Nová Scania – investice skoro za 60 miliard korun

Actualities
Michal Štengl | 26.08.2016
dalších 13 fotek
foto: Michal Štengl
Švédský výrobce nákladních automobilů v Paříži slavnostně představil zcela novou řadu nákladních automobilů. Pro premiéru si vybral tahače pro mezinárodní dopravu.

Na rozdíl od osobních automobilů se nové generace náklaďáků „nerodí“ tak často, takže je to vždycky velká událost. Vývoj nové Scanie trval víc než deset let a vyžádal si investici ve výši téměř 60 miliard korun. „Jde nepochybně o největší investici za 125 let existence společnosti Scania,“ uvedl Henrik Henriksson, prezident a výkonný ředitel společnosti Scania.

První, co asi každého zaujme, je design nové řady kabin. Přestože vypadají hodně moderně a jsou maximálně aerodynamické (snížení o 2 % proti současné generaci), pořád nesou na sobě charakteristické prvky Scania. Na vývoji kabin se podílela i sesterská společnost Porsche Engineering (Scania je totiž součástí koncernu Volkswagen). Díky modulární konstrukci lze zákazníkovi nabídnout mnoho různých variant kabin, celkem jich bude k dispozici 24. Pro představení v Paříži, kde bylo přes 1500 hostů, si ale Scania vybrala kabiny série R a vrcholné provedení S určené pro mezinárodní dopravu.

Všechny kabiny jsou nyní vyšší než dřív, v případě řady R a S je to o 10, resp. o 16 cm. Více prostoru a pohodlí ale nabízejí i v ostatních směrech. Ve srovnání se současnou generací se posunula základní poloha řidiče o 65 mm blíže k čelnímu sklu a o 20 mm směrem k vnější straně, takže je nyní z vozu lépe vidět. Výhledu nebrání ani přepracovaná vnější zpětná zrcátka. Světovou premiéru slaví hlavové airbagy zabudované do střechy kabiny, které mají chránit řidiče v případě převrácení.

Tradičně prvotřídní je ergonomie přístrojové desky, která je také modulární a může mít různou délku i rozmístění ovladačů, tlačítek či úložných prostorů. Řidič si tak může při konfiguraci vozu navrhnout své vlastní řešení, které mu bude vyhovovat. Scania se chlubí, že všechny materiály jsou stejně kvalitní a slícování dílů je zpracováno stejně přesně jako v osobních vozidlech.

O pohon nové Scanie se budou starat vylepšené motory ze současné generace, které mají v průměru o 3 % nižší spotřebu. Spolu s lepšími aerodynamickými vlastnostmi vozidel ale činí celková úspora až 5 %. Motory mají přepracované spalovací prostory, pracují se zvýšenou teplotou spalování a mají nové vstřikovače, které samy přinášejí úsporu 0,2 až 0,5 %. O úpravu spalin se stará výhradně systém SCR. Na začátku bude Scania nabízet tři verze 13litrového šestiválce s výkony 410 k (302 kW)/2150 Nm, 450 k (331 kW)/2350 Nm a 500 k (373 kW)/250 Nm, přičemž posledně jmenovaná verze je novinka. Později je doplní základní provedení s 370 k (272 kW). Vedle řadového šestiválce nebude chybět ani legendární 16litrové V8 s 520 k (382 kW)/2700 Nm, 580 k (427 kW)/2950 Nm a 730 k (544 kW)/730 k. Zajímavostí je, že všechny motory jsou schopné pracovat se 100% bionaftou HVO, časem se objeví i verze na CNG, bioplyn či FAME.

Technickou zajímavostí se mohou pochlubit automatizované převodovky Scania Opticruise. Místo klasických synchronizací totiž používá systém brždění předlohové hřídele. Díky tomuto řešení převodovka zařadí nahoru za 0,4 s, což je téměř o polovinu kratší čas než v současnosti.

Scania uvede svoji novou řadu modelů nákladních vozů v několika fázích, po prvním představení v Evropě budou následovat další, které přinesou zákazníkům více možností, a nakonec celý proces vyvrcholí za 18 měsíců současným uvedením na mimoevropských trzích.

Article rating
3.0 from 5 (60%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
vojtuli, 27.08.2016 09:07
Zdravím, bude se vyrábět i s manuální převodovkou? Jinak vypadá nádherně, ale trochu moc čudlíků
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů