Policie posílí, u nehod bude na počkání

Actualities
iHNED | 04.11.2008
Když dnes řidič nabourá, má jednu jistotu: než policista vše nafotí a sepíše, utečou podle policejních statistik v průměru dvě hodiny. I s čekáním na příjezd policie se čas prodlužuje třeba i na dvojnásobek.

Vedení policie teď tvrdí, že se vše výrazně urychlí. K většině nehod už totiž od ledna řidiči nebudou policii volat. Místo toho si na místě sami havárii zdokumentují pro pojišťovnu.
A policejní šéfové si od toho slibují, že se tím jejich lidem uvolní ruce a budou moct přesunout tisíc policistů do terénu: měřit rychlost, hlídkovat na přechodech a dohlížet na dopravu na přetížených silnicích.
"Máme zhruba čtyři tisíce policistů u dopravní policie, z toho dva tisíce se věnují jen vyšetřování nehod. Chtěli bychom, aby těch, kteří vyšetřují, bylo jen tisíc a druhý tisíc ať se věnuje prevenci," říká náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

K havárii za čtvrt hodiny
Od začátku roku už budou policisté vyjíždět jen k nehodám se škodou nad 100 tisíc, tedy o polovinu vyšší, než jak to platí dnes.
Dopravní policisté tak budou mít méně práce. Navíc řidiči méně vážných havárii budou muset podle zákona sami vyplnit formulář o tom, jak se nehoda stala - což nyní také dělá policie.
A policii od ledna odpadne i povinnost rozhodnout, kdo bouračku zavinil. Formulář, vyplněný řidiči, poputuje pojišťovnám, které samy určí, kdo škodu zaplatí.
Policisté tak do celého koloběhu vůbec zasáhnou jen v případě, že půjde o nehodu s vyšší škodou nebo když se při ní někdo zraní či zemře.
Změny pak podle policejních šéfů pocítí lidé, kteří policisty budou skutečně a rychle potřebovat. Policejní prezident Oldřich Martinů chce prosadit, aby policisté museli být u havárie nejpozději do patnácti minut od zavolání.
Zvládnout se to prý dá - právě kvůli tomu, že policisté budou mít méně práce. Méně závažné nehody se škodou do 100 tisíc totiž tvoří 80 procent všech havárií.
"I kdyby nám ale práce ubylo jen o třetinu, tak budeme rádi. Pak tady bude prostor, abychom u nehod byli mnohem dříve než dnes," tvrdí náměstek Bílek.
Přesné statistiky o tom, jak dlouho nyní v průměru čekají řidiči na policisty, neexistují. Zkušenosti českých řidičů ale nejsou pro policii zrovna lichotivé: ve velkých městech, kde se bourá nejčastěji, to může být i hodina a víc, podle toho, kolik havárií musí policisté zrovna řešit.

"Už nebudeme uzavření"
Čtvrthodina pro příjezd policie zapadá do plánů ministra vnitra Ivana Langera a policejního prezidenta Martinů, jak udělat policii vstřícnější k lidem. "Byli jsme příliš uzavření," přiznává Martinů.
Zatím na svou novou otevřenost mají recept s nejistým výsledkem, který se projeví zřejmě až po letech.
Nový zákon například policistům od ledna výslovně nařizuje, aby se k lidem chovali zdvořile. Dává také úplně poprvé možnost radním, aby se s policejním velitelem dohodli, co od něj ve svém městě chtějí. "Třeba že budou policisté každé ráno hlídat na přechodech u škol," dává příklad Langer.
Finančně nejnáročnější je pak přestavba všech policejních služeben v Česku na úřady bez mříží a s recepcemi včetně nejrůznějších služeb pro příchozí.
Na opravy a jednotný nábytek dá ministerstvo vnitra během čtyř let 3,4 miliardy.

Jak se chce policie přiblížit lidem

Od nového roku bude muset být policista slušný a ochotný - tak to stojí přímo v novém zákonu. 
Vedení policie nakoupilo šedesát pojízdných služeben: mikrobusů, v nichž policisté mohou pohodlněji úřadovat v terénu. 
Postupně modernizuje všechny policejní služebny, která mají být vybaveny recepcí nebo i přebalovacím pultem pro maminky. 
Má ubývat policistů v kancelářích a přibývat na ulicích. 
Policejní mluvčí v krajích budou novinářům k dispozici 24 hodin denně. 

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Riccardo, 04.11.2008 14:00
Tak to jsem zvědav na ten efekt více policajtů v ulicích. Jak někdo uvidí policajta tak hned dupe na brzdy jak blázen, tak snad nepřibyde nehod !
To slušné chování mně též pobavilo i když ke mně se zatím vždycky chovali slušně. Akorát jeden rasista tmavé pleti mně šikanoval, ale už jsem mu to odpustil !
David V, 04.11.2008 15:08
V prvé řadě by si měl novinář doplnit vzdělání, aby věděl, kolik je o polovinu vyšší. Při základní hodnotě 50 tisíc mi hodnota zvýšená o polovinu vychází 75 na ne 100 tisíc, to jen tak na okraj. Z druhé nepochopím, ale opravdu nepochopím, jak výše škody může určovat závažnost přestupku. To je naprosto transparentní případ diskriminace, jak když vyšije. Dva totálně zrušené Favority nemají hodnotu ani poloviční, takže kdo je chudý, má smůlu. Za třetí, kdy už by se teda měly platit pokuty, když ne při nehodě, která vznikne téměř vždy při nedodržením některého předpisu. Ještě tak okatě napíšou, že jsou potřeba policajti u měření, ano, tam je to bez práce, bez odpovědnosti a dá se to časově naplánovat. Chce se mi blejt. Za čtvrté, když budu požkozený, auto bude nepojízdné, tak okamžitě volám policii bez ohledu na celkovou škodu. Já nejsem ten, kdo má být povinnen odhadnout, jaká je škoda. Tohle je zase zákon šitý pro agresory a ne pro požkozené. Možná by se mohlo začít i s vyčíslováním, jestli usmrcené osoba peníze do státní kasy přinášela nebo odčerpávala a podle toho by se časem mohla udělat revize a bylo by nutné s sebou vozit daňové přiznání a kdo by je neměl a přišel by o život, tak stačí zavolat pouze havrany a havárku nafotit a poslat likvidátorovi.....
Jedním slovem KATASROFA.
Borik2, 05.11.2008 08:59
Protože tTO je můj job, tak ze zkušeností doporučuji účastníkům dopravní nehjody, VŽDY zavolat policii, protože za problémy nastalé po tom to nestojí. Na místě nehody se dohodnete z počátku i s čertem, ale za pár dní se k vině už níkdo nezná. A pojišťovny - jde o jejich peníze! - se k tomu postaví tak (a staví) tak , že to bude spoluvina, každý dostane zaplacenou škodu jen trochu, pokrátí se to % za spoluvinu dle pojistné smlouvy. NIKDO nebude řádně hledat viníka, kdepak. A výsledkem budou dodatečně oznámené nehody, jenže co chcete po polici např. za 6 měsíců, aby vyřešila, když na místě nebyla? Rozumní lidé budou volat policii na místo vždy, hloupí a důvěřiví ať se pak nediví.
A 15 minut k nehodě je blbost, když jsou např. během 10 minut nahlášeny 2 a více nehod po celém okrese, to se má hlídka policie rozpůlit nebo jak si to PP představuje??
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů