Z výsledků průzkumu společnosti GE Money Auto vyplývá, že téměř polovina řidičů plánuje v příštích dvou letech koupi nového či ojetého vozu.
„O koupi nového nebo ojetého automobilu nejčastěji uvažují majitelé vozů starších sedmi let. Šest z deseti zájemců preferuje ojetý vůz a za auto hodlá utratit maximálně 200 000 korun,“ říká Milan Beutl, generální ředitel GE Money Auto, a dodává: „Nejdůležitější
kritéria pro výběr ojetého auta jsou kromě ceny zejména technický stav vozidla, jeho stáří a spotřeba. Ta hraje v souvislosti s rostoucími cenami pohonných hmot stále důležitější roli.“
Z výsledků průzkumu také možná trochu paradoxně vyplývá, že ženy častěji než muži kladou při koupi vozu důraz na
praktické parametry, jako je
dostupnost servisních služeb nebo počet osob, které lze v autě převážet. U nových aut lidé obecně více zohledňují výkon motoru a poskytované vybavení v ceně vozidla.
Co se týká financování pořízení, tak o úvěru vyřízeného přímo u prodejce uvažuje polovina respondentů, stejně jako o půjčce u banky. Úvěr je jednoznačnou volbou, pokud zájemce o koupi vozu nemá dostatek vlastních finančních prostředků. Maximální výši
měsíční splátky preferují zákazníci nejčastěji do výše 3000 korun.
Struktura vozového parku také ukazuje, že zhruba 55 procent Čechů má v domácnosti
jeden osobní automobil, 23 procent domácností disponuje dvěma vozidly a devět procent třemi a více auty. Naopak 13 procent tuzemských domácností podle letošního průzkumu nemá žádný automobil a jejich podíl je o čtyři procentní body vyšší než v roce 2008.
Průměrné stáří vozidel podle průzkumu činí 12 roků. Starších sedmi let je 75 procent vozů v českých domácnostech. Automobil mladší než tři roky uvedlo pouze šest procent respondentů. Nejoblíbenější značkou je Škoda, za kterou s výrazným odstupem následují Ford, Renault a Peugeot.
Přibližně polovina účastníků průzkumu také uvedla, že by
omezila jízdy automobilem, pokud by cena pohonných hmot vzrostla nad 38 korun za litr. Při současné ceně benzínu kolem 35 korun za litr se chystá omezit jízdy třetina řidičů.
Discussion
tomaskrtek, 23.05.2011 09:36
takhle má nastavený systém každá úvěrovka, bankovní i nebankovní. pro kupce je potom samozřejmě lepší si zajít přímo do banky, bez prostředníka, vyřídit si spotřebitelský úvěr a do baziše jít s hotovostí. jenže lidi jsou líní jak vši a tohle je jim zatěžko udělat. a taky je faktem že úvěr na auto v bazaru dostane každej, v bance ne.
rojack, 23.05.2011 13:28
Plivač neplivač, to s tím nesouvisí.
Snad je to tím, že jsem vychován v duchu myšlenky "nejdříve našetři, potom kupuj". Samozřejmě, že na bydlení za 5M tohle praktikovat nejde, tady úvěr beru, ale na auto......
To mě fascinovalo, jak v jednom z nových rozhovorů s fotb. Kukou, který rozebíral průser Slavie, uváděl jako největší tragedii, že mladí čutálisti teď ve Slavii nemaj na splátky leasingu na auto. Prý - to je mentalita mladých fotbalistů, první prachy, a hned si koupit co nejdražší auto. Ne bydlení, ne třeba Forda, ale hnedle Meďáka, Porsche nebo Ferrari. Zadlužit se. A pořádně.
Takže, na auto, úvěr - ne.
tomaskrtek, 23.05.2011 14:55
pro ty je to životní postoj, rychlý prachy, rychle vydělám, rychle utratím.
taky jsem zažil jak se parta čutálistů štengrovala kdo nechal víc v servisu...
jeden tam za svoje féro nechal tři mega za rok...
ale vydělal deset, tak ho to asi moc nebralo.
já třeba zase moc nechápu ty hypotéky-kdo ti zaručí že za dvacet třicet let budeš vydělávat? a zrovna tady kde sis koupil dům/byt?
to mi přijde jako vyloženej hazard.
oproti tomu kára na liz je sranda...
David V, 23.05.2011 15:11
Na obojím je něco, nicméně auto není nutnost, ale střecha nad hlavou ano. Auto hodnotu ztrácí, ale střecha nad hlavou si hodnotu nechává (může i růst i ztrácet).
Auto na úvěr nepodpořím, protože se dají koupit auta za jednu měsíční splátku leasingu a klidně mohou rok sloužit. Ano nebudou luxusní, nebudou extra bezpečná ani reprezentativní, ale svou úlohu splní. Třeba u nás v domě je kluk mýho věku, který provozuje Fáčko. Má ho pěkný (nemyslím styling), udržovaný bez koroze, stojí venku a motor má zdravý zvuk. Cena takovýho auta nebude moc přes 15 tisíc. Ano je nutné hledat, ale rozhodně není nutné se zadlužit kvůli autu. Já taky prodal auto do rodiny za 25 tisíc plně funkční se sadou zimních kol a zahrádkou, které 2 roky jezdilo s jedinou neočekávanou zásadnější investicí cca 3000 za immo a spínací skříňku.
Co se týká hypotéky, tak mě straší stejná věc, jakou uvádíš. Budu schopen 30 let splácet třeba 15 nebo 20 tisíc měsíčně, abych měl ještě peníze na běžný provoz rodiny? Navíc za 30 let za nemovitost zaplatím 2x tolik než byla její hodnota na počátku. Bude v té době skutečná hodnota odpovídat těm prostředkům, které jsem do ní vložil? Měli jsme kliku a za dopalcení dluhu jsme získali obecní byt a nájem je pořád podstatně nižší než bych několik let platil jen úrok z hypotéky. Bohužel tuto možnost každý nemá a ne každý je schopen si ta čísla porovnat.
Petr S, 23.05.2011 15:37
Pokud splátka hypotéky je stejná nebo dokonce menší než komerční nájem (bez energií), tak není moc co řešit (můj případ). Ono taky nevíš kde budou nájmy za 20 let a bez peněz tě vyhodí i z nájmu. Ideální je si vzít hypotéku, kterou reálně splatím do cca 10 let. A ne za každou cenu koupit megabarák co budu splácet 30 let a i náklady na provoz budou zbytečně vysoký. Jinak jo, za 30 let se nemovitost zaplatí cca 2x, ale nejpíš bude mít i 2násobnou cenu. Zvlášť pokud se mezitím trochu rozjede inflace.