Dočasné zabavení auta hrozí v Česku například řidičům, které policisté opakovaně přistihli při extrémně rychlé a riskantní jízdě. "Od začátku letošního roku jsme řidičům za spáchání vážných přestupků dočasně zabavili už čtyři auta. A v případě potřeby budeme této možnosti využívat i nadále," řekl včera Tržil.
Pokud totiž mají policisté u takového "notorického přestupkáře" podezření, že nepřijde k přestupkovému řízení, můžou po něm požadovat zaplacení kauce ve výši pět až padesát tisíc korun. A pokud řidič u sebe tolik peněz nemá, mohou mu odstavit auto třeba přímo na dálnici. "Kaucí jsme za loňský rok uložili šest stovek v celkové výši přes šest milionů korun," říká Tržil.
Policie má však proti nebezpečným řidičům i daleko těžší trest. Může jim sebrat auto natrvalo a dát ho třeba i sešrotovat.
Od nového roku mohou o osudu zabavených aut nově rozhodovat sami policejní ředitelé. První zabavené auto se bude šrotovat ve středu ve Zlíně.
"Zhruba od poloviny minulého roku jsme natrvalo zabavili řidičům více než dvacet aut. Tohle opatření u nás platí už dlouho, ale dosud nebylo ve větší míře využíváno. My jsme k němu přistoupili k jako poslednímu a často i jedinému prostředku, jak řidičům zabránit v opakovaném porušování zákazu řízení nebo řízení bez oprávnění," říká velitel zlínské policie Bronislav Šabršula. Trvalé zabavení auta v Česku zatím funguje jen v některých regionech. Ostatní tvrdí, že je to pro ně příliš komplikované, trvalé zabavení musí povolit státní zástupce nebo soudce.
O auto může natrvalo přijít řidič, který spáchal trestný čin anebo k němu auto využívá. "Zabavili jsme terénní vozidlo například i pytlákovi, který s ním jezdil do lesa a odvážel postřílenou zvěř. Nebo zlodějům, kteří jezdili autem krást. To všechno je páchání trestného činu, u kterého mělo to auto zásadní roli," říká Šabršula.