozorňuje, že s vyšší rychlostí roste i nutnost větších rozestupů mezi auty.
"Při 130 km/h to je bezpečný rozestup 36 metrů, při 160 km/h by to bylo už 44 metrů." uvádí Vémola.
Jenže nejde jen o bezpečnost, ale i ekologii. S vyšší rychlostí roste hluk, ale i násobně spotřeba paliva. Auto, které se rozjíždí z nuly na 160 km/h, spotřebuje o padesát procent více paliva než to, které zrychluje na 130 km/h.
Od zvýšení rychlosti na některých úsecích dálnic na 160 km/h zatím upustil i poslanec ODS David Šeich, který připravil nezávisle na ministerské expertní skupině svou verzi změny silničního zákona.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 31.12.2007 18:25
Pravdu díš. Nedávno jsem v televizi viděl nějakýho člena takový komise, honosil se nějakým hrdým názvem jako prezident asociace autoškol nebo tak něco a byl to už od pohledu ten klasickej asi 60 letej strejc v blbě padnoucím saku, 100% majitel fábie nejčastěji jedoucí v rychlým pruhu 125km/h. Podle toho rozumbadování v televizi bylo vidět, že svý nejlepší jezdecký období měl v časech stodvacítek a žigulíků.
anonym, 31.12.2007 19:45
Tak,tak. Nedávno jsem jel do Hranic na Moravě a před samotným městem je zákaz předjíždění nakladním vozidlům. Samozřejmně všechny kamiony nasraný v levém pruhu. Kousek dál stáli policajti a kontrolovali s dalekohledem pásy. Pokud se u nás tohle nezmění, tak to tady bude stát za hovno pořád! No a jak tady píše kolega nade mnou, pokud o tom budou rozhodovat 60tníci v klobouku, tak to tady bude čím dál horší. Já nejsem taky žádný mladík, je mi skoro 40let, ale myslím, že jezdím svižně a bezpečně. 160 na dálnici, proč ne. Jistě jsou úseky, kde by se tolik nejezdilo, ale na těch několika pěkných kouscích? Proč ne.
anonym, 01.01.2008 18:16
Zdůvodňovat svůj postoj proti zvyšování vyšší rychlosti na dálnicích zvýšenou spotřebou paliva a emisemi je poněkud absurní zejména proto, že v našem státě se platí spotřební daň z uhlovodíkových paliv, která je zahrnuta v jejich ceně. Kdo tedy pojede rychleji, zaplatí vyšší částku, tudíž bude pouze na něm, zda ušetří nebo ne. Navíc u nás jezdí stále mnoho aut, která i při poloviční rychlosti než je těch 160 km/h produkují značné množství mnohem jedovatějších plynů než je onen proklamovaný CO2.
Bezpečnostní faktor je jistě mnohem důležitější, nicméně právě delší brzdná dráha a větší rozestupy jsou na dálnici mnohem lépe uskutečnitelné než na jiných druzích komunikací. A jen na okraj: Ctěné členy komise mohu ujistit, že např. SAAB 9-5 má i v těch 160 km/h mnohem kratší brzdnou dráhu než např. Š 120 ve 100 km/h. Proč se na našich silnicích stále mohou vyskytovat takovéto nebezpečné polovraky, je mnohem adresnější otázka na tyto vládní experty, by z jiného soudku.
Prostě se opakuje situace, která tu byla před 15 lety, kdy se rozhodovalo, zda zvášit rychlostní limit ze 110 na 130 km/h..
anonym, 01.01.2008 18:57
No já mám taky pocit, že ty pozitivní věci se tady prosazují daleko hůř. Když se jedná o zdražování, tak to jde ihned. Když se řekne ve zprávách, že bude dražší galon ropy, tak už ráno je cena PHM o 50 haléřů dražší. Když se pak zese někdy maličko zlevní, tak to na pumpě ani nepoznáte. Je to tady banda lumpů!!!
anonym, 16.01.2008 11:18
No jasně, proč ne! Jim je to přeci jedno, maj řidiče a lítaj dvě kila. Pak je chytěj a hodí se to pod stul...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů