Přihlásit automobil ze zahraničí může stát dost peněz

Actualities
TZS | 01.12.2005
Pokud si někdo koupí auto v zahraničí a chce s ním jezdit v Česku, může narazit na potíže. České doklady k vozu totiž mohou stát tolik, že původně výhodná nákupní cena výrazně ustoupí do pozadí a prim začnou hrát starosti.

Pokud si někdo koupí auto v zahraničí a chce s ním jezdit v Česku, může narazit na potíže. České doklady k vozu totiž mohou stát tolik, že původně výhodná nákupní cena výrazně ustoupí do pozadí a prim začnou hrát starosti. V přihlašování ojetin došlo k několika změnám.

Při dovozu nových a mírně ojetých automobilů ze zemí Evropské unie nebývá při schvalování v Česku většinou problém. Vozy mívají takzvanou evropskou typovou neboli globální homologaci, neplatí se za ně clo, prakticky stačí odečíst původní a přičíst naše DPH.
Pokud se však někdo rozhodne využít cenově výhodnějších nabídek automobilů třeba na ruském trhu, může tvrdě narazit. Například Chevrolet Niva je určen výhradně pro Rusko, takže nesplňuje bezpečnostní ani emisní normy, které platí v Česku a Evropské unii. Podobné to může být i s jinými značkami určenými pro Ukrajinu nebo motocykly vyrobenými pro další východní trhy. V drtivé většině případů je ani schválit nelze.
Individuální dovozy se řídí zákonem č. 56 z roku 2001, zejména § 34 a 35 v aktuálním znění. Ze zákona například vyplývá, že důležité je, zda automobil má, či nemá evropskou typovou homologaci a zda je, či není starší osmi let. Pokud vůz typovou homologaci má, je vyznačena na typovém štítku vozidla (podrobnosti na www.usmd.cz). Typový štítek lze poznat podle toho, že je na něm vyznačen sedmnáctimístný znak, který je vyražen do karosérie, takzvaný VIN. Pokud typovou homologaci vůz nemá, nesmí být starší osmi let (stáří vozidla se počítá od první registrace v zemi původu); v takovém případě se dovozový protokol vydává ve stanici technické kontroly pověřené dovozy automobilů. Tato auta musí splňovat emisní normu EURO 2.
Pokud typovou homologaci má, stačí opět zajet na STK pověřenou dovozy. V tomto případě nemusí vozidlo splňovat emisní normu EURO 2. Jestliže se ve druhém případě jedná o vůz starší osmi let, musí protokol vystavit pověřená zkušebna.

Nová auta z EU to mají nejjednodušší
Od loňského května platí, že pokud si někdo koupí nové auto v některé ze členských zemí Evropské unie, nemusí proceduru v STK podstupovat. Stačí vůz zaregistrovat. Znamená to, že pokud si někdo vybere nový vůz řekněme v Mnichově, dostane namísto technického průkazu doklad o technických parametrech auta (COC list), vyřídí si převozní značky a doma pak na patřičném dopravním úřadě dostane malý a velký technický průkaz, jako kdyby si vůz koupil kdekoliv v Česku.
Běžný postup při schvalování ojetého vozu v Česku tedy začíná návštěvou stanice technické kontroly, od které majitel auta žádá technický protokol o dovozu, pokračuje případnými opravami či úpravami dle v Česku platných norem a končí zaplacením zákonného pojištění a návštěvou dopravního úřadu, který vydá oba technické průkazy.

TIP: Dovoz ojetin stále roste

Mezi první a druhou instancí může nastat několik zádrhelů. "Při návštěvě STK je třeba zkontrolovat především konstrukční odlišnosti nebo závady," tvrdí Petr Říha, vedoucí zkušebny Chodovec Ústavu silniční a městské dopravy - Dekra. "U mimoevropských automobilů našim předpisům nejčastěji neodpovídají barva blinkrů, jejich zapojení nebo výšková regulace světel. Občas se stane, že některé potřebné údaje pro technický průkaz nejsou k dispozici. Pak STK vystaví takzvaný výpis z technických údajů a s ním je třeba navštívit akreditovaného dovozce značky, který vše doplní. V případě, že některý údaj dovozce nezná, musí náš ústav potřebné údaje změřit."

 TIP: Na vlastní pěst pro ojeté auto do EU: V ČR existuje řada specializovaných firem, které na objednávku dovážejí ojetá auta z ciziny. Pro kupce jsou jejich služby relativně rychlé a pohodlné. My vám teď ale dáme návod, jak si ojeté auto z EU můžete dovézt na vlastní pěst. 


Taková měření mohou stát i několik desítek tisíc korun.
"Často řešíme vozy z USA a Kanady. Pokud jsou starší osmi let, nelze je schválit," tvrdí Petr Říha. "Naprostá většina těchto automobilů se dostane až do zkušebny zejména kvůli emisím a hluku. Tyto vozy mívají někdy například pevná zpětná zrcátka, takže při nárazu do chodce mu mohou velmi ublížit. V takovém případě je nutno vůz upravit. U některých méně závažných případů, jakými jsou například okna nebo pneumatiky homologované podle jiných než evropských předpisů, lze žádat Ministerstvo dopravy o výjimku."
To vše je časově i finančně náročné, a tak čerstvou novinkou z tohoto měsíce je služba Ústavu silniční a městské dopravy, která vozidlo převezme a zařídí vše potřebné pro schválení na dopravním úřadě.

Motocykly mívají potíže podobné
Pro dovoz motocyklů platí obecně stejná pravidla jako pro automobily. U motorek dovezených z USA se v naprosté většině případů musí předělávat obrysové světlo v hlavním světlometu. Americká norma jej umožňuje nahradit stále zapnutými blinkry. Parabolu je proto třeba vyměnit nebo dokoupit obrysové světlo a přimontovat ho samostatně. Největší potíže pak bývají s chopry a speciálně vyladěnými výfuky, které nesplňují normy na hlučnost.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Ivoss, 13.02.2006 10:05
Pokud dováží soukromá osoba, platí v zahraničí cenu s jejich DPH a u nas už žádnou daň nepřiznává. Pokud dováží firma, je to složitější a trochu dražší. Auto s homologací ES a splnujici normu euro 2, pokud je to dolozitelne, lze prihlasit bez problemu a to ikdyz je starsi nez 8 let.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů