Automobilový svět aktuálně žije aférou Volkswagenu. Automobilka podváděla při měření emisí svých dieselových motorů. „Podvodné“ motory jsou i pod kapotami škodovek.
Preciznost, kvalita dílenského zpracování, poctivost – na tom všem si německé automobilky v čele s Volkswagenem vždy zakládaly. Nebo to spíše doposud tvrdily, minimálně Volkswagen má ale tuto pověst silně poskvrněnou. Zprávy o jeho podvádění při měření emisí u TDI motorů obletěly celý svět.
Vše prasklo minulý pátek 19. září – v tento den byl Volkswagen obviněn americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) z použití nelegálního software, jehož prostřednictvím auta maskují produkci nadlimitního množství škodlivin ve výfukových plynech, konkrétně oxidů dusíku.
Podle amerických úřadů je tímto nelegálním software vybaveno přes 11 milionů vozidel, a to nejen značky Volkswagen, ale například i Audi nebo Škoda. V případě domácí automobilky se jedná o koncernové motory TDI s kódem EA 189, se kterými jezdí starší modely fabia, octavia, superb, rapid nebo roomster, vyrobené v letech 2009 až 2013.
Počet aut s nelegálním software nemusí být konečný, jelikož úřady nejen v USA, ale také v Evropě začaly tento skandál vyšetřovat. V sousedním Německu se budou zkoumat emise nejen volkswagenů, ale i jiných automobilek.
Už nyní má kauza na značku VW obrovské dopady – ze strany USA firmě hrozí sankce ve výši až 18 miliard dolarů (437 miliard Kč). EPA také požaduje stažení 482 000 prodaných vozidel, která porušují tzv. zákon o dýchání čistého vzduchu. Patří sem vozy modelových řad jetta, beetle, Audi A3 a golf vyrobených v letech 2009 až 2014, postižené jsou také passaty vyrobené mezi lety 2014 až 2015. Navíc klesá hodnota akcií společnosti, v pondělí se propadly o více než 18 % na tříleté minimum (v řeči peněz to znamená ztrátu asi 14 miliard eur, což je téměř 380 miliard korun).
O rozsahu průšvihu svědčí i rezignace výkonného ředitele společnosti Martina Winterkorna. Zdali bude hříšníků ještě více, ukáží pravděpodobně nejbližší dny.
Discussion
M.See, 27.09.2015 09:02
Já Fordy moc neumim, ale jestli jsem pochopil že od EURO 3 se u atmo benz dávaly EGRy, tak nesouhlasím, rozhodně ne u všech, mám P206 1,6 16V benz a to plní EURO4 bez EGR.
Jinak souhlas s tím že EURO4 je mnohem čistější, ale to je (MĚL BY BÝT) ostatně princip každého dalšího EURO limitu. Můj osobní názor na to je ale drtivě negativní, protože jak jsem psal - nikdo neměří zplodiny při regeneraci FAPu, ani při homologaci motorů, natož při měření emisí. Což je ale dost napytel když každých 500-1000km diesely to svinstvo vypalují a pouští do ovzduší. Každý ví že k tomu dojde jen za daných podmínek, které musí vozidlo splňovat, takže k tomu dojde kus za městem, ať si to vesničani a příroda užijou.. To mi nepřijde moc férově vymyšlené. O tu přírodu by mělo jít prioritně. (leč to je otázka do pranice jestli je víc příroda nebo člověk).
A už vůbec férové mi nepřijde při pohledu na průměrné stáří a najeté km průměrného českého vozítka, analogicky reálný stav zanesení sání tou "vychytávkou" jmeném EGR a tím pádem, jak jsem již psal mnohem horším plněním motoru, což má za následek v celém spektru větší spotřebu a horší emise. Bylo by zajímavé kdyby na toto téma (nový / přiucpaný motor) někdo udělal porovnání z hlediska složení výfukových plynů. A když se přidají olejové výpary jdoucí taktéž do sání z motoru, jemuž kroužky vlivem kilometrů netěsní jak mají, toto vše pomalu ale jistě přiucpává KAT (i FAP), ve finále je z toho celé spektrum "kazítek" které mají za následek mnohem horší složení emisí oproti stavu nového motoru.
Zkrátka to, co bylo zamýšleno, možná nebylo špatné, ale realita je teorii natolik vzdálená že bych se nedivil, kdyby auto splňující horší eurolimit, neubsahující tyto "vychytávky", v reálu při nájezdu 250000+km mělo emise lepší. Uvěřím až to někdo změří...
(A každý víme, že v ČR auto, pokud je v ucházejícím stavu, ve 250000km na šrotiště ještě tozohdně nejde.)
mykovec, 27.09.2015 15:31
nejméně od Euro II, možná i od Euro I, aby automobilka byla "ekologicky vpředu". Motory obou mých Euro II aut EGR mají. Jestli pod tím teda rozumíme trubku, která vede z výfukových svodů do sacího kolena přes nejaky placatý ventil. Jelikož mi přišlo jako pěkná zhovadilost, tlačit spaliny do motoru, tak jsem to nejprve ucpal u ventilu mincí, posléze když trubka praskla u svodů, zašrouboval jsem její zbytek pěkně opracovaným šroubem M16 a kamnářským tmelem s odolností 1200 °C. Na emisích bez problémů, oni totiž měří jen oxidy uhlíku a nikoliv dusíku. Těžko říct, jestli životní prostředí odstranění EGR nějak více poškozuje. Jezdím většinou na půl plynu, kolem max 2700otáček, to mělo egr foukat zrovna ten bordel, ale zase proud splodin není tak silný, aby to katík nepobral
kristian2, 28.09.2015 13:41
Jeto smutné ,ale unás se řeší za kolik to jezdí a ne co se vypouští z výfuku.
, 05.10.2015 08:56
Díky za názor, aféru budeme samozřejmě dále sledovat...