Téměř přesně 110 let poté, co oslavila představení prvního motoru ve své mladoboleslavské továrně, začala automobilka Škoda Auto vyrábět ve svém mladoboleslavském závodě nový nízkoobjemový motor, který využijí i ostatní značky koncernu Volkswagen.
Nový motor bude v Boleslavi nejen montován, ale bude tam i odléván blok motorů a obráběny některé důležité díly. Čtyřválcový agregát s přímým vstřikováním má objem 1,2 l s výkonem 77 kW, je přeplňovaný turbodmychadlem. "Na tento nový motor čeká např. mnoho zájemců o Škodu Yeti, letošní škodováckou novinku. Jím poháněný Yeti bude totiž nejlevnější z celé modelové řady, jeho cena začíná na 359.800 Kč. Podle prodejců je mezi potenciálními zákazníky největší zájem právě o tento model", uvedl mluvčí firmy Jaroslav Černý u příležitosti oslav 110 let výroby motorů v Mladé Boleslavi. Motor se však nebude montovat jen do Škodovek, ale i do vozů Audi, Volkswagen a Seat. Auta s tímto agregátem ponesou označení TSI. "Pro firmu půjde o jeden z nejdůležitějších motorů a jsme rádi, že se nám podařilo jeho výrobu alokovat do našeho závodu," řekl Milan Staněk, vedoucí výroby agregátů. Firma bude ve stejných prostorech vyrábět také novou převodovku MQ 100.
Při této příležitosti 110. výročí představení prvního motoru vyrobeného v Mladé Boleslavi,.byla v mladoboleslavském Škoda Auto muzeu otevřena nová expozice historických i současných motorů. Kromě obecně známých motorů pro osobní vozy se ale v Boleslavi vyráběly i agregáty pro jiná použití: např. navijáky pro letecké balony za první světové války, chladící jednotky v 60.-80. letech 20. století nebo licenční letecké motory L&K - Lorraine Dietrich a Škoda - Hispano Suiza. Výroba motorů v dnešní podobě byla v Boleslavi zahájena v závěru roku 2001 v hale M6 v tzv. nové motorárně. Každý den sjede z linek až 2800 kusů. Loni vyšlo z továrny na výrobu agregátů v Boleslavi 270.875 tříválcových atmosférických motorů 1,2 HTP a 538.069 převodovek MQ 200. Celkem bylo od roku 1899 v Boleslavi vyrobeno již více než deset milionů motorů.
Škoda Auto se kromě výroby pohonných jednotek věnuje také výrobě převodovek a náprav. Převodovky jsou v Mladé Boleslavi vyráběny od 1. ledna 2001 rovněž v hale M6 s výrobní kapacitou až 2900 kusů denně. Výroba převodovek zaměstnává ve firmě zhruba 800 lidí. Hlavním produktem automobilky je v současné době manuální pětistupňová převodovka MQ 200.
Discussion
Pavlik, 19.12.2009 12:32
Faceliftu se dočkáme, dle mého názoru, velmi brzy. Alespoň u roomsteru který je v západní evropě prakticky neprodejný. Co ale vymyslí s designem si nedokážu představit - fóbie i roomster jsou z designové síně hrůzy, takže horší to snad nebude.
Na spolehlivost této 1,2 si budeme muset opravdu počkat (zda bude nebo nebude), ale jak jsem psal výše - mé obavy se soustředí spíše na palivo, jehož vysoká kvalita je u přímého vstřiku naprosto nezbytná. Vlastnil jsem přímovstřik od mitsubishi (ten motor neměl chybu), ale nekvalitní palivo bylo okamžitě poznat. Mám proto důvodnou obavu z jízdy spíše na velfobin (či jiné aditivum k odstranění vody) nežli na benzín. Podle značky čerpací stanice se člověk zařídit nemůže - vždyť i slovutný shell v česku prodává, mírně řečeno, pochybnou kvalitu.
Druhá věc u tohoto motoru, o které pochybuji, je proklamovaná spotřeba. Mám krátkou zkušenost s reanaultovým 1,4 tce a spotřeba se od údaje výrobce liší o 2 až 3 litry směrem nahoru. Samozřejmě je dosažitelná i výrobcem udaná spotřeba, ale pouze s "kloboukem na hlavě" a rychlosti do 90 km/h.
rohYpnol, 19.12.2009 14:55
Fabia se mi celkem líbí (asi jsem sám :DDD), byť disproporci výška x šířka samozřejmě vnímám také. Nevidím v tom ale problém, protože síky tomu nabízí v podélném směru Fabia velmi dobrou prostornost. Roomster mi přijde taky fajn, psíš se mi na něm moc nelíbí ten předek z Fabie. Spíš jde o to, že si nedokážu představit, kam posunout design. Podle mě půjde u faceliftu opravdu jen o drobné retuše, protože nic radikálnějšího se s tím dělat v mých očích nedá.
S kvalitou paliva souhlas, ale koncernové motory nejsou na kvalitu nějak citlivé. TDi s nekvalitní naftou problémy nikdy neměly. Nynější TDi-CR už na tom budou logicky stejně jako konkurence. Přímovstřikové FSi také problémy neměly. Mohly jezdit i na Natural95, přestože byly primárně stavěny na 98. Zrovna v tomhle myslím, že koncern ví, co dělá.
Proklamovanou spotřebu neřeším. Malooběmové turbomotory jsou dělané pro "zelené byrokraty", kteří se rozplývají nad 120g CO2.km-1. Příkladem může být Bawor 116d nebo Mazda 3 z 2,2l dieselem, kde reálná spotřeba je podle mě snad i lepší než u mnohých rádobyúsporných malooběmových motorů... But CO2 rulez is da best, because of brusel nad greencompanies... Heal the world!
Pavlik, 20.12.2009 08:59
Nemůžu souhlasit, že FSI neměly problémy s palivem. Já vím, že jezdí na N95, ale já měl na mysli "kvalitu" paliva. Benzínový přímovstřik je prostě citlivý na "vodu" v palivu a celkově jeho čistotu. Najezdil jsem s ním přes 100 tisíc km soukromým a cca 60 tisíc služebním (právě 2,0 FSI), takže zkušenosti mi v tomto ohledu skutečně nechybí.
Spotřebu já na rozdíl od tebe řeším, neboť najezdím 30-40 tisíc za rok - to už litr rozdílu ve spotřebě dělá slušné peníze. Proto poslední roky používám diesely jak soukromě, tak pracovně.
PS: prosím, nepoužívej angličtinu, když to neumíš - překlepy snesu, ale gramatika je zcela špatně.
rohYpnol, 20.12.2009 12:14
Vezmu to od konce - ono to ani nemělo být gramaticky správně ;).
Spotřebu neřeším v tom smyslu, že mě v podstatě nezajímají jejich PR kecy o nižší spotřebě a deklarované tabulkové hodnoty se pro mě změnily na řádky, které v podstatě ignoruji. Reálně mě samozřejmě spotřeba zajímá (a koho ne?). Co se přímovstřiku FSI týká, můžeš trochu rozvést problémy? S nikým, kdo by si stěžoval, jsem se nějak nesetkal (nezpochybňuji tím tvé zkušenosti!!!!!). Díky
Pavlik, 22.12.2009 09:25
Tak jsem se konečně dostal k netu a mohu rozvést problémy s přímovsřikem. Nebyly to problémy "technického" rázu, ale s kvalitou paliva. Jakmile s takovýmto motorem nabereš palivo s "vodou", nebo jinak nečisté - okamžitě to poznáš. Motor hůře startuje (většinou napodruhé), kolísají otáčky, škube....projevilo se mi to u GDI i FSI. Proto jsem laboroval s hledáním "odzkoušené" čerpačky asi 4 měsíce. Přičemž jsem nakonec zjistil, že hlavně záleží na tom, co vlastně rafinérie dovezla - kvalita prostě kolísá. Navíc zdůrazním, že jsem nikdy nebral u bezejmenných čerpacích stanic. Takže jsem víceméně kupoval ke každé druhé nádrži paliva plechovku velfobinu - což mi prostě vadí. Jinak s technikou motorů jsem problémy neměl a oba považuji za zdařilé (1.8 GDI a 2.0 FSI). Jen GDI mělo citelně nižší spotřebu (6,3 l). S FSI jsem jezdil při stejném stylu za 8,0 přičemž rozdíl ve výkonu byl suběktivně neznatelný (papírově 92 / 110 kw).