Nespoléhejte jen na pojistky

Actualities
iHNED | 10.10.2011
Majitelé dobře vybavených automobilů, kteří svá vozidla pojistili proti vykradení, se často mohou dočkat nepříjemného překvapení. Vykrade-li totiž automobil profesionální zloděj, nezůstane obvykle nikde žádná zjevná stopa po násilném vniknutí. A pojišťovny pak odmítnou vyplatit jakoukoliv náhradu škody z důvodu "vniknutí do vozidla nezjištěným způsobem bez prokazatelného překonání překážky".

Profesionální vykradačské gangy přitom mohou způsobit až statisícové škody. Zaměřují se totiž na drahá xenonová světla, rádia, navigace, airbagy a někdy dokonce i kožené sedačky. V Česku je tento problém aktuální hlavně u vozidel Škoda Octavia (Elegance, Ambiente, Laurin & Klement). Výrobci automobilů se snaží přijít s lepším zabezpečením, zároveň však mají z dokupovaných světel, airbagů a dalších dílů nemalé zisky.

Pětiprocentní neprůkaznost
"Se zamítnutými pojistnými událostmi se občas setkáváme i v rámci našeho dvacetitisícového autoparku. Například v roce 2010 jsme zaznamenali 1248 vloupání nebo odcizení, z toho pojišťovna odmítla proplatit 60 případů, tedy 4,8 %. V drtivé většině šlo právě o zamítnutí z důvodu neprokazatelného překonání překážky," popisuje zkušenost největšího firemního vlastníka automobilů v Česku Filip Nedoma ze společnosti LeasePlan.
Pojišťovny se přitom zaštiťují tzv. Všeobecnými pojistnými podmínkami a argumentují, že pokud vám někdo například vykrade byt bez znatelného poškození dveří či oken, škoda rovněž nebude vyplacena.

Důkazní břemeno nese poškozený
Ten má možnost zaplatit si důkladné expertní ohledání vozu (nebo o něj požádat policii), které případně prokáže násilné vniknutí do vozu. V případě nashromáždění dostatečného počtu důkazů je pak možné podat žalobu proti pojišťovně.
Je však třeba počítat s náklady na právní zastoupení v řádu desetitisíců korun, s časovým horizontem jednoho či dvou let. Výsledek je navíc nejistý, závisející na konkrétních nashromážděných důkazech a individuální úvaze příslušného soudce. Je tedy otázka, zda se tato anabáze vůbec vyplatí.

Prevence se vyplatí
Asi nejlepší možnou radou je tedy nespoléhat v tomto případě příliš na pojištění, ale raději dbát na důslednou prevenci. "Klientům doporučujeme vybavit vozidlo alarmem, který má hlavně psychologický efekt. Dále pak zámkem kapoty, který stojí několik tisíc korun. U některých starších typů Octavií například nebyl standardně montován kryt, který zamezuje přístupu k lanku od kapoty - v takovém případě je vhodné nechat si jej dodatečně nainstalovat," říká Filip Nedoma. "Samozřejmostí by pak mělo být neparkovat na odlehlých místech, například u parku, u průmyslových objektů a podobně," dodává.
Společnost LeasePlan svým klientům v obdobných případech nabízí odvoz automobilu na expertizu nebo zprostředkování služeb pojišťovny právní ochrany.

Pečlivá dokumentace
Pokud už ke vloupání do vozu dojde, trvejte na tom, aby policie provedla řádné ohledání vozidla, stop a stanovila způsob vniknutí do vozidla. Zjištěný způsob vniknutí by měl být zaznamenán v Úředním záznamu o podaném vysvětlení, který uživatel vozu podepisuje.
Požadujte od policie kopie všech dokumentů ze spisu, které by mohly při jednáních s pojišťovnou sloužit jako důkazy. Nezapomeňte si rovněž pořídit vlastní fotodokumentaci.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
mattli, 10.10.2011 12:12
JJ pokud auto vybere profík je to těžké,jedou takhle měl bratr vybranou oktávku - profík přišel nic nepoškodil,vzal si navigaci,rámeček,šroubky hezky vyskládal na sedačku a ještě auto po sobě slušně zamknul a ráno pak člověk kouká jak "tele na nové vrata" a řeší co s tím bude dělat.? má vzít kámen či si sám zničit zámek?
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů