Statistiky spolehlivosti podle ADAC díl 2: Opel a Ford na chvostu mezi MPV a manažerskými modely

Actualities
Michal Štengl | 05.05.2016
dalších 8 fotek
Peugeot 308 | foto: Michal Štengl
Ve druhém díle se zaměříme na segmenty nižší střední a střední třídy, v nichž nejčastěji rudě září modely od dvou německých značek. Naopak nejvíc uspěla Škoda Octavia.

ADAC Pannenstatistik 2016 je žebříček spolehlivosti sestavený na základě výjezdů asistenčních vozů, tzv. žlutých andělů k porouchaným automobilům na silnicích v Německu. Tyto statistiky se tak odlišují od ADAC a TÜV, které je sestavují na základě výsledku návštěv stanic technické kontroly. Podrobnější popis metodiky a výsledky mini a malých vozů najde v tomto článku, který jsme uveřejnili minulý týden. Číslo v tabulce vyjadřuje počet poruch na 1000 registrovaných aut, přičemž následně je podle intervalu barevně ohodnoceno. Cokoliv zeleného je v pořádku, naopak oranžová, resp. červená znamená průšvih. Žlutá je průměr.
V tomto díle se podíváme na tyto dva segmenty - nižší střední a střední třídu.

Nižší střední třída
Pozici prodejně nejsilnějšího segmentu v Evropě odpovídá i největší zastoupení modelů. Celkem se v tabulce ADAC objevuje 39 modelů, a to jak prémiových, tak i tzv. masových. Navíc se v nich míchají různé typy karoserie, najdeme zde klasické hatchbacky, stejně jako MPV, SUV, kabriolety nebo osobní verze malých dodávek.

Poražení
Reputaci Peugeotu 307 příliš nevylepšil (alespoň podle ADAC Pannenstatistik) ani jeho nástupce 308, který má společně se svým předchůdcem hned tři červené a čtyři oranžové karty značící až příliš mnoho stojících aut na silnici. Nejčastěji to bylo kvůli vybitému akumulátoru, stávkujícímu vstřikování či přeskakujícím rozvodových řemenům. Nepříliš optimistický pohled je i na výsledky MPV Opel Zafira - tři červená pole, čtyři oranžová a jedno žluté. Stopku jim často vystavily problémy s recirkulací výfukových spalin, ucpané filtry pevných částic nebo vadné zapalování. Až ročník 2013 přinesl určitý náznak zlepšení výsledků Fordu Kuga, který měl hned dvě červená pole, a to za vadné dobíjení s následkem vybitého akumulátoru, až příliš často se ucpával filtr nebo zlobila regulace tlaku turba.


Peugeot 308


Opel Zafira


Ford Kuga

Vítězové
Toyota si napravuje pověst nejspolehlivějších aut, alespoň zde. Model Auris má totiž jako jediný všechna políčka v tabulce tmavě zelená, a to jak minulá, tak i současná generace. Tento kompakt také jako jediný dokázal narušit německé prémiové výrobce Mercedes-Benz, který uspěl s modely A a B, a BMW s řadou 1. Velmi dobře má našlápnuto i X1. Z masových modelů musíme vyzdvihnout Renault Mégane, který se stále zlepšuje. Spolehlivou stálicí je Volkswagen Golf.


Toyota Auris hybrid


Mercedes-Benz třídy A


BMW řady 1


Střední třída
Tato kategorie už není tak početná, objevuje se zde i tuzemská Škoda Octavia, kterou Němci (ale i Svaz dovozců automobilů u nás) řadí mezi vozy střední třídy. Mírně zde navíc převládají prémiové modely a s výjimkou dvou Japonců (Toyota Avensis a Mazda 6) jsou zde výhradně Evropané.

Poražení
Na pozoru by se měli mít především zájemci o ojeté Fordy S-Max a Mondeo, které jsou u nás velmi oblíbené. Oba využívají ve velké míře identickou techniku, takže mají i stejné potíže, a to hlavně ročníky 2006 až 2010, kterým komisaři vystavily červenou, resp. oranžovou „kartu“. Tyto vozy trápí vybité akumulátory, vadné řízení motoru, ucpané filtry pevných částic, defekty datové sběrnice CAN-BUS nebo vadná váha vzduchu. ADAC zde zmiňuje i vadné palivové čerpadlo. Zatímco v konkurenční TÜV Report se Opel Insignia umísťuje v horních patrech, v ADAC Pannenstatistik ji najdeme naopak na samotném chvostu. A to hlavně kvůli vybitým bateriím a vadnému přeplňování, kde zlobí regulace i samotné turbo. U benzinových motorů stávkuje zapalování. Žádná velká sláva to není ani v případě Volkswagenu Sharan, který se kromě obligátní vybité baterie potýká s nízkým tlakem oleje v motoru, vadnou recirkulací výfukových spalin, stávkujícím startérem nebo potížemi v pojistkové skříni.


Ford S-Max


Opel Insignia


VW Sharan

Vítězové
Nejspolehlivější vozy je třeba hledat mezi prémiovými výrobci, nejlepšího výsledku dosáhlo BMW 3 s pěti tmavě zelenými ročníky, jen o jeden méně mají BMW X3 a Audi A4. Chybu neuděláte ani s Audi A5 neb SUV Mercedes-Benz GLK či kabriolet SLK. Hegemonii prémiových modelů narušila pouze Škoda Octavia, která měla jediné žluté pole za ročník 2010. Dokonce porazila i VW Passat, který se zlepšil až v posledních letech.


BMW řady 3


Audi A4 Avant


Škoda Octavia



Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Petr S, 09.05.2016 16:13


I kdyby velký počet výjezdů ADACu šlo na výměny žárovek, jako že tomu moc nevěřím, tak by se to statisticky rozložilo mezi všechny značky rovnoměrně.
brin, 09.05.2016 17:15
To není pravda. Existují a existovaly auta, kde žárovky praskají tak nějak nadprůměrně. Třeba Fabia I.
Giorgio, 09.05.2016 17:25


No a to právě, jak píše brin, taky není pravda - některá auta na to trpěla chronicky, a tam by bylo právě zajímavé to sledovat. Ale ze statistiky ADAC se to nedozvíme. Mně ta statistika může být k smíchu tím spíše, že můj model v ní ani není - holt asi neměl dostatečný počet výjezdů, no a u manželčina F500 je mi to fuk, protože tam vím, jak tu žárovku vyměnit, neb jsem tam hned dal night breakery a zatím drží. Jinak je další věc i to, že Fiat používá vpředu žárovky GM Electric, které klidně vydrží i 15 let.
Petr S, 09.05.2016 22:15


A přitom Fabia dopadla celkem dobře. Takže primárně o praskajících žárovkách ta statistika asi nebude
Giorgio, 10.05.2016 05:16


Ovšem taky žádný zázrak a v roce 2007 už byla od jara na trhu fabia II. O žárovkách je méně, než byla, dneska je o těch akumulátorech. A když si vzpomenu, jak mě otravoval fusion (v daném stáří lepší i než yaris), tak mě statistika "spolehlivosti" nadzvedává. Jasně, kvůli tomu, že z ničeho nic přestane fungovat rádio a podsvícení palubky, nebo že se uvolní panty dveří, asi nebudu volat asistenční službu.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů