„Dubnové statistiky registrací nových osobních aut jsou mírným povzbuzením především pro ty, kteří chtějí vidět evropský automobilový trh v růžových barvách. Růst je však zřejmě způsoben větším počtem pracovních dní oproti loňskému roku, takže přepočtené statistiky budou i nadále vykazovat pokles, byť menší než v předchozích měsících. To však můžeme považovat za pozitivní signál. Za letošní rok tedy s největší pravděpodobností trh udrží jednociferný pokles a mohl by dosáhnout svého dna. Vývoj v dalším období bude záviset na tom, zda klíčové ekonomiky Německa a Velké Británie porostou natolik, aby vyvážily očekávaný pokles ve Francii a Itálii. V příštím roce bychom se tak mohli konečně dočkat alespoň stagnace.“
Samotný duben má své vítěze a poražené. Mezi úspěšné automobilky se ale neřadí žádný výrobce z Česka. Dařilo se jiným. Například dlouhodobě ztrátová španělská značka Seat rychle roste. Firma, která byla odepisovaná, najednou vykazuje dvouciferný růst. V dubnu meziročně o 35,4 procenta, ale i za celý rok je Seat jednou z nejrychleji rostoucích evropských automobilek, a to napříč Evropou. Pomáhá nový model Leon, který se konečně trefil do vkusu zákazníků. Poněkud stranou ale stojí model Toledo, který se vyrábí v Česku v mladoboleslavském závodě Škody.
Stále se nedaří ani Citroënu a sesterskému Peugeotu. A to ani na domácím trhu. Obě značky si ale hodně slibují od nových modelů. Starosti jim přidělávají spíše provozní záležitosti. Část jejich francouzských zaměstnanců čtyři měsíce stávkovala na protest proti propouštění a zavření jednoho závodu.
Další vývoj prodejů aut v Evropě, který je klíčový i pro český automobilový průmysl, bude záviset zejména na síle oživení hlavně v Německu a Velké Británii a na míře problémů Francie a Itálie. Očekává se ale, že za celý rok čeká prodeje aut další - byť už mírný - pokles. Automobilový průmysl v Evropě si tak sáhne na své dno posledních dvou desetiletí.
Zdroj: IHNED