Představujeme hybridní technologie BMW

Actualities
Karel Směšný | 19.06.2011
Hybridní systémy pohonu umožňují účinnější využívání potenciálu vozu a v jeden okamžik dokážou nabídnout jak více síly, tak také úspornější provoz.

V principu lze říci, že hybridním systémům různých koncepcí je společné doplnění spalovacího motoru elektrickým okruhem s akumulátory a jedním či více elektromotory schopnými pracovat též jako generátory. Tím se zvyšuje flexibilita celého systému a současně je zajištěna schopnost účinnějšího využívání různých druhů energie, které jsou při jízdě automobilu přítomné. Mezi nejvýznamnější přínosy hybridních systémů pohonů obecně patří schopnost rekuperace značného množství kinetické energie automobilu a její opětovné využití pro pohon vozu.

Mnichovská vize hybridního supersportuV roce 2009 značka BMW představila vizi supersportovního vozu Vision EfficientDynamics, který se vyznačuje sportovními parametry jako je zrychlení z klidu na 100 km/h během 4,8 sekundy či nejvyšší rychlost 250 km/h. To vše při spotřebě v kombinovaném cyklu jen 3,8 l/100 km a produkci CO2 99 g/km, což je jen těsně pod magických 100g/km. Tento koncepční automobil se vyznačuje specifickými technologiemi. Jednou z nich je hybridní hnací soustava, která spojuje přeplňovaný vznětový tříválec 1,5 litru s výkonem 120 kW/163 k (svého času vznětový motor s nejvyšším litrovým výkonem na světě) a dvojici elektromotorů. Zatímco první s výkonem 25 kW (krátkodobě 38 kW) je umístěn mezi motorem a převodovkou před zadní nápravou, druhý s výkonem 64 kW (na zhruba 10 sekund 104 kW) pohání přední kola, a je tudíž základem funkce aktivního pohonu všech kol. BMW již oznámilo, že v duchu tohoto koncepčního vozu již připravuje budoucí sériový sportovní vůz.

Hybridní technologie v sériové produkciJiž nyní bavorský výrobce nabízí dvojici hybridních modelů, které se však liší svým zaměřením a jemu přizpůsobeným řešením hybridního systému pohonu. Zatímco model BMW ActiveHybrid 7 je tzv. mild-hybridem, model BMW ActiveHybrid X6 je full-hybrid. U BMW ActiveHybrid 7 se počítá s častějším používáním při jízdách na delší vzdálenosti, a tak bylo zvoleno řešení, kdy je elektromotor schopný asistovat při akceleraci či vyrábět elektřinu umístěn mezi motorem a převodovkou. Celý systém využívá lithium-iontové akumulátory. V provozu dosahuje celkového výkonu hnací soustavy 342 kW/465 k a točivý moment 700 Nm. Kombinovaná spotřeba tohoto modelu přitom činí 9,4 l/100 km, což znamená ve srovnání s výchozím modelem BMW 750i pokles o přibližně 20 procent. Plně hybridní BMW ActiveHybrid X6 sází na složitější hybridní systém, spojující dvojici elektromotorů/generátorů, které jsou v případě potřeby schopné automobil pohánět pouze na čistě elektrický pohon. Řešení tohoto hybridního systému pohonu nepřináší pouze účinnější chod celého systému, který se projevuje snížením spotřeby paliva a současně také zlepšením dynamických schopností automobilu.Rozšíření nabídky hybridních modelů značky BMW bude pokračovat automobilem postaveným na základě koncepčního vozu BMW Concept řady 5 ActiveHybrid, který se představil v loňském roce. Tento vůz přináší celou řadu progresivních hybridních technologií. Hybridní systém je v tomto případě tvořen spojením zážehového přeplňovaného šestiválce, elektromotoru, samočinné převodovky a akumulátorů. Unikátním technologickým řešením, které je další evolucí, je energetický management s analýzou jízdních podmínek. Kromě samotných komponentů hnací soustavy totiž bere v potaz také další systémy v automobilu a jejich energetické nároky. Současně dochází rovněž k účelnějšímu využívání informací poskytovaných jednotlivými systémy vozu – například navigačním systémem. Systém například rozpozná, že zanedlouho přijde dálniční klesání, dojde k takovému řízení úrovně nabití akumulátoru, aby se následně v maximální míře využilo klesání k jeho dobití.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Honza42, 19.06.2011 21:10
Systém inteligentního řízení nabití aku mne napadl taky. Je to logické. Pokud mají být baterky opravdu využity pro rekuperaci maximálně, musí auto vědět co bude následovat. Takže při přejezdu kopce před vrcholem stoupání vysaje baterky nadoraz, protože bude předpokládat jejich následné dobití zadarmo.
Ale když se řidič takového auta rozhodne předjíždět, nebude vědět zda po sešlápnutí pedálu bude k dispozici 120kW nebo 250kW. Může si to zjistit někde na palubním přístroji. Jenže to už je poněkud omezující a hlavně nebezpečné.

Auta se složitostí za chvíli vyrovnají raketoplánu. Jsou to politicky vynucené hodně drahé úspory paliva, ekonomicky pravděpodobně zcela nesmyslné.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů